potrebna hitna ulaganja

Europa riskira energetski kolaps

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Europski operateri moraju u idućih pet godina namaknuti 250 milijardi eura za ulaganja u elektroenergetske mreže kako bi mogle pratiti pojačanu potražnju i uključivanje energije iz obnovljivih izvora, procijenila je konzultantska kompanija Boston Consulting Group (BCG).

Krajem travnja Španjolska i Portugal zabilježili su najteže prekide u opskrbi strujom u povijesti, a prošlog su tjedna bez električne energije ostali i stanovnici velikih dijelova Češke.

Poremećaji u opskrbi otvorili su pitanja o otpornosti europskog elektroenergetskog sustava.

Europa se sve više prebacuje na struju, i to u uvjetima snažnije potražnje podatkovnih centara i centara za umjetnu inteligenciju. Kompanije paralelno pokušavaju u mrežu uključiti i struju iz obnovljivih izvora.

Zastarjela europska infrastruktura teško se se nosi s takvim pritiskom i treba je u kratkom roku proširiti, i to više nego u protekla dva desetljeća, procjenjuju u BCG-u.

Skupina od 15 vodećih operatera trebala bi do 2029. godine udvostručiti operativni novčani tok, na 120 milijardi eura, izračunali su u BCG-u.

Planirala kapitala ulaganja trebala bi pak biti utrostručena, na 345 milijardi eura, utvrdili su BCG-ovi stručnjaci.  

Budući da će u tom razdoblju morati isplatiti i dividende od 25 do 30 milijardi eura, to znači da će morati za ulaganja namaknuti još 250 milijardi eura, i to zaduživanjem, prodajom dionica odnosno imovine ili smanjenim dividendama, napominju. 

Operateri su pak zaduženi, a oni čijim se dionicama trguje na burzi suočavaju se pak sa žestokom konkurencijom u utrci za novcem.

"Ako u kratkom roku ne pronađemo nova rješenja za financiranje mrežne infrastrukture, Europa bi mogla dobiti prvoklasnu proizvodnju struje iz obnovljivih izvora koja neće moći stići do potrošača zato što mreža nije držala korak (s tim trendom - op. ur.)", upozorio je Tom Brijs, parter iz BCG-a i suautor izvješća.

BCG-ovo izvješće temelji se na podacima za 15 najvećih europskih operatera iz Španjolske, Francuske, Italije, Njemačke, Belgije, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva, Danske, Švedske i Norveške. Autori ne navode detalje o subvencijama koje pojedini operateri primaju, napominje Reuters.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama