NA JEDNOJ POSADIO VOĆKE, NA DRUGOJ IZGRADIO ŠTALU

Joško Joras uzurpirao dvije parcele Urbana Cerara


Joško Joras, Slovenac i stanovnik Hrvatske poznat po provokacijama vezanim za granični spor na kopnu između Hrvatske i Slovenije, uzurpirao je zemljište u vlasništvu hrvatske tvrtke Mulino Slovenca Urbana Cerara. Tako je pokazala jučerašnja sudska rasprava održana na terenu kod graničnog prijelaza Plovanija. Uvidom u posjedovni i vlasnički list nedvojbeno je utvrđeno da je tužitelj Cerar, odnosno poduzeće Mulino u kojem je on direktor, vlasnik spornih parcela od 2008. godine.

Joras se nije pojavio na vještačenju unatoč pozivima suda u Buju. Tako se ponašao i do sada, na ročišta se ne odaziva, a pozive i obavijesti ne potpisuje. Sudski dostavljači mu dolaze na vrata i ostavljaju ceduljice, a kada ga vide daju mu pozive, no Joras ih odbija. U vrijeme rasprave jučer ga nije bilo kući.

Sutkinja bujskog suda Margareta Vivoda došla je na teren zajedno sa zapisničarkom i vještakom, geodetom Nebojšom Guzijanom, koji je uspoređivao stanje na terenu s katastarskim izvatcima. Vivoda je prvo utvrđivala granice parcela i provjeravala ako se na njima nalazi ono što je u tužbi opisano, odnosno na jednoj voćke, a na drugoj improvizirana štala u kojoj borave krava i tele.

Cerar je rekao da od samog početka ne uspijeva fizički ući u posjed jer je Joras uzurpirao teren i onemogućava mu ulazak. Poduzeće Mulino ima kockarnicu odmah pored Jorasove kuće.

Vještak će sudu podnijeti izvješće s mišljenjem u roku od 20 dana. Sutkinja je potom zaključila raspravu i za sljedeću, početkom svibnja, odredila saslušanje stranaka.

Reklama za kockarnicu

U tužbi od 2016. godine, koju potpisuje odvjetnički ured Čohilj iz Pule koji zastupa Mulino, stoji da je Joras bez dozvole vlasnika uzurpirao dvije parcele nadomak kuće tako što je na jednoj posadio voćke, a na drugoj izgradio štalu sa životinjama i vrt. Po tvrdnji tužitelja, te dvije parcele je od RH kupio Urban Cerar, direktor poduzeća Mulino, ugovorom od 3. siječnja 2008. Potom je Cerar te iste nekretnine prenio u vlasništvo svog poduzeća Mulino. U tužbi stoji da je Joras, van suda, više puta usmenim putem pozivan da ne koristi nekretnine koje nisu njegove. Pored usmenih, tužitelj je Jorasu slao i pismene dopise, no Joras se nikada na njih nije oglasio, već je nastavio koristiti nekretnine kao njegove. Tužitelj od suda traži da Joras vrati nekretnine pravnom vlasniku te da nadoknadi parnični postupak.

Ovo nije jedina tužba koju je Cerar podnio protiv Jorasa. Naime, iste godine, krajem 2016., podnijeta je tužba za rušenje bespravnih dijelova Jorasove kuće koji su sagrađeni na Cerarovom posjedu, ali je, kao i u ovom slučaju, gotovo nemoguće dovesti Jorasa na sud. Parnični postupak može ići dalje i bez Jorasa, a sud će na kraju donijeti meritornu odluku.

"Zemljišta sam kupio prije deset godina i još nismo ništa postigli. Ne razumijem zašto njemu ne dolaze razne inspekcije, kada meni te iste inspekcije dolaze gotovo na dnevnoj bazi. Primjerice, na njegovoj kući je istaknuta reklama za jednu slovensku kockarnicu, što je zabranjeno. Za sada ne vidim izlazak iz toga, iako je sve nesporno i ide u moju korist", kazao nam je Cerar, pojasnivši da je zabranjeno reklamiranje kockarnica van države. Cerar je pokušao reklamirati svoju kockarnicu u susjednoj Sloveniji, no nije mu dozvoljeno.

Iskopao kanal

Jorasovu kuću pored velike crvene reklame i dalje krasi natpis iz devedesetih "tudi tukaj je Slovenija", a pored nje i slovenska zastava. Joras na kući ima već više od 20 godina istaknutu samo slovensku zastavu, čime čini prekršaj.

Ovo nisu svi Jorasovi incidenti. Prošle godine je nakon Uskrsa traktorom iskopao kanal za koji nije tražio dozvole od države i Mulina kao susjeda. Kopanje kanala se dogodilo taman u vrijeme kada je bila aktualna arbitraža između Slovenije i Hrvatske. Na kraju je arbitražni sud odlučio da morski dio pripada Sloveniji, a kopneni dio, u ovom slučaju područje gdje stanuje Joras, pripada Hrvatskoj. Joras je tako konačno doznao da se nalazi u Hrvatskoj, a ne u Sloveniji.

Tog dana je, u društvu isključivo slovenskih medija, u svojoj kući čekao presudu, a po objavi je doslovno pobjegao u šumu. Vratio se nakon sat vremena, vidno uznemiren. Bio je ogorčen na slovensku vladu.

Malo iza toga slovenska vlada je predložila slovenskim državljanima koji žive u tom pojasu da se mogu vratiti u Sloveniju, a da će im država za to dati 100.000 eura. Ono što je bilo neočekivano je da je Joras odbio tu ponudu. Potom je interes za Jorasom u slovenskim političkim krugovima splasnuo. Nije im više bio zanimljiv kao u vrijeme kada je na granici dizao tenzije pred izbore i u vrijeme krize odnosa između Zagreba i Ljubljane.

Njegovo ponašanje nije pozitivno ocijenjeno među lokalnim stanovništvom, pogotovo onim sa slovenske strane. Joras nikad nije htio razgovarati za hrvatske medije. (Mateo SARDELIN)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater