sramotan čin

Istražni zatvor napadačima na novinarsku ekipu Nove TV, jamčevina je visoka

| Autor: Hina
(Screeenshot/NovaTV)

(Screeenshot/NovaTV)


Sudac istrage Županijskog suda u Karlovcu odredio je istražni zatvor 64-godišnjaku i 53-godišnjakinji koji su nasrnuli na novinarku Nove TV Danku Derifaj i snimatelja Miroslava Bokana u subotu kod Donjeg Lapca, izvijestilo je u utorak Općinsko državno odvjetništvo u Gospiću.

Tužiteljstvo je, ne otkrivajući identitete, izvijestilo da je po primitku kaznene prijave koju je podnijela Policijska uprava ličko-senjska ispitalo osumnjičene za počinjenje kaznenog djela prisile prema osobi koja obavlja poslove od javnog interesa ili u javnoj službi.

Navelo je da postoji osnovana sumnja da su primijenili fizičku silu prema dva člana novinarske ekipe i spriječili snimanje reportaže kao i da je muškarac prijetio jednom članu TV ekipe.

Državno odvjetništvo je predložilo sucu istrage pritvaranje zbog postojanja opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i bijega, a sudac je odredio pritvor samo zbog opasnosti od bijega. Oboje osumnjičenih uz hrvatsko imaju i državljanstvo Bosne i Hercegovine.

Iz Hrvatskog novinarskog društva u utorak su najoštrije osudili fizički napad na snimatelja Miroslava Bokana i novinarku Danku Derifaj s Nove TV dok su snimali prilog o višegodišnjoj devastaciji prostora uz Unu.

Kako su naveli, bračni par koji svojata i devastira državno zemljište na Štrbačkom buku uz Unu obrušio se u subotu prijetnjama i psovkama na novinarsku ekipu koja je pokušala s njima razgovarati, nasrnuvši najprije na snimatelja, a potom i na novinarku, koja je, u nastojanju da smiri situaciju, dobila šamar.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek oštro je u utorak osudila napad na novinare Nove TV, ističući da je tu riječ o izoliranom slučaju, te pohvalila policiju za brzu reakciju.

"Najoštrije osuđujem ovaj napad i ističem da se tu radi o izoliranom slučaju i da je dobro da je policija vrlo brzo reagirala, kao što reagira svaki put", rekla je Obuljen Koržinek koja je u Bruxellesu sudjelovala na sastanku Vijeća za obrazovanje, mlade, kulturu i sport.

U subotu su na parkiralištu u Štrbačkom Buku napadnuti snimatelj Miroslav Bokan i novinarka Danka Derifaj s Nove TV dok su snimali prilog o višegodišnjoj devastaciji prostora uz Unu.

Prema HND-u,  bračni par koji svojata i devastira državno zemljište na Štrbačkom buku uz Unu obrušio se u subotu prijetnjama i psovkama na novinarsku ekipu koja je pokušala s njima razgovarati, nasrnuvši najprije na snimatelja Miroslava Bokana, a potom i na novinarku Danku Derifaj, koja je, u nastojanju da smiri situaciju, dobila šamar.

Službenici postaje granične policije Donji Lapac Policijske uprave ličko-senjske, brzo su reagirali, uhitili napadače i uz kaznenu prijavu predali pritvorskom nadzorniku.

“Mi smo zajedno s Ministarstvom unutarnjih poslova i Hrvatskim novinarskim društvom potpisali i Kodeks kojim želimo osigurati i štititi novinare. To je prioritet jer želimo osigurali da novinari mogu slobodno obavljati svoj posao i osigurati im maksimalnu slobodu u obavljanju njihova posla”, rekla je ministrica Obuljen Koržinek.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter