Olakšalo bi nam to drugi dio natjecanja kad se selimo u Beograd i vjerujem da to možemo ostvariti. Imamo dobru skupinu u kojoj je Italija iznad svih, dok se sa svim ostalim reprezentacijama, Bjelorusijom, Mađarskom, Slovačkom i Švicarskom, možemo nositi i pobijediti ih, rekla je Ikić
Matea Ikić
Na odbojkaškom turniru na Olimpijskim igrama u Tokiju okupit će se 12 reprezentacija. Među njima neće biti hrvatskih odbojkašica koje su samo jednom nastupile na najprestižnijem svjetskom natjecanju, 2000. godine u Sydneyju, ali to ne znači da će se reprezentativke moći prepustiti ljetnim radostima i u opuštenoj atmosferi puniti baterije za narednu sezonu. Koronavirus je poremetio cijeli svijet te niti sport nije ostao imun, pa stoga oni najbolji ovo ljeto moraju raditi prekovremeno. Iznimka nisu ni odbojkašice, koje deset dana po okončanju Olimpijskih igara očekuje Europsko prvenstvo.
Finale Zlatne lige
Ono će okupiti 24 reprezentacije koje će biti podijeljene u četiri skupine, a svakoj će domaćin biti jedna država. U Srbiji će se igrati u Beogradu, u Bugarskoj u Plovdivu, u Rumunjskoj će odbojkašice ugostiti Cluj-Napoca, dok će u Hrvatskoj grad domaćin biti Zadar. Kako bi se na domaćem parketu pokazala u što boljem svjetlu, hrvatski izbornik, Talijan Daniele Santarelli, reprezentaciju je okupio već početkom svibnja i krenuo s pripremama.
- Kako u Turskoj s klubom nisam izborila play-off, prvenstvo mi je završilo krajem veljače i imala sam dva mjeseca odmora, koji mi je definitivno dobro došao, priznala nam je Matea Ikić, koju smo uspjeli "uloviti" tijekom kratkotrajnog boravka u rodnoj Puli. - Prvo okupljanje bilo je u Zadru, odakle smo otišle u Češku gdje smo odigrale dva turnira Zlatne europske lige i osvojile drugo mjesto u skupini, što nam je donijelo plasman na "final four" na kojem su nastupila tri pobjednika skupina i mi kao najbolja drugoplasirana reprezentacija. On se igrao u Bugarskoj i u polufinalu smo svladali Španjolsku, a onda u finalu izgubili od domaćina. Dao nam je potom izbornik sedam dana slobodno, nakon čega smo odradile još tri tjedna priprema i onda nas je opet sedam dana pustio kući. Slobodne smo do utorka ujutro, kad slijedi povratak u Zadar na završne pripreme, tijekom kojih ćemo "skočiti" do Rumunjske gdje imamo dogovorene prijateljske utakmice.
Hrvatskim odbojkašicama bit će ovo 14. nastup na europskoj smotri, ali daleko su ona vremena kad su, na "ruski pogon", krajem prošlog stoljeća osvojene tri srebrne medalje u nizu. U bliskoj prošlosti najveći je uspjeh četvrtfinale iz 2013. godine, koje su hrvatske odbojkašice umalo ponovile na prošlom prvenstvu, ali Turska im se u osmini finala provukla kroz prste i nakon 16:14 u petom setu otišla do finala u kojem je, po sličnom scenariju, poražena od Srbije.
Istarski kvartet
- Još osjetim žal kad se sjetim te utakmice u kojoj smo umalo šokirale Tursku na domaćem parketu. Tad smo u skupini osvojile treće mjesto i stoga smo u nokaut fazi dobile težeg protivnika, pa nam je sada želja da probamo izboriti drugu poziciju, što bi nam olakšalo drugi dio natjecanja, kad se selimo u Beograd. Vjerujem da to možemo ostvariti, jer imamo dobru skupinu u kojoj je Italija iznad svih, ali pred njom su najprije Olimpijske igre i u Zadru bi se kod Talijanki mogao osjetiti umor od napornog turnira u Tokiju. Sa svim ostalim reprezentacijama u skupini, Bjelorusijom, Mađarskom, Slovačkom i Švicarskom, možemo se nositi i pobijediti ih, smatra Ikić. - U odnosu na prošlo prvenstvo, malo smo pomladili reprezentaciju. Neke starije cure su se oprostile, došle su neke mlađe i najviše se to primijeti na poziciji tehničarke, gdje više nema Bernarde Brčić, koju je zamijenila Klara Perić. Osjetila se ta promjena, ali kako su pripreme odmicale ona se dizala iz utakmice u utakmicu i sve to sada puno bolje izgleda.
U trenucima kad istarska klupska odbojka nije na nivou na kojem je bila unatrag nekoliko godina, ovdašnje ljubitelje ovog sporta veseli činjenica da čak četiri igračice s ovih prostora nose reprezentativni dres. Ne samo to, već se ne bi iznenadili niti da ih u Zadru sve zajedno vidimo na parketu. Samanta Fabris je neprikosnovena na poziciji dijagonale, Matea Ikić i Laura Miloš odlično izgledaju na poziciji primača-pucača, a tu je i libero Rene Sain.
- Na liberu je u zadnjim utakmicama krenula Nikolina Božičević, pa bi je onda Sain zamijenila. Ostale tri bile smo u startnoj postavi, uz tehničarku Klaru Perić, dok su na srednjem blokeru igrale Božana Butigan, Beta Dumančić i Martina Šamadan, s tim da je ova potonja imala lakšu ozljedu. Nakon "final foura" priključila nam se i Karla Klarić, tako da nas je sada na okupu 15 i na izborniku je da odluči kako će to posložiti i kome će ukazati povjerenje, zaključila je Ikić.