ispitivanja popodne

U Uskokovoj akciji u Istri i Zagrebu dosad uhićeno šestero ljudi. Pronađen i tzv. "crni kokain"

| Autor: Glas Istre
Krim policija / Ilustracija (Snimio Dino Stanin / Pixsell)

Krim policija / Ilustracija (Snimio Dino Stanin / Pixsell)


Novu akciju u kojoj je na zagrebačkom i istarskom području u subotu ujutro uhićeno više osumnjičenih pripadnika zločinačke organizacije za preprodaju droge i druga teška kaznena djela policija je nazvala kodnim imenom Karbon.

Akciju u suradnji s Uskokom provodi Primorsko-goranska policija s kolegama za droge iz zagrebačke i vukovarsko srijemske policije te službom kriminaliteta droga iz nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.

U akciji je ukupno do sada uhićeno šest osoba. Traju pretrage njihovih domova, a kasnije poslijepodne trebala bi početi ispitivanja u Uskoku.

Index neslužbeno doznaje da se Tinu Šlogaru i još petorici uhićenih na teret stavlja šverc golemih količina marihuane, ali jednome od njih i "probni" šverc nekoliko desetaka kilograma tzv. crnog kokaina.

To je prvi put da je takvo nešto evidentirano kod nas. Od tuda i policijski naziv za akciju "Karbon".

Crni kokain (eng. black cocaine) je oblik kokaina koji je kemijski izmijenjen kako bi se prikrila njegova prava namjena i olakšalo krijumčarenje. Za razliku od klasičnog kokaina, koji je bijeli prah, crni kokain može biti tamne boje, nalik ugljenu, tinti, plastici ili čak tekstilu. Ova metoda krijumčarenja koristi se kako bi se droga lakše prokrijumčarila preko granica, izbjegavajući detekciju standardnim policijskim metodama.

Crni kokain nastaje tako što se kokain miješa s raznim kemikalijama i tvarima koje mu mijenjaju boju i kemijska svojstva. Najčešće se koristi kombinacija organskih i anorganskih spojeva, poput željeznog oksida, ugljena, ili drugih tamnih pigmenata. Ponekad se kokain ugrađuje u materijale poput plastike, tkanine ili papira. U ovom obliku, kokain je teško prepoznati čak i sofisticiranim uređajima za detekciju.

Krijumčari koriste crni kokain kako bi ga sakrili u svakodnevnim predmetima, poput umjetničkih slika, komada namještaja, odjeće, obuće, pa čak i u tintama ili bojama. Nakon što crni kokain stigne na odredište, stručnjaci koriste posebne kemijske procese da bi ga "izvukli" i vratili u izvorni, čisti oblik kokaina, spreman za daljnju distribuciju ili prodaju.

Crni kokain predstavlja ozbiljan izazov za carinske službe i policiju, jer ga je teško otkriti bez specijaliziranih kemijskih analiza. Osim toga, kemikalije koje se koriste za njegovu izradu mogu biti vrlo toksične, što predstavlja dodatnu opasnost za one koji dolaze u kontakt s njim, bilo tijekom krijumčarenja ili prilikom "vađenja" kokaina iz smjese.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter