TESLINO JAJE

VELIKO PRIZNANJE: Inovacija pulskih studenata osvojila prestižnu nagradu koju je prije njih dobio i Mate Rimac

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Sven Maričić, Ivana Mohorović, Dalen Bernaca i Roberta Raguž

Sven Maričić, Ivana Mohorović, Dalen Bernaca i Roberta Raguž


Uz profesora Maričića i njegovog asistenta Ivana Veljovića na projektu su sudjelovali studenti Ivana Mohorović, Dalen Bernaca i Roberta Raguž

Još jedno prestižno priznanje, Teslino jaje za najbolji hrvatski startup u području društvenih inovacija, pripalo je pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile i projektu µSCOPE. Radi se o jednoj od nagrada koje je u sklopu natječaja za najbolje visokotehnološke inovacije dodijelio specijalizirani časopis Vidi sa svojim partnerima.

Nagradu je u ime Sveučilišta Jurja Dobile i studentskog startupa µSCOPE preuzeo mentor i voditelj projekta, Sven Maričić.

"Radi se o jednom od najznačajnijih priznanja koje smo dobili za ovaj rad i ono je svakako još jedan dokaz da je Sveučilište Juraja Dobrile u Puli plodno tlo za tehnološke inovacije", kaže Maričić.

Nagradu je komentirao i rektor Sveučilišta Alfio Barbieri koji je kazao kako se veseli svakom priznanju i uspjehu koji ostvare pulski studenti i profesori i koji pokazuje da se njihov rad zna cijeniti i izvan matične institucije.

mikr

Nagrađeni 3D mikroskop

"3D printeri, računarstvo i informatika su definitivno i sadašnjost i budućnost, te su to svakako područja na koja se i mi na Sveučilištu namjeravamo još značajnije fokusirati. Nagrade su u svemu tome samo šlag na tortu, a ja se nadam i vjerujem da će naši studenti znanja i vještine za koji su one zaslužene dobiti prilike primijeniti i u našem gradu Puli, odnosno Istarskoj županiji, i tako dati doprinos razvoju lokalnog gospodarstva", kazao je Barbieri.

3D tiskani mikroskop u obliku glagoljičkog slova S, koji je nastao kao rezultat inovativnog i kreativnog rada pulskih studenata i brojnih sudionika koji su dali svoj doprinos ovom projektu, bio je jedna od zvijezda večeri na manifestaciji nazvanoj "e-novation". Natjecanje je bilo organizirano na institutu Ruđer Bošković, a prijave je ocjenjivao deseteročlani žiri, sastavljen od inženjera, znanstvenika, istraživača i poduzetnika s bogatim poslovnim, znanstvenim i životnim iskustvom. Jedan od članova žirija i bivših laureata bio je osnivač i prvi čovjek kompanije Rimac automobili, Mate Rimac.

siba

Vrh šibice pod 3D printanim mikroskopom

"Da mi je netko u vrijeme kad sam primao nagradu VIDI e-novation kazao da ću 2019. godine biti na čelu tvrtki sa 670 zaposlenih, dobiti sto milijuna eura od velikih automobilskih kuća i surađivati sa svojim herojima, ne bih mu vjerovao. Bio sam jedan čovjek u garaži, htio sam napraviti najbrži električni automobil na svijetu. Rekli su mi kako je to u Hrvatskoj nemoguće, ali nisam odustao ni kad je bilo najteže. Želim poručiti ovogodišnjim dobitnicima: morate biti spremni na teške trenutke i ustrajati njima usprkos", kazao je na svečanosti Rimac.

Uz Rimca, dobitnici ove nagrade bili su u prošlosti još neki od startupova koji su u međuvremenu postali velikani hrvatske tehnološke scene poput ByteLaba, Nanobita i mnogih drugih.

Uz profesora Maričića i njegovog asistenta Ivana Veljovića na projektu su sudjelovali studenti Ivana Mohorović, Dalen Bernaca i Roberta Raguž.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater