(Hina/EPA)
Rijetki minerali važni su za prijelaz na obnovljive izvore energije, naglasio je čelnik Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol, dodavši da je agencija spremna koordinirati stvaranje strateških zaliha u članicama OECD-a.
Kontrola rijetkih, a važnih sirovina sve se više koristi za geopolitički pritisak i industrijalizirane zemlje moraju biti spremne za takvu situaciju, rekao je Birol u srijedu za njemački poslovni list Handelsblatt.
„Smatram da trenutna situacija naglašava činjenicu da su energetski sustavi izloženi značajnim rizicima ako se u opskrbi ključnim sirovinama oslanjaju na jednog dobavljača", rekao je Birol.
Čelnike IEA-e upozorio je da goriva poput prirodnog plina nisu jedini strateški važni resursi. Rijetki minerali Zemljine kore, ključni za prijelaz na obnovljivu energiju, također bi se u budućnosti mogli koristiti kao poluga utjecaja, dodao je.
„Danas su to nafta i plin, sutra bi moglo biti nešto drugo, poput litija. Zato pozivamo vlade da odmah poduzmu mjere kako bi odgovorile na današnje i buduće izazove, vezane uz energetsku sigurnost”, rekao je Birol.
Neke zemlje pametno bi postupile kada bi stvorile strateške zalihe određenih resursa, posebno određenih ključnih minerala čija su ležišta koncentrirana u malom broju zemalja, sugerirao je šef IEA-e.
IEA trenutno koordinira strateške rezerve sirove nafte za članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i Birol je sugerirao da bi bili spremni koordinirati i strateške rezerve metala.
„Kakav god bio konačan dogovor, IEA je u dobroj poziciji da koordinira napore i spremna je osigurati stručno znanje”, rekao je Birol.