(MOL)
MOL Grupa i Turkish Petroleum (TPAO) potpisali su koncesijske ugovore s mađarskim Ministarstvom energetike, čime su ostvarili pravo na zajedničko istraživanje ugljikovodika u dvama koncesijskim područjima u Mađarskoj – Tamási i Buzsák. Zajednički nastup i plan istraživanja predstavljaju prvi značajan korak otkako su dvije kompanije prošle godine potpisale sporazum o strateškoj suradnji. MOL i Turkish Petroleum razmatraju dodatne mogućnosti zajedničkih ulaganja u Kaspijskoj regiji, na području Crnog mora, u sjevernoj Africi te srednjoj i istočnoj Europi.
Koncesijske ugovore potpisali su u Budimpešti predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe, Zsolt Hernádi i predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Turkish Petroleuma, Ahmet Türkoglu, uz prisustvo ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Pétera Szijjártóa te ministra energetike i prirodnih resursa Republike Turske, Alparslana Bayraktara.
Mađarsko Ministarstvo energetike raspisalo je nove natječaje za rudarske koncesije prošle jeseni, nakon petogodišnje stanke, s ciljem jačanja domaće proizvodnje i smanjenja ovisnosti o uvozu. MOL je dao ponudu za pet koncesija, a dobio je četiri. Na dvije koncesije – Kiskőrös i Hatvan – MOL je nastupio samostalno, dok je za područja Buzsák i Tamási na jugozapadu Mađarske podnio zajedničku ponudu s tvrtkom TPOC, podružnicom Turkish Petroleuma.
(MOL)
U listopadu prošle godine, MOL Grupa i Turkish Petroleum potpisali su u Istanbulu Memorandum o razumijevanju, kojim su izrazili namjeru zajedničkog sudjelovanja u projektima istraživanja, razvoja polja i proizvodnje nafte i plina u Kaspijskoj regiji, Turskoj, sjevernoj Africi, Bliskom istoku te srednjoj i istočnoj Europi.
"Ponosan sam što s našim cijenjenim partnerom, kompanijom Turkish Petroleum, potpisujem ovaj koncesijski ugovor. Današnja svečanost rezultat je višemjesečnog predanog rada kojim smo našu suradnju podigli na novu, stratešku razinu. Ulazak TPAO-a u mađarski sektor istraživanja i proizvodnje nafte i plina dodatno potvrđuje povjerenje u mađarsko poslovno okruženje. U današnjem nestabilnom geopolitičkom okruženju, partnerstva poprimaju još veću vrijednost – zajedno smo otporniji, snažniji i mudriji te nam je lakše podijeliti rizik investicija. Uvjeren sam da će naše partnerstvo dodatno ojačati portfelje obiju kompanija i vjerujem da je ovo tek prvi korak u našoj proširenoj suradnji, koju uskoro planiramo potvrditi i novim zajedničkim projektima – kako u Turskoj, tako i u ostalim zemljama," izjavio je Zsolt Hernádi, predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe.
"Naša suradnja s MOL-om u Azerbajdžanu traje dugi niz godina i temelji se na čvrstim partnerskim odnosima. Zahvaljujući zajedničkim ulaganjima, odlučili smo krenuti korak dalje. Potpisivanjem ovog ugovora o zajedničkom istraživanju na dvije lokacije u Mađarskoj, činimo prvi konkretan korak u novom poglavlju suradnje. S optimizmom gledamo na budućnost i planiramo dodatne zajedničke pothvate u različitim regijama. Na ovoj prigodi želio bih zahvaliti g. Zsoltu Hernádiju i cijelom MOL-ovom timu na njihovom trudu i vrijednom doprinosu ovom natječaju", rekao je Ahmet Türkoglu, predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Turkish Petroleum.
MOL Grupa i Turkish Petroleum surađuju u zajedničkim projektima istraživanja i proizvodnje ugljikovodika od 2020. u azerbajdžanskom nalazištu Azeri-Čirag-Gunešli (ACG) te od 2014. u ruskom nalazištu Baitugan.
MOL je najveći proizvođač ugljikovodika u Mađarskoj, s gotovo 1300 bušotina za naftu i prirodni plin. U 2024. godini MOL je osigurao 47 % domaće proizvodnje sirove nafte (gotovo 600.000 tona) i gotovo 90 % domaće proizvodnje prirodnog plina (gotovo 1,5 milijardi m³). Mađarska predstavlja najvažnije tržište u portfelju istraživanja i proizvodnje nafte i plina MOL Grupe, s udjelom od približno 39 % ukupne proizvodnje.
Zahvaljujući intenzivnim ulaganjima u istraživanje na mađarskom tlu, MOL je nedavno dosegao rekordnu proizvodnju nafte i plina u posljednjih pet godina. U 2022. godini otkriveno je naftno polje Vecsés u blizini glavnog grada, gdje su tri bušotine već u proizvodnji. Nedavno je otkriveno i naftno polje Somogysámson na jugozapadu Mađarske. Tijekom proteklih godina uspješno su izbušene 24 plitke plinske bušotine, a MOL je preuzeo plinska polja i pripadajuću infrastrukturu u istočnoj Mađarskoj, na području od približno 1000 km², s 29 proizvodnih bušotina i dodatnim istraživačkim potencijalom.
U okviru međunarodnog portfelja, MOL Grupa ima prava za istraživanje i proizvodnju nafte i plina u devet zemalja, pri čemu ugljikovodike proizvodi u njih osam. U 2024. godini ostvarena je prosječna dnevna proizvodnja od 93.800 barela ekvivalentne nafte. Kako bi zadržao ciljanu razinu proizvodnje definiranu strategijom Shape Tomorrow – najmanje 90.000 barela dnevno u sljedećih pet godina – MOL intenzivno jača svoj međunarodni portfelj i razvija nova strateška partnerstva. U tom je kontekstu nedavno potpisao sporazume o suradnji s nacionalnim naftnim kompanijama Kazahstana (KazMunayGas), Azerbajdžana (SOCAR) i Turske (Turkish Petroleum).