ALERGIJSKI ODGOVOR

Astma je kronična upala dišnih putova, a olakšati si možete pomoću nekih biljaka

| Autor: Novi list
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


To je jedna od najraširenijih bolesti u svijetu čiji broj svake godine raste zbog brojnih popratnih čimbenika.

Procjene govore o oko 300 milijuna pacijenata s astmom, koncentriranih uglavnom u zapadnim zemljama.

Posebni ekološki uvjeti, nezdrav način života, zagađenje zraka i pušenje samo su neki od faktora koji djeluju kao multiplikatori u širenju astme.

U većini slučajeva, zapravo, astma je alergijski odgovor na iritanse prisutne u zraku kojem je osoba izložena.

Uzrok bolesti može biti i genetska predispozicija ili virusne i bakterijske infekcije dišnih putova zbog loših higijenskih uvjeta.

Napadi astme mogu biti potaknuti i intenzivnim fizičkim naporom, temperaturnim promjenama i snažnim emocionalnim stresom.

Prirodni lijekovi za ublažavanje simptoma astme

U fitoterapiji postoje brojne ljekovite biljke koje mogu predstavljati valjanu pomoć u prevenciji i ublažavanju simptoma alergijske astme.

No, to su jednostavni adjuvansi koji se nikako ne smiju smatrati zamjenom za tradicionalne lijekove:

1. Helichrysum 

Svojstva helichrysum-a su protuupalna, antialergijska, antibakterijska, diuretička, spazmolitička i balzamička: mješavina vrlina koja čini helichrysum izvrsnim prirodnim lijekom za liječenje najčešćih kožnih oboljenja, alergija, bolesti jetre, psorijaze i ozebline.

Koriste se žute cvjetne glavice, cvjetni vrhovi biljke, koji imaju brojne djelatne tvari koje se koriste u fitoterapiji za liječenje bolesti dišnih putova i kože, kako alergijskih tako i zaraznih.

Ova biljka je bogata eteričnim uljima, flavonoidima i triterpenima koji joj daju antihistaminska, antibakterijska i ekspektorantna svojstva.

Zbog toga ljekovita medicina obilato koristi njezine cvjetove u borbi protiv alergija, astme, kašlja, bronhitisa i konjuktivitisa, ali i za ublažavanje iritacija kože te liječenje herpesa, ekcema i psorijaze.

2. Crni ribiz 

Ekstrakt pupoljka nalazi terapijsku primjenu u liječenju upalnih stanja različitog podrijetla (upala grla, bronhitis, prehlada, prolazna grozničava stanja), alergija, astme, najčešćih sindroma gripe, konjuktivitisa i mnogih oblika dermatitisa.

Opet zahvaljujući kortizolu, može pomoći u borbi protiv bolova u zglobovima i reumatskih mišića.

3. Lantana 

Bogata taninima, fitosterolom, organskim kiselinama i viburninom, koji su odgovorni za glavna ljekovita svojstva biljke.

U fitoterapiji se listovi i bobice koriste zbog svojih adstringentnih, osvježavajućih, spazmolitičkih, antialergijskih i sedativnih svojstava.

Prirodni je saveznik za liječenje raznih bolesti dišnog sustava, uključujući astmu, kronični bronhitis povezan s astmatičnim napadajima, dispneju te za ublažavanje osjećaja stezanja u prsima.

U slučaju napadaja astme, ne zaboravite odmah konzultirati svog obiteljskog liječnika i nikada ni iz kojeg razloga ne podcjenjujte težinu bolesti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Banjole bay
Pula: Banjole bay

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini