Budućnost otoka

Izbor za Grenland je jasan - hamburgeri ili besplatno zdravstvo

| Autor: Hina
(Wikimedia Commons)

(Wikimedia Commons)


Ako Grenland preferira hamburgere nad besplatnim zdravstvom, njegov je izbor jasan, slikovit je bio jedan zastupnik iz Europskog parlamenta u raspravi kojom je to tijelo podržalo danski autonomni teritorij za kojim poseže američki predsjednik Trump.

Predsjednik SAD-a Donald Trump niz je puta izrazio želju za preuzimanjem Grenlanda, ne odbacujući da će se to učiniti i silom ako ga ne uspije steći financijskim putem. Posljednji put je to učinio u razgovoru za NBC u nedjelju, kazavši da "ne odbacuje" vojno rješenje za preuzimanje danskog autonomnog teritorija koji SAD-u, kako kaže, "nasušno treba".

Europarlamentarci su u utorak u raspravi na plenarnoj sjednici u Strasbourgu dali podršku Grenlandu, koloniji Danske do 1953. godine, pa poručili da će stanovnici najvećeg svjetskog otoka sami odlučiti o svojoj budućnosti. Grenland je od te godine autonomni danski teritorij, a 2009. je osigurao pravo na referendum o neovisnosti.

Visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas u svom je govoru poručila da je čuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i "svetosti" granica jedini način održavanja međunarodnog poretka temeljenog na pravilima.

"Važnije je nego ikada da naglašavamo te principe jer oni osiguravaju mir. To su principi koje su države dogovorile kako više ne bi bilo ratova", rekla je Estonka.

U raspravi o toj temi očekivano su najviše govorili zastupnici iz Danske.

Član socijalista i demokrata (S&D) Niels Fuglsang rekao je da je pomalo paradoksalno da su klimatske promjene stvorile toliki interes za Grenlandom, no da se sada rasprava vodi o teritorijalnom integritetu tog otoka, a ne o klimatskom kolapsu koji mu prijeti.

Zastupnik Patriota za Europu (PfE) Andres Vistisen rekao je da Grenlanđani zapravo imaju dvije opcije – ostati dio Danske ili se pridružiti SAD-u.

Oni tako biraju između države blagostanja s besplatnim zdravstvom i obrazovanjem te "velesile u opadanju koja očijuka s bankrotom", rekao je Danac.

Grenlanđani pod okriljem Danske imaju samoupravu, predstavljeni su u parlamentu i kontroliraju svoje resurse, a SAD ne daje pravo glasa svojim prekomorskim teritorijima i autohtonom stanovništvu.

"Washington voli pričati o slobodi – neka ju onda pruži Portoriku, a pusti Grenland na miru", nastavio je Vistisen, pa zaključio da je izbor za taj teritorij jasan "ako želi zamijeniti besplatne bolnice za hamburgere".

Danski zastupnik zelenih Villy Søvndal rekao je da su Trump, njegov potpredsjednik J.D. Vance i suradnici pokazali nepoštovanje prema Grenlandu te da je njihovo ponašanje "dovelo do straha" među njegovim stanovništvom koje je posjetio prije mjesec dana.

Podsjetio je da Trump navodi da želi Grenland zbog međunarodne sigurnosti, ali da su SAD i Danska još 1951. potpisale sporazum kojim su američki vojnici stacionirani na tom otoku – nekad u tisućama, a danas samo njih oko 140. Søvndal je rekao da Trump stoga samo želi Grenland zbog "lova na minerale i resurse", ne mareći za tamošnji ekosustav.

Konzervativac Kristoffer Storm kritizirao je Europski parlament jer se pokazao "pasivnim" u osudi Trumpovih najava.

"Čudno je da EP nije snažno reagirao. Inače reagira brže, no očito ne i kad je u pitanju najveća svjetska sila", rekao je ECR-ovac.

Zastupnik ljevice Per Clausen istaknuo je pak da o sudbini Grenlanda neće odlučivati ni Danska ni SAD, nego Grenlanđani.

"Vrijeme kolonijalizma je završilo", rekao je Clausen, pa Trumpa i njegove pobornike prozvao prijetnjom svjetskoj ekonomiji, klimi, stabilnosti i pravnom poretku.

U raspravi je sudjelovao i hrvatski zastupnik Tonino Picula koji je upozorio da je svjetski poredak temeljen na pravilima pod prijetnjom zbog "agresivnih čelnika koji dobivaju prostor nakon različitih kriza", pritom i sami donoseći nove krize.

"Stoga ova prijetnja mora biti prilika EU-u da evoluira i nastavi jači. Nema drugog puta", rekao je zastupnik socijalista i demokrata.

Upozorio je da se Trumpove zapaljive izjave ne treba tumačiti samo kao "retoriku", naglasivši da je i ona važna jer one više nisu samo rečenice izgovorene na njegovom skupu, nego imaju svjetsku publiku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter