(Hina/EPA)
S aspekta vlade najvažnije je da Fortenova funkcionira, čemu je država značajno pridonijela angažmanom u postavljanju na noge posrnulog Agrokora, ocijenio je u srijedu predsjednik vlade Andrej Plenković.
U odgovorima na novinarska pitanja na margini konferencije "Zaštita ljudskih prava i vladavine prava", podsjetio je na angažman države u spašavanju prezaduženog Agrokora - prethodnika današnje Fortnenove, te ustvrdio da po zatvaranju izvanredne uprave država više nema utjecaj na poslovanje kompanije.
"S aspekta vlade, vidimo da Fortenova funkcionira, a to je najvažnije", rekao je Plenković i dodao kako je zahvaljujući i naporima vlade kompanija smanjila dug, isplatila dobavljače i OPG-ove, police su pune, a radnici ne moraju strahovati za plaće.
Na pitanje funkcionira li u Hrvatskoj sankcijski režim prema Rusiji s obzirom da je prije mjesec dana otkupljen udio Sberbanka u Fortenovi, što neki dovode u vezu s mogućim protupravnim djelovanjem dvojice hrvatskih državljana te provode li se o tome istrage, Plenković je odgovorio da nije vlada, nego su DORH i policija, tijela koja provode istrage, pa bi njih trebalo i pitati.
Rekao je kako nema teoretske šanse da se "onaj koji se pojavljuje i deklarira kao kupac (...) preko PR agencije, netko čiji je to stvarno novac".
"To je i najneinformiranijem promatraču jasno i zato i govorim da to treba ispitati", rekao je Plenković.
Podsjetio je da se Sberbank u vlasničkoj strukturi Fortenove pojavio zamijenivši potraživanja prema Agrokoru za vlasnički udio u Fortenovi, te kako nije točno da je vlada dovela Sberbank i VTB u kompaniju.
"Ljudi su tu jer su bili kreditori, vjerovnici prema kompaniji pa su onda u procesu izvanredne uprave i nagodbe svoja potraživanja pretvorili u vlasničke udjele. Nije ih tamo postavo ni Andrej Plenković, ni HDZ, niti dvije naše vlade. Tamo su došli zbog ranijih odluka koje je donosila uprava kompanije", rekao je Plenković.
Osvrnuo se i na napore Europske komisije za postizanje dogovora o gornjoj cijeni nafte i plina, rekavši da je smisao političkog dogovora određivanje prihvatljivih i dugoročno održivih rješenja. Ako bi cijene, kako je rekao, otišle na "izrazito visoku razinu" to ni država sa svim svojim intervencijama ne bi mogla sanirati u nedogled.
Što se tiče mogućnosti prestanka izvoza nafte u Srbiju u sklopu sankcija protiv Rusije, odgovorio je da Janaf i Naftna industrija Srbije dobro surađuju i da se doprema nafte Srbiji preko Janafa odnosi na sirovinu koja nije iz Rusije.