svjetska tržišta

Kineske burze pale, većina ostalih porasla

| Autor: Hina
Burza/ilustracija (Unsplash)

Burza/ilustracija (Unsplash)


Na kineskim burzama i u Tokiju cijene su dionica u četvrtak pale jer su splasnule nade u daljnje gospodarske poticaje, dok ostala tržišta prate jučerašnji rast Wall Streeta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu 0,2 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu skliznule između 0,3 i 0,9 posto. U Južnoj Koreji i Australiji porasle su, pak, između 0,1 i 0,3 posto.

Na samom početku trgovanja Nikkei indeks dosegnuo je novu rekordnu razinu, no nakon napisa u medijima da bi japanska središnja banka uskoro mogla početi ukidati neke poticajne mjere, indeks je znatno pao.

Pale su i cijene dionica na kineskim burzama jer su nakon dobrih gospodarskih pokazatelja splasnule nade da će vlasti uvesti snažne poticajne mjere.

Jutros je, naime, objavljeno da je u prva dva mjeseca ove godine kineski izvoz porastao 7,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, više nego što se očekivalo.

Uvoz je, pak, istodobno porastao 3,5 posto, također više nego što se očekivalo.

„Bolji nego što se očekivalo podaci ukazuju na oporavak globalne trgovine, no treba reći i da je baza bila niska, s obzirom da je u prva dva mjeseca prošle godine izvoz pao 6,8 posto”, objašnjava Xu Tianchen, ekonomist u tvrtki Economist Intelligence Unit.

Na ostalim burzama u regiji cijene su dionica porasle, kao i jučer na Wall Streetu, kada je Dow Jones ojačao 0,2 posto, S&P 500 oko 0,5, a Nasdaq indeks 0,6 posto.

Powell: Ne treba žuriti sa smanjenjem kamata

U fokusu ulagača bilo je izvješće predsjednika Feda u Kongresu u kojemu je poručio da je inflacija znatno popustila, nakon što je u 2022. dosegnula najviše razine u 40 godina, ali da čelnici Feda žele biti sigurni da će inflacija i dalje slabiti prije nego što odluče smanjiti kamatne stopa.

Powell je istaknuo da bi se zbog prebrzog smanjenja kamata mogla izgubiti bitka s inflacijom, pa bi u tom slučaju kamate trebalo ponovno povećati, dok bi predugo čekanje sa smanjenjem kamata ugrozilo rast gospodarstva.

Unatoč agresivnom povećanju kamata Feda u posljednje dvije godine, američko gospodarstvo i dalje stabilno raste, a inflacija postupno popušta.

Powellovi komentari nisu znatnije utjecali na procjene u vezi kamatnih stopa, pa većina analitičara smatra da bi Fed mogao početi smanjivati kamate u lipnju.

Dolar oslabio, cijene nafte blago pale

Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta znatno pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 103,30 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,85 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 150,05 na 148,55 jena.

Oštar pad tečaja dolara prema jenu posljedica je špekulacija da bi japanska središnja banka mogla već ovoga mjeseca završiti s politikom negativnih kamatnih stopa.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0895 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0845 dolara.

U fokusu ulagača bit će danas sjednica čelnika Europske središnje banke. Ne očekuje se smanjenje kamata, ali će se pažljivo pratiti poruke iz ECB-a jer se ulagači nadaju signalima da bi kamate mogle biti smanjene u lipnju.

Cijene su nafte, pak, blago pale, nakon jučerašnjeg rasta. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,12 posto, na 82,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,11 posto, na 79,05 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter