(Hina/EPA)
Švicarski izvoz ponovo je porastao u siječnju, iako osjetno slabije nego u prosincu, poduprt potražnjom za kemijskim i farmaceutskim proizvodima, pokazali su podaci carinske uprave.
Izvoz je u siječnju na mjesečnoj razini realno porastao za 2,5 posto, nakon 5,6-postotnog skoka u prosincu.
Uvoz je pak blago usporio, uz stopu rasta od samo 0,2 posto, nakon 0,3-postotnog rasta u prosincu.
Nominalno izvoz je povećan za 2,2 posto, a uvoz za 0,9 posto.
Najviše su na početku godine povećane isporuke kemijskih i farmaceutskih proizvoda, za 6,1 posto, objavila je carinska uprava u utorak. Slijede isporuke preciznih instrumenata, koje su poskočile za 4,0 posto.
Kočnica izvozu bio je pak oštar, 13,1-postotni pad inozemne potražnje za nakitom.
U istom je postotku porastao švicarski uvoz energenata, glavna stavka u ukupnom uvozu.
Trgovinska bilanca za siječanj pokazala je tako višak od 3,12 milijardi švicarskih franaka, veći za 10,2 posto nego u prosincu.
Prema Udruzi švicarske industrije satova, izvoz tog sektora poskočio je u siječnju 8,6 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, na 1,9 milijardi švicarskih franaka.
Podaci pokazuju kontinuirano snažnu inozemnu potražnju za satovima od plemenitih metala, iskazanu u 13,1-postotnom skoku izvoza i gotovo polovinom udjela u stopi njegova rasta u prvom ovogodišnjem mjesecu.