Trumpove carine

Eurozastupnici se slažu da se EU mora braniti, ali ne i kako

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Institucije EU-a i europske političke grupacije složne su u tome da se EU mora jedinstveno odgovoriti na neopravdane američke trgovinske mjere, ali nisu suglasne kako to učiniti, pokazala je rasprava u Europskom parlementu u utorak.   

Predstavnici desnih klubova odgovor na nove okolnosti nastale politikama Trumpove američke administracije i put jačanja konkuretntnosti gospodarstva Europske unije vide u deregulaciji, brisanju propisa proizašlih iz Zelenog plana i, u slučaju krajnje desnih klubova, manjem uplitanju EU institucija uz Bruxellesa u nacionalne politike i europsko gospodarstvo.

Zastupnici klubova od centra do krajnje ljevice i zelenih ukazuju da je sukob s Washingtonom ne samo trgovinske prirode nego i ideološke, odnosno da se u njemu ne brane samo gospodarski interesi nego i temeljne europske vrijednosti i načela. 

Raspravu su na plenarnoj sjednici Parlamenta u Strasbourgu otvorili predstavnici Vijeća EU-a i Komisije, poljski ministar Adam Szlapka i povjerenik Komisije za trgovinu Maroš Šefčovič, izvijestivši eurozastupnike o koracima koje institucije EU-a poduzimaju u odgovoru na američke carine. 

Europska komisija je u prvoj polovici travnja odlučila pauzirati na 90 dana protumjere na američke carine nakon što je američki predsjednik Donald Trump odlučio zaustaviti primjenu recipročnih carina, također na 90 dana.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen tom je prilikom izjavila kako EU "želi dati šansu pregovorima" te da će protumjere Bruxellesa stupiti na snagu ukoliko pregovori ne budu zadovoljavajući.

Također je, kako je ponovio i povjerenik Šefčovič u Strasbourgu, poručila da “sve opcije ostaju na stolu”.

Šefčovič je zastupnicima rekao kako je EU spreman razgovarati o obostrano korisnim rješenjima no da je spreman odgovoriti ako pregovori ne uspiju.

Jedan od odgovora EU-a je jačanje trgovinskih odnosa s drugim partnerima u svijetu na što je u raspravi pozvao veći broj zastupnika svih političkih opcija.

Szlapka je ispred Vijeća podržao korake koje poduzima Komisija  te najavio da će "ako će biti potrebno, braniti naše legitimne interese i prava na jedinstven i odmjeren način" razmatrajući sve potencijalne protumjere.

Jorgen Warborn je ispred Europske pučke stranke odluku Komisije da odmah ne odgovara na najavljene carine SAD-a nazvao "mudrom". No, nastavio je, "nedjelovanje ne smije biti naša politika". 

"U tih 90 dana moramo pripremiti snažan, srazmjeran i jedinstven odgovor" i istovremeno jačati jedinstveno tržište, pregovarati i ratifcirati još trgovinskih sporazuma i djelovati u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

Sukob s Trumpom nije samo trgovinski

Socijaldemokratkinja Iratxe Garcia Perez je ocijenila da Trumpova vizija društva i međunarodnih odnosa nije samo izravna prijetnja trgovini nego i temeljnim vrijednostima EU-a.

"Vladavina prava nije za pregovore, europski zakoni nisu za pregovore, ne možemo prihvatiti ucjenu koja traži da mijenjamo naše zakone", poručila je i dodala kako ta pitanja ne mogu biti "predmet hirova demagoga multimilijardera koji prezire vrijednosti europskog projekta".

Također je podsjetila da i uz veliki izvoz u SAD 80 posto izvoza EU-a ide u druge zemlje te pozvala na jačanje veza s partnerima u svijetu.

S njome se složila Valerie Hayer ispred skupine liberala rekavši da spor sa SAD-om "nije samo trgovinski sukob nego i politički izazov i sukob dva modela, američkog protekcionizma grubosti i populizma i europskog modela slobode, vladavine prava i demokracije".

Trumpov politički pokret MAGA napad je na sve što je Europa gradila od Drugog svjetskog rata, ustvrdila je.

Liberalna zastupnica je pozvala da se ustane protiv "trampizma", pa i onog u europskom obliku poput poziva na zatvaranje granica i protekcionizma.

U sukobu s SAD-om EU ima sve instrumente i nije slaba, uvjerena je Hayer.

I Bas Eickhout je ispred skupine Zelenih pozvao EU da zauzme čvrst stav poručivši da "Europa mora prestati djelovati kao tržište i početi kao sila"

"Trump igra glupu ali opasnu igru. Ako pregovori ne uspiju, EU mora pokazati snagu i čvrsto odgovoriti. Ne smijemo ustuknuti pred nasilnikom", rekao je predstavnik Zelenih.

Martin Schirdewan iz skupine Ljevica također se usprotivio popuštanju u pregovorima sa SAD-om i zatražio jačanje odnosa s drugim partnerima.

Jordan Bardella je, za razliku od Hayer, ispred desnog zastupničkog kluba "Domoljubi za Europu" pozvao EU da štiti svoje interese i protekcionističkim politikama.

Vrijeme je za promjene politika u Uniji, smatra desnica

"Europa ne može biti jedina sila koja poštuje pravila uljudnosti koje više nitko drugi ne poštuje", rekao je i poručio da se u javnim nabavama prednost treba dati nacionalnim i europskim ponuđačima i interesima, posebice u obrani.

Francuski zastupnik je zatražio reforme EU zakonodavstva te uklanjanje pravila uvedenih Zelenim planom i okretanje Europe nuklearnoj energiji.

Nicola Procaccini iz Europskih konzervativaca i reformista je pak pozvao na sporazum sa SAD-om o "stvarnoj slobodnoj trgovini bez carina", prozvavši Uniju da je i sama do sada držale nesrazmjerne carine na američku robu poput onih na američke automobile.

Predstavnik krajnje desnog kluba "Europa suverenih nacija" i eurozatsupnik Alternative za Njemačku (AfD) Rene Aust je rekao kako "Europa mora govoriti jednim glasom kako bi očuvala trgovinski suverenitet ali je preduvjet tome da nas EU establishment više ne dijeli".

Bruxelles mora priznati rezultate rumunjskih izbora, ne uplitati se u unutarnja pitanja članica i prestatiti diskriminirati AfD, zatražio je Aust. Moto AfD-a je "Njemačka prvo, ali ne i Njemačka sama", rekao je, među ostalim, zastupnik AfD-a.

U raspravi su od hrvatskih eurozastupnika sudjelovali HDZ-ova Željana Zovko i SDP-ov Tonino Picula.

"EU je snažno ovisan o američkiim partnerima ali moramo uzeti stvari u svoje ruke, moramo pojednostaviti (propise) i raditi na privlačenju ulaganja", rekla je Zovko. Ishod pregovora treba koristiti i jednoj i drugoj strani, rekla je i dodala da u odnosima EU-a i SAD-a ne treba biti protekcionizma.

Također je poručila da promjena vlasti u SAD-u ne smije značiti promjenu transatlantskih odnosa

Picula je ocijenio kako EU mora biti spreman odgovoriti  jednako na Trumpove carine. "Ako popusti, možemo deeskalirati poštujući naše zakone o trgovini i digitalnim uslugama".

"Dok je politika s druge strane Atlantika trenutno arbitrarna i transakcijska, EU mora biti faktor globalne stabilnosti koji vodi politiku jasno i na temelju činjenica. Ova situacija je prilika za EU da preuzme političku odgovornost, privuče stručnjake koji dijele naše vrijednosti i preuzme globalnu ulogu jer ima demokratsku snagu i ekonomski kapacitet", rekao je Picula.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter