(Hina/EPA)
Cijene sirove nafte stabilizirale su se u utorak iznad razine od 88 dolara budući da su trgovci balansirali između straha od recesije u SAD-u i očekivanja oporavka potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku.
Na londonskom je tržištu cijena barela bila gotovo nepromijenjena u usporedbi s jučerašnjim zatvaranjem trgovine i iznosila je 88,31 dolar. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 81,70 dolara.
Trgovce su proteklih tjedana ohrabili ukidanje strogih mjera suzbijanja covida u Kini i naznake oporavka potražnje za gorivom. No, otvaranje kineskih granica izazvalo je novi val zaraze, a podaci o prometu u maloprodaji i proizvođačim cijenama u SAD-u potaknuli su zabrinutost.
„(Američko) gospodarstvo još bi moglo pokleknuti, a neki trgovci energijom još sumnjaju i u brzi oporavak kineske potražnje za sirovom naftom u ovom kvartalu”, objašnjava analitičar OANDA-e Edward Moya.
Trgovci procjenjuju rizik rizik recesije u SAD-u i moguće poteze središnje banke, što je pritisnulo dolar i ojačao kupovnu moć kupaca s drugim valutama, poduprijevši potražnju.
Uteg cijenama bila su pak očekivanja da će najnovija izvješća iz SAD-a pokazati rast zaliha nafte i benzina u prošlom tjednu i pad zaliha derivata, pokazala je u ponedjeljak Reutersova anketa.
Američki institut za naftu (API) objavit će podatke tokom dana, a vlada sutra.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio 55 centi, na 85,45 dolara.