(Snimila Doria Mohorović)
Sinoć je u Medulinu održana sjednica Općinskog vijeća, na kojoj je najvažnija točka dnevnog reda bila usvajanje Urbanističkog plana uređenja (UPU) Premantura Zapad. Plan je prihvaćen s devet glasova "za" i dva suzdržana.
Plan, kako je predstavila nadležna pročelnica Sanja Folo, obuhvaća površinu od oko 11,83 hektara. Većim dijelom predviđena je stambena, a manjim mješovita namjena. Planirana su dva javna parka, jedna zaštitna zelena površina, dva javna parkirališta te zona rekreacijsko-sportske namjene. Za stambene građevine predviđena je slobodnostojeća gradnja uz minimalnu površinu čestice od 600 metara kvadratna. Maksimalna visina objekata iznosi 7 metara, uz najviše dvije nadzemne etaže i jednu ili više podzemnih etaža, te do tri funkcionalne jedinice. Zgrade mješovite namjene dijele iste uvjete. Prometno rješenje uključuje županijsku cestu širine 20 metara s dva prometna traka, dva zelena pojasa, dvije pješačke i jednom biciklističkom stazom. Unutarnje prometnice projektirane su na 10 metara širine, a pristupni putevi na 5,5 metara.
(Snimila Doria Mohorović)
Vijećnik Dario Mezulić pohvalio je novi plan.
- To je jedan novi plan u području Premanture prema zapadu. Kad iščitamo odredbe, mislim da je to plan nove generacije. Nemamo u općini plan koji na ovakav način određuje kako se, gdje i na koji način nešto može graditi. Plan je za pohvalu svima koji ste na tome radili, koji ste se mučili i na dobrobit je svih onih koji ondje imaju svoju zemlju, rekao je Mezulić. Istaknuo je i da plan uključuje parkove, parkinge te precizno definira bazene, dodavši kako se nada da će se propisane odredbe i poštovati.
Vijećnica Nina Jukopila pitala je gdje bi se premjestila rampa na ulazu u Kamenjak, s obzirom na to da plan predviđa zaobilaznicu preko postojećeg ulaza na Paredinama. Pročelnica Folo odgovorila je da su već u pregovorima s JU Kamenjak, dok je načelnik Kirac detaljnije pojasnio promjenu.
- Rampa bi se premjestila niže, a zaobilaznica bi povezivala prostor ispred autokampa Stupice i južnog dijela Premanture s izlazom, kako bi se smanjila frekventnost prometovanja preko premanturske Place. Poštivat će se sva mišljenja struke i Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Do realizacije ima dug put, od rješavanja imovinsko-pravnih odnosa do izdavanja građevinske dozvole i gradnje puta, ali svi smo svjesni da Premantura vapi za jednom zaobilaznicom ili pronalaskom alternativnog puta, rekao je Kirac.
(Snimila Doria Mohorović)
Vijećnici su usvojili odluku o osnivanju novog, petog upravnog odjela - Upravnog odjela za strateške i EU projekte, mjesnu samoupravu i gospodarstvo. Odluka je prošla s 9 glasova za i 2 suzdržana. Pročelnica Suzana Racan Stern objasnila je razlog pokretanja novog odjela.
- Obzirom da su u Općini u tijeku prijava, provedba i realizacija jako puno strateških europskih projekata, predlaže se osnivanje novog Upravnog odjela. Novi odjel bavio bi se podizanjem efikasnosti u upravljanju projektima, intenziviranjem rada s mjesnim odborima i objedinjavanjem svih strateških projekata, bez obzira na izvor financiranja, rekla je pročelnica.
Na pitanje hoće li biti novih zapošljavanja, odgovoreno je da će se više znati nakon usvajanja proračuna i izrade plana zapošljavanja, te da se zasad predviđa samo preuzimanje postojećih službenika.
Zbog porasta broja djece i zaposlenika u vrtiću, predloženo je, i usvojeno, da Dječji vrtić Medulin unutar svoje ustanove preuzme računovodstvene poslove, koje je do sada obavljao općinski odjel za proračun i financije. Time se predviđa otvaranje novog radnog mjesta voditelja računovodstva u vrtiću.
Mezulić je prethodno otvorio aktualni sat pitanjem o zatvaranju pristupnog puta na plaži Močile u Premanturi.
(Općina Medulin)
- Imamo krasnu obalu, ali jako malo plaža na kojima se domaći kupaju. Jedna takva je plaža Močile, uvala između Munta i autokampa Stupice. Oduvijek je to bila plaža Premanturaca kojoj se pristupalo s dvije strane. Sad se desilo da se put kod Munte zatvorio, navodno zbog divljih svinja. Nema puta osim kroz cijeli autokamp Stupice, rekao je Mezulić.
Dotaknuo se i kioska na Placi u Premanturi, koji je nedavno srušila bura. Pročelnik Goran Pereša odgovorio je da će se vlasnici kioska obavijestiti te dodao da Općina o putu na Močilama dosad nije imala nikakvu službenu informaciju:
- Ispitat ćemo stanje na terenu, vidjeti što je s tim, pronaći alternativni put ili eventualno otvoriti stari i vidjeti zašto je zatvoren, najavio je Pereša.
Vijećnik Enco Crnobori zatražio je informaciju o rekonstrukciji pročistača otpadnih voda u Banjolama, za koji je najavljeno da će radovi krenuti po završetku sezone. Načelnik Kirac podsjetio je da su tijekom ljeta provedene e-konzultacije, no, kako je rekao, pristigla su negativna mišljenja viših javnopravnih tijela.
- Pokušat će se srediti dokumentacija i predati dalje na samu dozvolu. U što skorije vrijeme napravit ćemo sastanak s Vodovodom da dobijemo potpune i iscrpne informacije, rekao je Kirac.
(Općina Medulin)
Najavljeno je i uređenje ormarića mjesnih odbora, trenutačno prekrivenih reklamama.
Vijećnik Andi Peruško pitao je u kojoj je fazi postupak izmjena i dopuna Prostornog plana Općine Medulin. Pročelnica Folo pojasnila je da je riječ o završnoj fazi.
- Trebalo je biti do prosinca, međutim Ministarstvo je dalo produženje svima na nivou RH do lipnja iduće godine, tako da smo mislili to odraditi krajem prosinca ili u siječnju. To je samo digitalizacija, bit će to samo estetske promjene, pojasnila je Folo.
Vijeće je, s 9 glasova za i 2 protiv, usvojilo Odluku o povećanju boda za obračun komunalne naknade s 0,79 na 1 euro po četvornom metru korisne površine. Kako je rečeno, vrijednost boda komunalne naknade nije se mijenjao od 2018. godine. Odnosi se na sve zone - njih 5. Vrijednost boda je svugdje ista, ali je koeficijent različit.
Kako je pojašnjeno, razlog donošenja ove odluke je inflacija, povećanje materijalnih troškova, a osobito povećanje programa gradnje koji je npr. 2018. godine iznosio 1,7 milijuna eura, a u 2025. godine isti iznosi nešto više od 3 milijuna eura. S obzirom na to da se Program održavanja u najvećem dijelu (uz opće prihode i turističku pristojbu) financira iz komunalne naknade, povećanje vrijednosti boda ocijenjeno je nužnim za održavanje i unapređenje sustava komunalne infrastrukture. Istaknuto je i da će se putem GIS portala provjeravati tko plaća naknadu, a tko ne, nakon čega će slijediti ovrhe.
Vijećnici su potvrdili prijedlog da se Sandra Blašković iz Pomera imenuje za suca porotnika. Pročelnica Racan Stern upozorila je na problem kadrova, dodavši kako Općina više puta godišnje dobiva zahtjeve koji se šalju mjesnim odborima.
- Jako je teško doći do osobe koja bi prihvatila tu dužnost. Naknade su simbolične, pa i manje od toga. Sustav će se morati mijenjati, jedva smo našli gospodu koja bi bila kandidat, rekla je Racan Stern.