REZIME JEDNE OD NAJBOLJIH SEZONA U POVIJESTI NOGOMETNE PULE

Vincenti: S ovom ekipom se može i u rat Zimolo: Ne pamtim ovakav uspjeh Istre 1961 Fric: Najviše me oduševila pobjeda u Rijeci

| Autor: Marcello ROSANDA
Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Upravo je završila najbolja sezona za Istru do sada, peti su u državi, navijači i djeca nakon posljednje utakmice upadaju u teren i grle nogometaše, a vodstvo kluba ne krije veliko zadovoljstvo.

Tako bi se ukratko mogla opisati subotnja atmosfera na pulskom gradskom stadionu "Aldo Drosina". Istarski nogometni prvoligaš Istra 1961 ove je godine ostvario najbolji plasman u povijesti pulskog nogometa, hit je cijele prvoligaške sezone.

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Reakcije su uglavnom vrlo pozitivne, ali ostaje činjenica da jedini istarski prvoligaš ipak nije uspio izboriti plasman u Europu, što su neki naši sugovornici sa sjetom istaknuli. No, bez obzira na to, ova momčad zeleno-žutih upisala se u povijest istarskog sporta te će se minula nogometna sezona još dugo pamtiti. Naravno, osim ako sljedeća ne bude još bolja.

O svemu tome i stanju u klubu i oko kluba upitali smo neke od najvjernijih navijača, ljude koji su bliski "Drosini" i uvijek rado komentiraju nogometna zbivanja.

Branko Devide Vincenti, predsjednik Istre 1961:

"S ovom ekipom se doslovno može ići i u rat!"

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Vincenti i braća Zimolo, Argeo i Ardemio

"Iznimno sam sretan i ponosan na sjajnu sezonu u kojoj je NK Istra 1961 ostvarila najveći uspjeh u povijesti kluba. Ovo ostvarenje je plod marljivog rada u klubu, igrača, trenera, stručnog stožera i svih djelatnika. Teško je u par riječi opisati zajedništvo koje je vladalo u klubu, a što je bio preduvjet za postizanje ovog uspjeha. To je zajedništvo stvorilo pozitivnu energiju koja se je odrazila i na naše navijače. Njima se također moramo zahvaliti za ogromnu podršku koju su pružali tijekom prvenstva. Osjećaj je da su ljudi u Puli i Istri prepoznali dobar rad u klubu i lijepo je vidjeti sve više gledatelja na utakmicama, a osobito djecu u bojama kluba. Naša je želja da nastavimo u ovakvom ritmu i da se u svakoj idućoj sezoni borimo za više pozicije. Takvim pristupom ćemo sigurno, prije ili kasnije, izboriti toliko željeni iskorak u europska natjecanja. Iako nam na početku sezone nisu predviđali ovakav uspjeh, ja sam vjerovao da je moguće učiniti korak naprijed, a osobito nakon što smo ishodili autonomiju u odlučivanju i nakon što je Saša Bjelanović preuzeo sportsku direkciju, a treneru Gonzalu Garciji i stručnom stožeru omogućen kontinuitet u svom trenerskom radu. S ovom ekipom se doslovno može ići i u rat", kazao je predsjednik pulskog prvoligaša.

Ardemio Zimolo, navijač Istre 1961 i gradski vijećnik: "Ovo je kao da smo prvaci!"

"Kao višedesetljetni navijač našeg kluba, mogu reći da je ova sezona zaista za pamćenje. Zaista ne pamtim ovakav uspjeh. Koliko je bilo koraka unazad, a sada jedan veliki unaprijed. Pratim klub već 60 godine, i konačno se klub stabilizirao. Više se ne luta, jedanaestorica je stabilna i to je jako bitno. Sezona je bila za ponoviti ju. Ako smo ove godine bili peti, iduće moram biti barem četvrti. Ipak, šteta zbog one situacije s Ercegom. On je duša od čovjeka i od igrača, ali si svejedno jedan profesionalac, s toliko utakmica u nogama, nije smio dozvoliti onakav eksces. Također, boli me što nema više navijača, što su brojke u publici skromne. Čitava Istra bi trebala gravitirati oko svog kluba. Igrači su u prolazu, ali ime kluba uvijek ostaje, i to je najbitnije. Nadam se da će barem 80 posto kostura ekipe ostati isti. Ma, neću više ništa reći, zadovoljan sam, kao da smo prvaci", poručuje Zimolo.

Edi Pastrovicchio, načelnik Bala:

"Pozivam sve Istrijane da budu više lokalpatrioti i da navijaju za svoje!"

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Edi Pastrovicchio (snimio Milivoj MIJOŠEK)

"Moram priznati da je ovo prva godina u kojoj intenzivno pratim Istru 1961, što je naravno vezano uz projekt njihovog nogometnog kampusa u Balama. Od tada sam žešći navijač Istre 1961 i jako mi je drago što smo ove godine toliko uspješni. Žao mi je što se momčad nije dokopala Europe, a bili su na pragu, te zbog činjenice da je klub na jednoj utakmici bio malo i pokraden. Uglavnom, lijepo je doživjeti taj osjećaj i štimung pa zato i pozivam sve naše Istrijane koji su podijeljeni između drugih klubova da budu više lokalpatrioti i da navijaju za svoje doma. Siguran sam da ni Dalmatinci ni Zagrepčani ne bi navijali za neke druge", kaže Pastrovicchio.

Siniša Žulić, bivši gradonačelnik Buzeta, navijač Istre 1961:

"Klub i sve oko njega svake sezone sve više raste, što su sve bitni preduvjeti da Istra 1961 postane veliki klub"

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Siniša Žulić (snimio Milivoj MIJOŠEK)

"Ako pogledamo nekoliko sezona unatrag možemo biti zadovoljni velikim iskorakom koji je napravljen prije svega u rezultatskom smislu, a za koji vjerujem da će u idućim sezonama postati standard, jer istarski poluotok zaslužuje jednog stabilnog prvoligaša. Lijepo je tijekom sezone bilo vidjeti na tribinama ljude iz svih dijelova Istre i siguran sam ukoliko zeleno-žuti nastave i u slijedećim sezonama ovim putem da će podrška još više rasti. Mi navijači naravno uvijek želimo više, pa malo ostaje žal što ispada da je u posljednje dvije utakmice ponestalo energije za dodatan iskorak u Europu, no to svakako ne može pokvariti sva veselja koja smo doživjeli ove godine, prije svega protiv klubova koji već sezonama nastupaju u europskim nadmetanjima. Vodstvo kluba strpljivo i sistematično radi dobar posao, jer se uz rezultate prve ekipe puno posla napravilo i u infrastrukturnom smislu pa vjerujem da će u idućoj sezoni biti još mnogo razloga za slavlje.

U 28 službenih Istrinih utakmica, koliko sam ih u ovoj sezoni pogledao uživo, svakako treba istaknuti veliku podršku Demona koju su pružali na domaćim, ali i brojnim gostujućim utakmicama i smatram da su oni, uz igrače i stručni stožer, najviše zaslužili ovaj povijesni rezultat za pulski i istarski nogomet. Znak je to da klub, a i sve oko njega svake sezone sve više raste, što su sve bitni preduvjeti da Istra 1961 (p)ostane veliki klub u hrvatskim okvirima", smatra Žulić.

Anton Percan, član Uprave kluba:

"Živimo najuspješnije razdoblje u povijesti pulskog nogometa!"

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Anton Percan (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

"U više od sto godina pulske nogometne povijesti rezultatski usponi i padovi, uz stalan nedostatak financijskih sredstava, najuočljivije su konstante pulskog nogometa. Stoga, sve mnogobrojne ljubitelje nogometa u Puli raduje peto mjesto NK Istre 1961 u netom završenom natjecanju Hrvatske nogometne lige, jer je nakon šestog mjesta osvojenog u sezoni 2012./13., te petog mjesta tadašnjeg najboljeg pulskog kluba Grion u natjecanju talijanske serije B sezoni 1933./34., to najbolji natjecateljski plasman nekog od pulskih nogometnih klubova u bogatoj pulskoj nogometnoj povijesti. Ako se tome pridoda i ulazak u finale Hrvatskog nogometnog kupa prije dvije godine, uz relativnu financijsku stabilnost kluba, možemo reći da živimo najuspješnije razdoblje u povijesti pulskog nogometa.

Zasigurno su ti uspjesi pokazatelji uspješnog rada svih djelatnika kluba. No, u ništa manje uspjehe ne ubrajam kad se na pulskom stadionu gotovo svakodnevno, kao malo gdje u Puli, može vidjeti toliko razdragane i razigrane pulske djece i mladeži. Uspjehom smatram i pripremu izložbe o povijesti pulskog nogometa koje za nadolazeće ljetne mjesece pripremaju vrijedni djelatnici Povijesnog i pomorskog muzeja Istre u Puli. U vremenu koje je ispred nas, za još uspješnije razdoblje, bit će potrebno približavanje Klubu svih sudionika pulske nogometne povijesti, približavanje Kluba Gradu, ali i približavanje Grada Klubu… A da bi se to ostvarilo treba puno volje kod svih onih koji vole naš grad, jer NK Istra je neizostavni dio identiteta i memorije našega grada. Kao član Uprave NK Istre 1961 pokušavam pomoći u tome", zaključuje Percan.

Nenad Marjanović, dr. Fric:

"Sretan sam da se vratila vjera u nogomet i što je Istra 1961 iz godine u godinu sve upečatljiviji klub"

Slavlje igrača Istre 1961 (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Kapetan Einar Galilea, Dr. Fric i Luka Marjanović

"Istra 1961 je u sezoni koja je iza nas pokazala i dokazala svima da je klub čiji je potencijal veći od borbe za preživljavanjem. Više puta se ove godine pjevalo "Ča im delamo" i drago mi je da sam s dečkima iz Night Expressa tom pjesmom nadogradio priču o najboljoj sezoni bilo kojeg pulskog nogometnog kluba u povijesti.

Sretan sam da se vratila vjera u nogomet, sretan sam što je Istra 1961 iz godine u godinu sve upečatljiviji klub. Izdvojio bi pobjedu nad Rijekom u Rijeci, ne pamtim kada me jedna sportska pobjeda toliko oduševila, pa kako ne biti oduševljen kada pobijediš Hajduk s 3:0. Ovi su dečki pobijedili sve, čak i Dinamo, Osijek dva puta, šteta što Rijeka nije pala i drugi put, no što da se radi, zbog svega što su učinili zaslužuju velike pohvale.

Klub raste, ali radujem se što su Demoni sve jači, sve bolji i sve organiziranija navijačka skupina. Pula je dobila mjesto na kojem se građani okupljaju, mjesto na koje gradski oci ne pozivaju, nisu potrebne akcije u stilu "dođi u park, dođi u grad, dođi na trg", ljudi će bude li Istra 1961 kao i ove sezone sve više dolaziti na "Drosinu". Jako me žalosti trenutni odnos čelnih ljudi Grada Pule prema klubu, mogu oni navijati za koga hoće, nije me briga, ali pokažite malo više poštovanja prema našem klubu, pa zbog tog kluba možete gledati svoj klub, zbog Istre 1961 ne morate putovati da biste gledali one za koje navijate, poštuje ih makar radi te činjenice. Bilo bi sigurno lakše kad bi znali da svi stoje iza njihovih dobrih rezultata. Sva sreća da klub sve manje ili gotovo ništa ne zavisi od politike, bojim se niti pomisliti što bi bilo da klubu treba podrška današnje vlasti.

Morao sam ovo napomenuti jer je i taj politički odnos, maćehinski odnos obilježio sezonu iza nas, no Istra 1961 je pokazala da ima svoj put. Za kraj bih izdvojio jednog posebnog čovjeka, to je Einar Galiea, sreća je i zadovoljstvo što nam je takav čovjek bio kapetan ekipe, svi ljudi koje poznam oduševljeni su njegovim ponašanjem, stilom i manirama, s velikim sam mu zadovoljstvom poklonio rijetki primjerak albuma mog banda KUD Idijoti, "Mi smo ovdje sam zbog para", kada sam vidio koliko je bio sretan kada sam mu je poklonio bio sam ponosan što je takva osoba bio kapetan ekipe", komentirao je Fric.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter
Web kamere

Pula

Pula: Golden Gate of
Pula: Golden Gate of

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum