ZADARSKI MASLINAR PRIJAVIO DVA UZORKA ISTOG ULJA POD RAZLIČITIM IMENIMA

Za isto ulje 2. i 42. mjesto


Prije tjedan dana u Krasici je po 21. put održana tradicionalna maslinarska manifestacija Oleum olivarum, na kojoj su uz ostalo ocjenjivana maslinova ulja. Ove je godine broj uzoraka ulja poslanih na ocjenjivanje bio rekordan - bilo ih je čak 211, i to iz Istre, Dalmacije, Hrvatskog primorja, Slovenije i dijela Italije. Svaka ovakva smotra ima svoje šampione i medalje, pa je tako šampionom i pobjednikom 21. smotre Oleum olivarum proglašen Martin Adamič iz mjesta Baredi kod Izole. Drugo mjesto pripalo je ulju Jože Pahora iz Črnog Kala u Sloveniji, a treće OPG-u Lupić iz Bala.

Za nastavak ove priče važno je istaknuti da je fizikalno-kemijsku analizu ocjenjivanih ulja obavilo poduzeće NIR analiza iz Zagreba, dok su senzorsko ocjenjivanje obavili stručni paneli Udruge senzornih analitičara maslinovog ulja iz Krasice, Znanstveno-raziskovalnog središča Univerze na Primorskem iz Kopra, Društva oljkarjev iz Brda i Goriškog oljkarskog društva, a voditeljica svih panela bila je Viviane Lušetić.

Sjajni rezultati ocjenjivanja ulja u Krasici, koji pokazuju da je posljednja maslinarska sezona na sjeveroistočnom Jadranu bila izuzetna i da je skoro polovica ulja iz posljednje sezone natprosječne kvalitete, zasjenjeni su aferom koju su nekoliko dana nakon smotre obznanili kolege iz Zadarskog lista. Njima se naime obratio zadarski maslinar Borislav Bore Pedić, rekavši da je na ocjenjivanje u Krasicu poslao dva uzorka istog ulja, ali je jedan poslao na svoje ime, a drugi na ime Slovenca Jože Pahora, supruga svoje sestre Slavke. Prema rezultatima ocjenjivanja Jože Pahor je postao vicešampion odnosno osvojio je drugo mjesto, dok je ulje Borislava Pedića zauzelo tek 42. mjesto, ali je i s tim plasmanom zaslužilo zlatnu medalju. Time je Borislav Pedić bio razočaran, a sustav ocjenjivanja na smotri u Krasici time se, tvrdi on, pokazao neobjektivnim.

Dalmatinci u Istri ne mogu biti šampioni?

Borislav Pedić u mjestima Smilčić i Pridraga ima tristotinjak maslina i dugogodišnji je zaljubljenik u masline i maslinarstvo, rekao je novinarima zadarskog lista. Na natjecanja i smotre maslinara i uljara počeo je odlaziti prije desetak godina, i to, kako kaže, "ne toliko zbog natjecanja, nego više zbog druženja i razmjene iskustava s drugim maslinarima". S vremenom su njegova ulja počela osvajati nagrade na svim smotrama na kojima bi sudjelovao, ali je postupno počeo sumnjati u objektivnost ocjenjivanja na pojedinim manifestacijama.

"Isto ulje bi na jednoj manifestaciji dobilo zlato, a na drugoj bi bilo odbačeno kao ulje s manom ili čak nejestivo", izjavio je Pedić kolegama iz Zadarskog lista, dodajući i "govorkanja" o protežiranju pojedinih maslinarskih područja, te o tome da dalmatinski uljari u Istri ni slučajno ne mogu osvojiti titulu šampiona. To ga je, kaže, motiviralo da provjeri postoji li stvarno neujednačenost ocjenjivanja od panela do panela, a Oleum Olivarum u Krasici nije izabrao slučajno, jer je to najstariji i po ocijeni mnogih najbolje organizirani sajam u Hrvatskoj. Organizatori u svojim promotivnim materijalima ističu da upravo Oleum olivarum provodi analize ulja prema najvišim standardima u regiji pa se sve više maslinara izvan Istre prijavljuje na ovaj sajam radi priznanja koje im omogućuje lakše i uspješnije predstavljanje maslinovih ulja ciljanom tržištu, ispričao je Pedić. (Davor ŠIŠOVIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater