NEW YORK

BMW, VW, Hyundai, Nissan nemaju pravo na porezne olakšice u SAD-u

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Električna vozila BMW-a, Volkswagena, Nissana, Hyundaija, Volva i Riviana ne ispunjavaju uvjete za porezne olakšice u SAD-u, izvijestilo je američko ministarstvo financija, zbog novih zahtjeva o izvorima baterija i lokaciji montaže.

Ministarstvo je u ponedjeljak objavilo popis modela automobila koji su se kvalificirali za olakšicu, a novi propisi stupaju na snagu u utorak

Odluka je potvrdila ono što se znalo još otkada je SAD prošle godine usvojio Zakon o smanjenju inflacije (IRA), najavivši 7.500 dolara poreznih olakšica za vozila, uvjetovanih udjelom domaće proizvodnje i nabavom komponenti baterija i ključnih sirovina u SAD-u ili kod njihovih partnera.

Cilj je Washingtona potaknuti proizvođače automobila da smanje ovisnost nabavnih lanaca o Kini.

Američki glasnogovornik njemačkog automobilskog diva Volkswagena rekao je da su "uvjereni" da će se njihov SUV ID.4 u konačnici kvalificirati za porezne olakšice, dodavši da još čekaju potrebne dokumente dobavljača.

Samo 10 električnih i hibridnih vozila General Motorsa, Forda, Tesle i Stellantisa kvalificirat će se za puni iznos olakšice, od 7.500 dolara, a nekoliko modela ispunjava uvjete za olakšicu od 3.750 dolara. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter