Polovičan učinak istarskog kvarteta: Umažani pobijedili, Rovinju istarski derbi

| Autor: Mijat Gavran
Sven Matijević (Umag) (Snimio Mijat Gavran)

UMAG : ZADAR 1954    29:26

UMAG - Susret 12. kola Prve lige rukometaša: Umag - Zadar 1954 29:26 (20:12). Sportska dvorana OŠ. Gledatelja 800. Suci: Filip Skendrović i Dominik Trčak (oba Samobor).

UMAG: Modrušan, Sv. Matijević, Se. Matijević, Perinović, Buvinić 10 (1), Ćosić 3, Bošnjak 5, Horozović, Vukotić 2, V. Buršić, Radečić 1, Sinčić 8 (1), Stapar, Beliga, Z. Buršić, Majić 2.

ZADAR 1954: Perić, Bijelić, Korljan 7 (1), Maršan 4, Knežević, Goldner 2, Prtenjača, Čirjak 5 (2), T. Merhar 4, Mazić, Bukva 1, Dujmović 2, Vrsaljko 1, Kuštera.

Sedmerci: Umag 3 (2), Zadar 1954 4 (3). Isključenja: Umag 8 minuta, Zadar 1954 4 minute.

Zamalo se ponovilo nešto slično kao i na jesenjoj premijeri kada su Umažani na zadarskom parketu imali i sedam pogodaka prednosti pa ostali bez bodova. Za početnog »opipavanja« spremnosti bilo je 6:4 za domaćine (10’). Međutim, u narednih 11. minuta »plavo-žutima« polazi za rukom u potpunosti »razoružati« suparničku obranu i ostvariti niz od 11 golova, uz četiri koja su dali gosti. Bilo je to vodstvo (17:8) kakvu su Umažani samo mogli priželjkivati, za uspješan početak druge dionice prvenstva. Treba istaknuti da je za takav rezultat zaslužan i Sven Matijević koji je Zadranima uskratio znatno povoljniji omjer. Malo tko je slutio zbivanja u nastavku utakmice, kad su za šest minuta Čirjak i Korljan s po dva gola i Merhar prepolovili veliki zaostatak. Imali su sve do zadnjih deset minuta igre povratnik Gabriel Buvinić i društvo tri-četiri gola prednosti, a onda drama. Poslije zapaženih obrana mladog Bijelića, iskusni Perić ga slijedi zaustavljanjem sedmerca, te nekoliko velikih prilika. Gosti su nadomak obratu (25:26), no ipak domaćini imaju junaka susreta u Svenu Matijeviću koji prvo brani sedmerac, a zatim dva »zicera« i uz golove Buvinića (2) i Ćosića bodovi ostaju u Umagu. Zaslužilo je to ispunjeno gledalište.

BUZET : SPLIT    26:27

SPLIT - Susret 12. kola Prve lige rukometaša: Buzet - Split 26:27 (14:13). Mala dvorana na Gripama. Gledatelja 100. Suci: Dražen Anušić (Klis) i Dubravko Vuković (Solin).

BUZET: Draščić, Jermaniš, V. Šegota, Karaula 5, Laković Agapito, Nežić 7, Črnac 1 (1), I. Šegota 4, Samardžić 2, Bašić 4 (3), Skukan 1, Dobša 2.

SPLIT: Caktaš, Đapić, Ilić 1, Pojatina, Hrnjić, Duran 5, Kalebić 1, Galić 7 (4), Popović 1, Mladinić, Pavičić 1, Dodig 2, Smoljo 8 (1), Bareta 1, Brkan.

Sedmerci: Buzet 4 (4), Split 5 (5). Isključenja: Buzet 12 minuta, Split 14 minuta.

Gotovo je predvidio trener buzetske momčadi da će Arian Bašić i suigrači bez četvorice koji nisu mogli nastupiti (Jović, Flego, Jakac, Valković), imati težak zadatak na splitskom parketu. Bilo je krajnje »tvrdo« od samog početka pri čemu su Splićani uspijevali održavati minimalnu prednost, uz deset izjednačenja. Ipak su u završnici I. Šegota i Samardžić »režirali« preokret, a potonji dobio crveni karton. Neizvjesnost se nastavila do sredine druge dionice. Potom s 3:0 Smoljo i društvo »bježe« na 21:18, ali Karaula i Bašić održavaju priključak. U igri gol za gol, Lorenzo Nežić postiže dva gola za samo 33 sekunde i vodstvo nepunu minutu prije kraja.

No, što se događalo u posljednjih 48 sekundi spada u rubriku - vjerovali ili ne. Izjednačio je Smoljo, uz isključenje Bašića, a potom i golmana Jermaniša. Za domaćine su novi novi »dar« lopta i penal za pobjedonosni gol, ali za nešto slično uz isključenje Pavičića nisu se odlučili suci kad je u naletu ka golu grubo zaustavljen Črnac u zadnjim sekundama.

ROVINJ : ARENA-PULA  31:24

ROVINJ – Utakmica 12. kola Prve lige jug: Rovinj – Arena-Pula 31:24 (20:13). Dvorana Valbruna. Gledatelja: 250. Suci: Vladimir Grubor, Maid Katanić (oba Poreč).

ROVINJ: Maras, Benussi 9, Zarev 4, Maroš 1, Šuran, Popović 6, Massarotto 3, Ostić, Bačić, Kusanović, Jurković 6 (4), Vinković, Bolanča 2, Cindrić.

ARENA-PULA: J. Krajcar, Srdarević 2, Milutinović 1, Brečević 2, Marasović 2, Čuljak 3, Mikuličić 1, Šostar-Vazgeč, Buić, Klobučić 1, Simetić, Hichri 1, D. Krajcar 9 (2), Kelecija, Grbac 2 (1).

Sedmerci: Rovinj 5 (4), Arena-Pula 5 (3). Isključenja: Rovinj 16, Arena-Pula 8 minuta.

Susret susjeda otvaraju domaćini golom Massarotta i samo su do treće minute (3:3) gosti bili ravnopravni. S tri gola Jurkovića i dva Zareva rovinjski rukometaši preuzeli su konce igre i poveli 10:5, zahvaljujući čvrstoj i povezanoj igri u obrani te brzim kontrama. Uz sva nastojanja, nemoćni Puležani nisu mogli probiti čvrstu obranu Rovinja i pored toga što je goste predvodio Dominik Krajcar koji je na kraju postigao devet golova. Nakon odmora na koji su domaći otišli sa sedam golova prednosti, razigrali se Alessio Benussi na krilu i Teo Popović, preko kojih su Rovinjci u nastavku održavali razliku. Ovom pobjedom igrači trenera Aljoše Sirotića i dalje drže priključak s klubovima iz gornjeg dijela ljestvice.