Marija Budimir (Foto: Matija Djanjesic / CROPIX)
Nemio događaj iz studenog 2019. ponovo je u žiži pulske javnosti nakon što je mlada Puljana, koja je u vrijeme kad se incident dogodio imala 18 godina, pravomoćno oslobođena optužbi za navodne prijetnje smrću.
No, s početka se nije maknuo postupak protiv policajca koji ju je iste noći ispred pulskog INK pretukao.
Podsjetimo, istarska je policija nakon nemilog događaja izvijestila da je "provedenim izvidima utvrđeno da je 18-godišnjakinja nakon 3 sata, na raskrižju Laginjine i Anticove ulice u Puli, na naročito drzak način narušavala javni red i mir bacajući prometne znakove.
Kada ju je redar upozorio na ponašanje, djevojka ga je počela vrijeđati te je srušila metalnu ogradu, a dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja nastavila je s protupravnim ponašanjem.
Policajci su je potom uhitili, no 18-godišnjakinja ih je nastavila vrijeđati te je jednom policajcu navodno uputila ozbiljne prijetnje. Radi prekršaja protiv javnog reda i mira mladoj je djevojci tako rješenjem nadležnog suda određeno petodnevno zadržavanje u zatvoru. Po isteku zadržavanja nad njom je provedeno kriminalističko istraživanje.
"Presude sudova konačno su pokazale neosnovanost progona u slučaju naše branjenice. Policija je, kako bi preventivno preduhitrila optužbe za tjelesno zlostavljanje mlade djevojke, nju uhitila i podnijela prijavu zbog navodne prijetnje jednom od policijskih službenika koji su tom prigodom prema njoj postupali. Kazneni progon policijskog službenika koji je nju tukao poduzet je zahvaljujući prijavi njezinih punomoćnika (Budimir i Miloša, op. n.) i činjenici da su fotografije njezinih ozljeda bile objavljene u medijima", kazala je Marija Budimir, odvjetnica mlade Puljanke, i oštro prozvala policiju.
"Žalosno je da bez toga policija ne bi ništa poduzela već bi, kako je i započela predstavljanjem tih ozljeda kao samoozljeđivanjem, sve pomela pod tepih, ne zazirući od osude nedužne mlade djevojke za kazneno djelo prijetnje koje nije počinila. Ovaj je predmet jedan od onih opominjućih i trebao bi doprinijeti budućim transparentnim postupanjima policije prema građanima, jer jedino takva može proizvesti osjećaj kod građana da policija pripada svima nama i da ne štiti samo odabrane po bilo kom kriteriju", zaključila je Budimir.
gg
Općinski sud u Puli je početkom prošle godine potvrdio optužnicu protiv 37-godišnjeg policajca iz PU brodsko-posavske, tada na dužnosti u PU istarskoj, koji je jedne noći koncem 2019. godine izudarao djevojku iz Pule nakon što je ona narušavala javni red i mir. Policajca se tereti da je 16. studenog 2019. u Puli, tijekom obavljanja službe, nekoliko puta šakom udario tada 18-godišnju djevojku u lice nakon što joj je ruke vezao lisicama iza leđa. Time joj je nanio tjelesnu ozljedu, radi čega mu je potvrđena optužnica zbog kaznenog djela nanošenja tjelesne ozljede.
Međutim, on taj postupak nije opisao u službenom izvješću, te je i zbog toga zaradio još jednu kaznenu prijavu, i to zbog krivotvorenja službene ili poslovne isprave. Djevojka je, valja podsjetiti, imala hematom, modricu na desnom oku i krvne podljeve na bjeloočnicama oba oka.
Općinski sud svoju je odluku obrazložio navodom da "iz priloženih dokaza proizlazi relevantan stupanj vjerojatnosti da je okrivljenik počinio kaznena djela za koja se tereti optužnicom". Ipak, u istom obrazloženju djevojka opisuje i "svoje neprimjereno ponašanje prema policajcima, da se bacala tijekom prijevoza vozilom i da se ne sjeća je li se još udarala nakon što je dovezena u policiju." Zadnje što nam je poznato jest da 37-godišnji policajac više nije službenik istarske policije, već je trenutno na dužnosti u PU brodsko-posavskoj.
Prije podizanja optužnice ispitani su, osim okrivljenog policajca, i njegove kolege, odnosno jedan kolega i dvije kolegice. Optuženi policajac kratko je izjavio da nije počinio ta kaznena djela, dok su njegove kolege svjedočili da nisu vidjeli udaranje mlade djevojke.
Također, valja još jednom spomenuti da se, nakon što je protiv policajca 10. studenog 2020. godine podignuta optužnica, očitovala i PU istarska.
"Možemo potvrditi da je 16. studenoga 2019. godine na području Pule evidentiran samo jedan događaj u kojem su policijski službenici uporabili sredstva prisile nad uhićenikom. Uporaba sredstva prisile ocjenjena je kao opravdana i zakonita. Djelatnici Policijske uprave istarske su po nalogu Općinskog državnog odvjetništva u Puli proveli izvide i o utvrđenom su izvijestili nadležno državno odvjetništvo. Nakon što zaprimi rješenje o podizanju optužnice, nadležna policijska uprava poduzet će zakonom propisane mjere i radnje u svezi utvrđivanja eventualne disciplinske odgovornosti policijskog službenika", odgovorili su tada iz PU istarske.