Burza (Pixabay)
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, zahvaljujući dobrim vijestima o trgovinskim pregovorima, no trguje se oprezno zbog ponovnog rasta inflacije u regiji.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,1 posto, no i dalje je na putu gubitka u ovom tjednu od oko 0,4 posto.
Jutros su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Hong Kongu i Japanu porasle između 0,1 i 0,5 posto. U Južnoj Koreji su, pak, blago pale.
Podršku tržištima pružaju vijesti o trgovinskim pregovorima.
Objavljeno je, naime, da su visoki predstavnici Kine i SAD-a razgovarali telefonom i da su dogovorili nastavak pregovora. Premda nema ničega konkretnoga, to bi trebalo značiti da je u dosadašnjim pregovorima postignut napredak.
Jutros je, također, objavljeno da će idućega tjedna u Washington otputovati japanski pregovarač.
S druge strane, podaci o inflaciji nisu baš ohrabrujući. U Japanu je temeljna stopa inflacije u travnju dosegnula 3,5 posto, najvišu razinu u više od dvije godine, dok je u Singapuru u istom mjesecu iznosila 0,7 posto, više nego što su analitičari očekivali.
To znači da ne treba tako skoro očekivati nastavak ciklusa smanjenja kamatnih stopa u tim zemljama.
Dolar blago ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla, no i dalje je na putu gubitka u ovom tjednu od oko 1 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,83 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,55 bodova.
Pritom je tečaj američke prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 143,30 na 143,45 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1315 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1330 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,64 posto, na 64,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,69 posto, na 60,75 dolara.