Tržišna inspekcija Državnog inspektorata

U nadzoru ljetnog sezonskog sniženja utvrđen 51 prekršaj

| Autor: Hina
(Snimila Ana Križanec)

(Snimila Ana Križanec)


Tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je u srpnju i kolovozu 217 ciljanih inspekcijskih nadzora ljetnog sezonskog sniženja, u kojima je utvrđen 51 prekršaj, izvijestili su u srijedu iz Državnog inspektorata.

Tržišna inspekcija, kako se navodi u priopćenju, sukladno programu rada za treće tromjesečje ove godine, obavljala je nadzorne aktivnosti ljetnog sezonskog sniženja u kojima su kontrolirane odredbe Zakona o zaštiti potrošača kojima se uređuju posebni oblici prodaje, odnosno prodaja proizvoda po cijenama nižim od cijena u redovnoj prodaji. Tako je u srpnju i kolovozu tržišna inspekcija obavila 217 ciljanih inspekcijskih nadzora ljetnog sezonskog sniženja u kojima je utvrđen 51 prekršaj.

Prekršaji su se, kako su istaknuli iz Državnog inspektorata, odnosili na neisticanje cijena, nepravilno isticanje cijena, neisticanje snižene cijene, neisticanje uvjeta prodaje, neodgovaranje na pisani prigovor potrošača, kao i sporadično nepoštenu poslovnu praksu.  

Nepoštena poslovna praksa se odnosila na zavaravanje potrošača u pogledu cijena proizvoda ili načina na koji je cijena proizvoda izračunata. Primjerice, trgovac netočno ističe referentnu cijenu odnosno najnižu cijenu, tako da referentnu cijenu prikazuje kao veću cijenu od cijene koja je kao najniža cijena u 30 dana prije provođenja sniženja utvrđena u poslovnoj dokumentaciji te tako prikazuje veće sniženje nego je ono uistinu bilo.

Isto tako, trgovac kao sniženu cijenu za vrijeme ljetnog sezonskog sniženja ističe cijenu koja je jednaka ili veća od referentne cijene, slijedom čega zavarava potrošače vezano uz postojanje samog sniženja, odnosno trgovac u konkretnom slučaju nije snizio cijenu kontroliranog proizvoda, istaknuli su iz Državnog inspektorata.

Za utvrđene prekršaje koji su otklonjeni tijekom nadzora te za koje trgovac nije u povratu u počinjenju prekršaja sukladno ovlasti iz Zakona o zaštiti potrošača neće se pokrenuti prekršajni postupak, dok će se za sve ostale utvrđene prekršaje, uključujući sedam prekršaja nepoštene poslovne prakse, poduzeti prekršajne mjere pokretanjem prekršajnog postupka pred nadležnim sudom, navode iz Državnog inspektorata. 

Napominju i da je način provođenja sezonskog sniženja propisan Pravilnikom o uvjetima i načinu provođenja sezonskog sniženja te ljetno sezonsko sniženje započinje od 1. srpnja te isto može trajati najdulje 60 dana. Isto tako, propisano je da ako u navedenom razdoblju sva roba nije prodana, trgovac može nastaviti s prodajom robe po najnižoj sniženoj cijeni sve do isteka zaliha ističući isključivo tu cijenu, a pri tome takav oblik prodaje nije dopušteno oglašavati kao poseban oblik prodaje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter