Ilustracija (Pexels)
Zagrebačka policija priopćila je da se u četvrtak oko 11.40 sati na području Maksimira, u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojega se nalazi bazen, utopilo dijete te je upozorila kupače na potencijalne opasnosti i pružila savjete kako se ponašati na kupališnim mjestima.
Policijska uprava zagrebačka (PUZ) je izvijestila da je djetetu pružena liječnička pomoć na mjestu nesreće i u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, gdje je preminulo.
Kako bi izbjegli tragične događaje i maksimalno povećali sigurnost kupača, policija podsjeća građane da za kupanje koriste uređena kupališta koja su pod nadzorom stručnih službi.
Kupačima savjetuju da ne plivaju najmanje jedan sat nakon obroka, što je jedna od najčešćih pogrešaka, kao i da ne plivaju ako su konzumirali alkohol jer je to jedan od glavnih čimbenika rizika kod utapanja, kod mladih, ali i odraslih osoba.
Savjetuju i da ne ulaze vrući u vodu, već da u nju ulaze postupno kako bi se organizmu dala prilika da se pripremi i prilagodi, bez obzira koliko je more ili neka druga vodena površina topla. U protivnom, tijelo u dodiru s hladnom vodom doživljava šok.
Savjet je i da se ne skače u vodu nepoznate dubine zbog mogućih ozbiljnih ozljeda, a ako nisu posve zdravi, kupačima savjetuju da ne idu na osamljena mjestima te da budu u blizini ostalih kupača kako bi im mogli priskočiti u pomoć.
Roditeljima se savjetuje da djecu neprestano drže na oku te da ih nadziru, čak i ako znaju plivati.
Policija ističe i da je plivanje u slatkoj vodi zahtjevnije od plivanja u moru, kao i da slatka voda često zna biti mutnija pa djeca teže percipiraju dubinu. Uz to, savjetuje se izbjegavanje plivanja u samoći i preproruča plivanje u blizini spasilaca čije upute i znakove valja poštivati.
Također, neplivačima i slabijim plivačima savjetuje se korištenje pomagala za plivanje, a ukoliko se dogodi nevolja preporuča se plutanje na leđima i pozivanje u pomoć jednom rukom.
Ukoliko u vodi uočite nekog u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć te pozovite nadležne službe na broj 192 ili 112, dodaje policija.
Podsjećaju da su rijeke najopasnije jer su protočne, imaju često virove i usjeke te često mijenjaju svoj tok, dok jezera imaju nagle promjene dubine i temperature, kao i raslinje u koje se neiskusni plivač može zaplesti, što dovodi do panike i mogućeg utapanja.