ZAGREB

Matić: Prekratak rok za savjetovanje o programu za ribarstvo je "podcjenjivački"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatski eurozastupnik Predrag Matić tvrdi da je vladin Program za ribarstvo i akvakulturu RH za razdoblje 2021. -2027. manjkav i da je rok od tjedan dana za javno savjetovanje o tom programu prekratak, što je „krajnje neodgovorno“ prema onima koje interesira ta tema. 

Program za ribarstvo i akvakulturu RH za programsko razdoblje 2021. - 2027. objavljen je u srijedu, s propisanim rokom od tjedan dana za javno savjetovanje sa zainteresiranim građanima, priopćeno je iz Matićevog ureda. 

Tako kratko razdoblje za javno savjetovanje s građanima oko teme za jedan od najvažnijih sektora gospodarstva i turizma u Hrvatskoj je, u najmanju ruku, „podcjenjivački“, stoji u priopćenju.

„Ne znam prema kojim su se kriterijima nadležni iz Ministarstva vodili prilikom određivanja roka za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, jer se radi o opsežnom dokumentu koji govori o šestogodišnjem razvoju ribarstva u Republici Hrvatskoj“, rekao je eurozastupnik.

„To nije odluka tipa koji okus sladoleda kupiti - vaniliju ili čokoladu, nego strateški dokument koji govori o jednoj od najznačajnijih gospodarskih grana u Hrvatskoj i koji, ako ništa drugo, zahtjeva punu ozbiljnost u pristupu“, dodao je.

Bez obzira na kratak rok, Matić poziva građane da pošalju svoje primjedbe. 

Hrvatski eurozastupnik naglašava kako u Programu nisu uključene pojedine mjere koje bi pridonijele očuvanju Jadranskog mora i suočavanju s problemom prekomjernog izlova ribe. 

Upozorava kako predložene mjere također nisu u potpunom skladu s obvezama preuzetim iz europskih legislativa o 30 posto zaštićenih morskih područja do 2030. kao i dugoročnom smanjenju prekomjernog izlova.

„Novi program za ribarstvo i akvakulturu RH za programsko razdoblje 2021. - 2027. ne spominje nikakvo povećanje financijskih sredstava za izradu stručnih podloga za proglašenje zaštićenih područja, što je omogućeno novim europskim fondom, a izrazito važno za naše javne ustanove za upravljanje i održavanje zaštićenih dijelova prirode“, rekao je Matić. 

„Izrazito je bitno dobro upravljati tim područjima, a posebice imati učinkovit nadzor na moru jer bez kontrole nema niti zaštite. Uz to je i teže uvjeriti dionike na uspostavu novih zaštićenih područja kada se niti postojeća zaštita i ograničenja u ribolovu ne provode učinkovito. Ali moramo krenuti od nekuda“, dodao je. 
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter