PIŠE: GORAN ROJNIĆ

Grad Pula legalizirao "pljačku" svojih građana!


"Za neaktivne dimovode, odnosno za dimovode koji se ne koriste, dan je prijedlog da se za kontrolu takvih dimovoda ne primjenjuje cjenik po komadu dimovoda (prosječna cijena vizualne kontrole dimovoda po komadu iznosi 360 kuna), već prema utrošenom vremenu po radnim satima.", odgovorila je Glasu Istre pulska gradska uprava, potvrdivši time da koncesionar za obavljanje dimnjačarskih usluga na području Pule uistinu radi prema gradskoj odluci i naplaćuje, i to nemali iznos, pregled dimnjaka koji su van upotrebe. Odnosno, potvrđeno je da je Grad Pula legalizirao "pljačku" svojih građana koji plaćaju uslugu za nešto što uopće ne koriste!

O drastičnom poskupljenu dimnjačarskih usluga već smo u više navrata upozoravali. Suvlasnicima stanova u pulskim zgradama stižu troškovi od tri, šest pa čak i osam tisuća kuna, a Grad se pravi blesav i sve opravdava. Pa tako i naplatu onoga čega su se Puljani odrekli. S druge strane, Puljanka s Monte Zara žali se da su od jeseni triput zvali dimnjačare da im očiste dimnjake, tijekom sezone loženja. No, proljeće je na vratima, a oni nisu stigli. Dok se bave dimnjacima koji se ne koriste, ne stignu očistiti one koji se itekako koriste i koji su potencijalno opasni!

Kažu iz Grada Pule da su cijene dimnjačarskih usluga ostale iste te se samo povećao obim posla. Kako tumačiti da ono što je 2013. godine plaćano Herculanei 404,85 kuna s PDV-om je u 2017. godini postalo 1.312,50 kn s PDV-om.

Nakon svega, nesporna je činjenica da dimnjačarstvo pod Herculaneom nije svoj posao odrađivalo kako je trebalo. Stoga i ne čudi da je dano u koncesiju. Puljane sada ta nesposobnost skupo košta. No, ima nade. Jer kada je iz Herculanee izuzeto uređenje i održavanje dječjih i sportskih igrališta te novogodišnje uređenje grada, sve je to doživjelo procvat pa možda i dimnjaci postanu svjetla strana priča. I možda (ali samo možda) nakon što su 50 godina mogli biti korišteni za gradski plin, a onda odjednom nisu valjali kod uvođenja "nadstandardnog" prirodnog plina, odjednom sve bude u redu.

Nitko ne spori da je osnovna svrha čišćenja i kontrole dimovodnih objekata i uređaja za loženje prvenstveno sigurnost ljudi i njihove imovine te zaštita od požara. Ali to nikako nije slučaj s onima koji se ne koriste. Jednako tako je činjenica da je koncesionar dužan voditi registar dimnjaka i uređaja za loženje, ali trošak izrade baze podataka je trošak koncesionara, rekli su iz Grada.

Valja pritom naglasiti da procedura prilikom stavljanja dimnjaka van upotrebe nalaže da svi suvlasnici moraju potpisati izjavu pod krivičnom odgovornošću da nitko ne koristi dimnjak. Krivičnom odgovornošću! A suvlasnici jako dobro znaju da li netko koristi dimnjak, ne trebaju im kontrole, masno plaćene, da bi brinuli o vlastitoj sigurnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum