Njegova životna filozofija je sport za kojeg kaže da prvenstveno mora poslužiti da se osjećate bolje, zabavnije, da se socijalizirate, ali nipošto ne smije biti krajnji cilj. To je jako bitno, govori Jereb, koji se ne slaže s tezom "živim za sport" - jer kako kaže, živiš za svoj život, a sport samo može olakšati i smanjiti frustraciju te pospješiti kvalitetu života
Šezdesetogodišnji Slavko Jereb, ugledni i svjetski priznati taekwondoist, već godinama brojnim generacijama usađuje ono što najbolje zna, ljubav prema sportu ali i odgovornost i ustrajnost. Otac je šestero djece i vjerojatno pripada jednoj od najsportskijih obitelji u Puli. Njegova životna filozofija je sport za kojeg kaže da prvenstveno mora poslužiti da se osjećate bolje, zabavnije, da se socijalizirate, ali nipošto ne smije biti krajnji cilj. To je jako bitno, govori Jereb, koji se ne slaže s tezom "živim za sport" - jer kako kaže, živiš za svoj život, a sport samo može olakšati i smanjiti frustraciju te pospješiti kvalitetu života.
Ovaj vrhunski sportaš, bivši branitelj i ratni zapovjednik, privatni istražitelj i prije svega veliki pedagog u radu s djecom, jedini je Istranin koji se može pohvaliti ulaskom u Kuću slavnih (Hall of Fame) taekwondoa. Natjecatelj, izbornik i sudac, višestruki prvak Jugoslavije i Hrvatske i prvak na brojnim turnirima. Jereb je vlasnik crnog pojasa VII. dan ITF TKD-a, trener TKD kluba Bak iz Pule i predsjednik Hrvatske udruge ITF TKD klubova. Osvajao je medalje na svjetskim i europskim prvenstvima, višestruki je prvak države u borbama i obveznim sastavima te trener vrhunskih TKD boraca i trenera.
Tijekom Domovinskog rata, bio je instruktor borbe i zapovjednik voda u postrojbi Specijalne policije PU istarske Bak, a od 1993. do 1997. godine bio je zapovjednik postrojbe. U isto je vrijeme radio na razvijanju kompletnog sustava obuke i implementaciji TKD-a u sustav obuke Specijalne policije MUP-a. Odlikovan je najvišim hrvatskim ratnim vojnim odličjima, a zadnjih je godina angažiran u suđenju na europskim i svjetskim prvenstvima i ovlašteni je ispitivač ITF-a u Hrvatskoj.
Ovih je dana proslavio 46. godišnjicu bavljenja teakwandoom za što je na 50. godišnjici obilježavanja tog sporta u Hrvatskoj primio zlatnu medalju. Bila je to prilika da se u Zagrebu, na mjestu gdje je krenuo s teakwondoom, u prostorima zagrebačke Gornjogradske gimnazije, susretne sa svojim kolegama borcima.
- Zajedno smo proslavili 50. godišnjicu taekwondoa u Hrvatskoj te smo se prisjetili vremena kada je ugledni korejski instruktor Park Sun Jae održao prvu demonstraciju ove borilačke vještine u Gornjogradskoj gimnaziji gdje je postavljena i spomen ploča, ujedno jedina ploča van Koreje posvećena jednom korejskom instruktoru. Park Sun Jae je tada pokrenuo lavinu dobrih klubova i boraca koja se kotrlja i danas i ja sam na neki način proizašao iz svega toga, kaže Jereb.
Iako je taekwondo relativno mlad sport, ima jasno definiranu povijest. Utemeljen u travnju 1955. godine, taj je sport, napominje Jereb, promijenio svijet borilačkih vještina.
- Kada bih ga pokušao opisati u nekoliko rečenica, rekao bih da je to alat. Svatko u sebi ima skriven grumen zlata, a ja kao rudar pokušavam na treninzima pronaći tu ljepotu koju svatko nosi u sebi. Roditelji su me odgojili da ljepotu mogu vidjeti gotovo svugdje, a u tome mi pomaže teakwondo pomoću kojeg tražim i nalazim dobro kod ljudi i na površinu izvlačim ono istinski njihovo, kaže master Jereb. Pitamo ga što ga nakon toliko godina rada i dalje motivira da bez zadrške daje sto posto sebe. (Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU