(Snimio Milivoj Mijosek)
Nakon svečanog polaganja vijenaca u Titovom parku povodom Dana antifašističke borbe u ponedjeljak ujutro, nepoznati počinitelj je u večernjim satima prevrnuo četiri tronošca s vijencima i razbacao svijeće zapaljene kao čin odavanja počasti antifašistima.
Zlatko Ramić, član Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i umirovljeni časnik Hrvatske vojske za Glas Istre je izjavio da je porušene vijence uočio oko 22 sata, kada je šetao Titovim parkom. Primijetio je da su tronošci srušeni, a sve svijeće osim jedne ugašene i razbacane. Uznemiren ovim činom, zvao je Borisa Siljana, predstavnika Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule, koji je incident prijavio policiji.
Ramić je pobacane vijence i tronošce samoinicijativno vratio na svoje mjesto, naglašavajući da je razočaran ovim činom.
„Žalosno, ne poštujemo ni mrtve. Svi su oni dali svoj život za nešto i to treba poštivati“ , izjavio je Boris Siljan, dodajući kako je iznenađen i kako se ovakvi incidenti u prošlosti nisu događali.
Počinitelj je i dalje nepoznat, a iz Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule poručuju da je ovo politička provokacija, a ne slučajan čin vandalizma.
Vezano uz incident kontaktirali smo i Policijsku upravu istarsku, od koje saznajemo da su u ponedjeljak oko 22 sata zaprimili dojavu da je netko pomaknuo vijence položene u Titovom parku.
"Vijenci su vraćeni na mjesto od strane osobe koja je to primijetila. Policijski službenici obišli su mjesto događaja te je utvrđeno kako vijenci nisu oštećeni niti su zamijećena bilo kakva druga oštećenja u parku", navode iz istarske policije.