137. ROĐENDAN

Dan Jedriličarskog kluba Vega na Mornaru okupi sve generacije

| Autor: Jelena Milović
(Snimila Jelena Milović)

(Snimila Jelena Milović)


Tradicionalna fešta za Dan Jedriličarskog kluba Vega održana je jučer na pulskom Mornaru, u organizaciji uvijek vesele i vrlo povezane klupske ekipe. Vega slavi čak 137. rođendan, a već tridesetak godina kako ovaj jedriličarski klub rođendansko slavlje obilježi regatom veterana u Optimistima, što bude i prilika da mladi ustupe mjesto starijim jedriličarima, a zamijene se uloge i u sudačkom sastavu pa djeca sude regatu.

- Grupe su Leptirići, Slonovi i Nosorozi. Leptirići su i najteži, s više od 100 kilograma, a Slonovi ispod 80. Djeca ne opraštaju, kao suci, vraćaju starijima za sve njihove sudske odluke, kroz smijeh nam opisuje Gea Damjanović, predsjednica Sportske komisije Kluba, ujedno i dopredsjednica Izvršnog odbora Hrvatskog jedriličarskog saveza.

Stoljeće tradicije

Jedriličarski klub Vega koji djeluje duže od stoljeća, gotovo je bez konkurencije. Malo se tko može pohvaliti da je održao tako dugu tradiciju.

- Naš je klub jedan od prvih sportskih društava u gradu. Krenulo je još s nazivom Pietas Iulia, u sklopu austrugarske vojske, kao klub sportova na vodi. Iz toga je preživjelo jedrenje i veslanje, iz čega se kasnije profilirao klub Vega. To je bilo između dva svjetska rata. Nakon rata 1945. godine klub je do 1990. nosio naziv Mornar, a nakon toga se vratilo ime Vega, što znači najsjajnija zvijezda, a to je zvijezda koja se nalazi i na našoj zastavi i predstavlja naš simbol, kao pogled u budućnost i svjetlost, opisuje dio povijesti Damjanović.

(Snimila Jelena Milović)Gea Damjanović (Snimila Jelena Milović)

Najvećih uspjeha svi se rado prisjećaju, ali naša sugovornica ističe da je ipak od svega najveći uspjeh vidjeti ovakve susrete.

- Vidjeti toliko ljudi, djece, razne generacije, sad već po tri, četiri generacije koje jedre, to je stvarno najveći uspjeh. Ako se osvrnemo na sportske rezultate, to su svakako dva svjetska zlata Filipa Matike u klasi Optimist 2002. i 2003. godine, kasnije na Svjetskom prvenstvu u Laseru 4.7. Naša Tajana Ganić je 2003. osvojila srebro u Optimistu, nakon toga europsko i svjetsko zlato u Laseru 4.7, a iste godine ja sam bila treća na Svjetskom prvenstvu, što je bila i prva ženska medalja za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima. Osvajala sam i Europa kup. Goran Pamić je također osvajao medalje na Europa kupu, a i Dario Kliba je u to doba osvajao medalje. Imamo reprezentativce, a posebno nam je drago da bivši reprezentativci dolaze u klub pomagati mlađima. Prije godinu, dvije tu su bili Lea Rakovac, Tedi Leonardelli i Katja Rabak, a vjerujemo da će se i od ovih mladih netko istaknuti za buduće rezultate, veli ona.

Suhi i mokri trening

Jedriličarski klub Vega ima trenutno dvadesetak djece u klasi Optimist te 10-15 starijih koji jedre u Laseru 420. Također toliko, otprilike petnaestak, ima i seniora koji jedre u klasama Flying Dutchman i Katamarani. Treninge ljeti imaju svakodnevno, a kad počne školska godina, članovi se nalaze u klubu svakog vikenda te, ovisno o vremenskim uvjetima, najčešće još dva puta tijekom radnog tjedna.

- Mi jedrimo cijelu godinu, a kombiniramo "suhi" i "mokri" trening. Vrhunac naše godine je Regata sv. Nikole u prosincu. Djeci nije nimalo hladno jedriti tijekom zimskih mjeseci. Djeca jedre, a mamama je jako hladno dok djeca jedre, sa smiješkom komentira ova iskusna jedriličarka. I sama priznaje da razlike u temperaturi više osjeća sad, kao odrasla, nego u svojim počecima, tada sedmogodišnje djevojčice.

(Snimila Jelena Milović)(Snimila Jelena Milović)

Sadašnji predsjednik Kluba je Refko Ganić, a funkciju tajnika obavljaju Boško Čelić i Ted Weidlich. Gea Damjanović na svojoj funkciji brine o sportskim aktivnostima, o broju natjecatelja, vremenu treninga i trenerima koji rade s mladim jedriličarima. Gein otac, pokojni Vladimir Barbić, bio je do 2021. godine predsjednik Kluba, a ostavio je velik trag. Između ostalog, pokrenuo je i Regatu sv. Nikole te ona memorijalno nosi njegovo ime.

Hrvatski i svjetski kup

- Upisi su i kod nas krajem školske godine, imamo školu jedrenja, ta djeca jedre već tijekom ljeta i na jesen se priključuju prvoj ekipi. Tako da se svi tijekom ljeta, po povoljnijim vremenskim uvjetima, nauče i prevrnuti. Tada su slabiji vjetrovi i manje je straha, a potom, tijekom godine se prilagođavaju. Nakon godine dana isprofiliraju se za eventualno daljnja natjecanja, pojašnjava dinamiku kluba Damjanović.

Klub Vega bit će domaćin nadolazećeg Prvenstva Hrvatske i Europa kupa, posljednja tri dana u rujnu. Već nekoliko godina organiziraju Prvenstvo Hrvatske, a prošle godine je to prepoznala i Svjetska federacija i dodijelila im organizaciju Europa kupa pa ih sad čeka domaćinstvo oba natjecanja istovremeno. Iz Vege će sudjelovati tridesetak natjecatelja, što je doista respektabilan broj.

- Klasu Flying Dutchman (Leteći Holandez), koja je do 1992. godine bila olimpijska disciplina, mi smo opet pokrenuli. Ove smo godine odradili tri, četiri regate i po ostalim klubovima u Hrvatskoj, u Rovinju, Cresu i Šibeniku, sve zahvaljujući našim članovima, ponosno ističe Damijanić.

(Snimila Jelena Milović)(Snimila Jelena Milović)

Jedrenje stvara menadžere

Zašto jedriti i zašto od svih sportova izabrati baš ovaj?

- Jedrenje stvara buduće menadžere. To je područje u kojem dijete, čak i u dobi od samo sedam godina, samostalno upravlja jedrilicom, svojom imovinom. Mora je zaštititi i o njoj se brinuti, a istovremeno se mora brinuti i o imovini ostalih, sve to koristeći prirodne sile, vjetar i valove, trudeći se postići što bolje rezultate. Jedrenje također uči kako respektirati prirodu i konkurente. Za razliku od, recimo, nogometa, gdje sudac svira kad je nekakva greška, jedrenje je sport džentlmena, u kojem se uči samostalno prihvatiti grešku, kad dođe do nekakvoga dodira pa se jedrilica koja je to napravila mora iskupiti i odjedriti dodatni krug. Djeca na taj način uče da se bore, ali da poštuju protivnika i da upravljaju svojom imovinom. Na moru donose samostalne odluke, a tijekom života taj se način razmišljanja, neovisno o situacijama i poslovima s kojima će se susretati, može primijeniti na najbolji mogući način, predstavila nam je vrlo korisne principe ovog sporta Gea Damjanović.

Iz vrtića na more

Već nekoliko godina Klub ima odličnu suradnju s nekoliko škola i vrtića iz Pule. Ponajprije, tu su osnovne škole Veruda, Stoja i Veli vrh te vrtić Mali svijet.

- Učenici i vrtićka djeca dolaze se upoznati s jedrenjem i morem te imaju priliku provozati se. Već znaju dijelove jedrilice te što se smije, što ne smije raditi na moru, a nema sumnje da će i među tom djecom netko iskazati interes da se bavi ovim sportom, na čemu smo i mi zahvalni školama i vrtićima koji su to omogućili, zaključuje Damjanović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter