(Foto Zhao Dingzhe/XINHUA)
Sljedeći tjedan Europska komisija objavljuje proljetne gospodarske prognoze, u Londonu se održava samit EU-Velika Britanija, u Bruxellesu se sastaju ministri obrane i vanjskih poslova država članica.
Europska komisija će u ponedjeljak objaviti proljetne ekonomske prognoze, prve nakon što je američki predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost i uveo carine cijelom svijetu.
Trump je 2. travnja uveo recipročne carine za EU od 20 posto i još za 60-ak zemalja u različitim postocima, a onda ih je nekoliko dana poslije suspendirao na 90 dana i smanjio svima osim Kini na 10 posto. Za Europsku uniju osim tih 10 postotnih carina, na snazi su još carine od 25 posto na aluminij i čelik te na sve automobile i dijelove automobila koji se ne proizvode u SAD-u.
Stoga će biti vrlo zanimljivi vidjeti kakve posljedice Komisija predviđa za europsko gospodarstvo zbog nesigurnosti izazvanoj carinama i poremećaja u dobavnim lancima budući da je globalno gospodarstvo vrlo isprepleteno.
Sljedeći tjedan u Londonu se održava prvi summit EU-Velika Britanija nakon brexita. EU će predstavljati predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, koji će razgovarati s britanskim premijerom Keirom Starmerom. Ruska agresija na Ukrajinu dovela je do približavanja Velike Britanije i EU-a, naročito nakon što Trump u odnosu na prethodnu Bidenovu administraciju nije više neupitno na strani napadnute Ukrajine.
U EU-u navode da će samit biti biti prilika za iskazivanje zajedničkog stajališta o suradnji na miru i sigurnosti u Europi te za uspostavu novog strateškog partnerstva.
U utorak se u Bruxellesu sastaje Vijeće za vanjske poslove. Prije podne se sastaju u formatu ministara obrane, koji će raspravljati o vojnoj pomoći Ukrajini i povećanju obrambenih sposobnosti Europske unije.
Popodne se sastaju ministri vanjskih poslova koji će razgovarati o stanju u Ukrajini i na Bliskom istoku. Ministri bi trebali potvrditi 17. paket sankcija protiv Rusije koji je dogovoren prošli tjedan na razini veleposlanika.
U srijedu se održava 3. sastanak ministara vanjskih poslova EU-a i Afričke unije. Razgovarat će o daljnjem jačanju suradnje. U Bruxellesu navode da je u vrijeme povećane geopolitičke nestabilnosti Afrika geopolitički prioritet EU-a.
EU i njegove države članice i dalje su prvi trgovinski partner, ulagač, donator službene razvojne pomoći i humanitarne pomoći.
U četvrta će Albanija na međuvladinoj konferenciji o pristupanju otvoriti pregovore u 3. klasteru Konkurentnost i održivi rast, koji sadrži osam poglavlja.
Albanija velikom brzinom vodi pristupne pregovore. Od studenoga prošle godine do danas otvorila je otvorila pregovore u 16 poglavlja i s ovih osam ukupan broj popet će se na 24, a u lipnju očekuje otvaranje novih poglavlja. To je više nego što ih Srbija otvorila u 10 godina. Albanija bi ubrzo mogla sustići Crnu Goru koja je otvorila sva pregovaračka poglavlja i koja je dosad najdalje odmakla u pristupnim pregovorima.
Europski parlament će sljedeći tjedan imati mini plenarnu sjednicu u Bruxellesu.