Ilustracija (Pexels)
Sljedeći tjedan Europska komisija će objaviti prvi paket prijedloga dugoročnog proračuna EU-a za razdoblje nakon 2027., ministri zaduženi za trgovinu razgovarat će o trgovačkim odnosima sa Sjedinjenim Državama.
Europska komisija će u srijedu objaviti prvi paket prijedloga Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO), dugoročnog proračuna EU-a za razdoblje od 2028. do 2034.
VFO je financijski plan EU-a koji određuje koliko novca se može trošiti, na što i u kojem razdoblju. To je glavni instrument za konvergenciju siromašnijih država članica EU-a, za smanjenje ekonomskih i socijalnih razlika među regijama i državama članicama, kako bi se osigurala kohezija i ravnomjerniji razvoj unutar EU-a.
Trenutačni VFO za razdoblje 2021.-2027. iznosi oko 1,3 bilijuna eura, što je oko 1 posto bruto nacionalnog dohotka. Iako je riječ o golemim sredstvima, proračun EU-a je relativno mali u odnosu na veličinu europskog gospodarstva.
Jedna od ideja koje je Komisija pustila u optjecaj jest da se dosadašnji brojni programi objedine u samo tri fonda. Jedan od njih bili bi nacionalni planovi za svaku državu članicu, koji bi uključivali sredstva za poljoprivrednu i kohezijsku politiku, na koje otpada oko dvije trećine proračuna. Svaka država članica izrađivala bi svoj nacionalni investicijski plan, u skladu s prioritetima EU i vlastitim razvojnim potrebama. Europska komisija bi takve planove odobravala i nadzirala njihovu provedbu. Riječ je o sličnom modelu po kojem funkcionira instrument EU-a za oporavak i otpornost. Sredstva se isplaćuju sukladno ispunjavanju zacrtanih ciljeva i ključnih etapa u nacionalnim planovima.
Druga dva fonda bili Europski fond za konkurentnost i Fond za vanjsku i sigurnosnu politiku, što odražava nove prioritete Europske unije.
Komisija je najavila dva paketa prijedloga VFO-a, jedan za srijedu, 16. srpnja, a drugi za 3. rujna.
U ponedjeljak se u Bruxellesu sastaju ministri država članica zaduženi za trgovinu. Glavne teme su trenutačno stanje pregovora o trgovini sa SAD-om nakon što je predsjednik Donald Trump najavio nove, više carinske stope za uvoz iz EU-a te odnosi EU-a i Kine.
Europska komisija je nakon objave američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvodi carine na robu iz EU-a od 30 posto od 1. kolovoza, priopćila da će poduzeti sve potrebne korake za zaštitu interesa EU-a, uključujući i donošenje proporcionalnih protumjera ako je potrebno.
"Ostajemo spremni nastaviti raditi na postizanju sporazuma do 1. kolovoza. Istodobno ćemo poduzeti sve potrebne korake za zaštitu interesa EU-a, uključujući i donošenje proporcionalnih protumjera ako je potrebno", rekla je predsjednica Komisije.
U utorak se sastaju ministri vanjskih poslova, koji će između ostaloga razgovarati o odnosima s Izraelom. Visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas predstavit će ministrima pet opcija kao odgovor na izraelsko kršenje sporazuma o pridruživanju s EU-om u pojasu Gaze.
Te opcije uključuju potpunu ili djelomičnu suspenziju sporazuma, sankcije protiv pojedinih članova izraelske vlade ili vojnih snaga, trgovačke mjere, embargo na oružje i suspenziju suradnje u istraživačkim programima EU-a. Međutim, s obzirom na različita stajališta država članica, nije vjerojatno da će se one složiti o bilo kojoj od tih pet opcija.
U ponedjeljak se sastaju ministri poljoprivrede, a u petak ministri za europske poslove država članica.