Nova studija

U tamponima se nalazi 16 teških metala. Može li to utjecati na reproduktivno zdravlje?

| Autor: Sanda Milinković
(Snimila Emica Elvedji / Pixsell)

(Snimila Emica Elvedji / Pixsell)


Arsen, kadmij, kobalt, krom, olovo i cink samo su neki od metala čije je prisustvo u tamponima potvrdila nedavna studija. Nisu svi ovi metali bezopasni, a neki su i poprilično otrovni za ljudsko zdravlje.

Prosječna žena koja ima menstruaciju koristi preko 11 000 uložaka tijekom svog života, a neke procjene sugeriraju da bi taj broj mogao biti bliži 15 000. Žene mogu koristiti više od 7400 tampona tijekom svojih reproduktivnih godina, izračunali su autori studije, a svaki tampon ostaje u vagini nekoliko sati.

S obzirom da uloške i tampone koriste gotovo svaki mjesec te da se potonji stavljaju u vrlo osjetljivo područje tijela koje zaista lako upija strane tvari, prirodna je zabrinutost zbog izloženosti štetnim kemikalijama.

Nedavno je istraživanje otkrilo tragove 16 teških metala, uključujući olovo, arsen i kadmij, u 14 robnih marki tampona dostupnih diljem SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva. Nalazi su potaknuli su zabrinutost oko sigurnosti menstrualnih proizvoda – osobito dugoročno.

Ali, kako ti teški metali uopće završe u tamponima? Hoće li redovito izlaganje takvim metalima s vremenom utjecati na reproduktivno zdravlje?

I jesu li organski tamponi sigurniji, barem u smislu izloženosti kemikalijama?

Pronađeni svi testirani metali

“Unatoč velikom potencijalu za zabrinutost za javno zdravlje, vrlo je malo istraživanja provedeno za mjerenje kemikalija u tamponima”, rekla je glavna autorica Jenni A. Shearston, postdoktorandica na Školi javnog zdravstva i Odjelu za znanost o okolišu na Sveučilištu Berkeley.

“Koliko znamo, ovo je prvi papir koji mjeri metale u tamponima. Zabrinjavajuće je što smo pronašli koncentracije svih metala koje smo testirali, uključujući otrovne metale poput arsena i olova”, pojašnjava.

Utvrđeno je da metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i raka te da mogu oštetiti jetru, bubrege i mozak, kao i kardiovaskularni, živčani i endokrini sustav. Osim toga, metali mogu naštetiti zdravlju majke i razvoju fetusa, piše u studiji objavljenoj na službenim stranicama Sveučilišta Berkley.

“Iako su toksični metali sveprisutni i izloženi smo niskim razinama u bilo kojem trenutku, naša studija jasno pokazuje da su metali prisutni i u menstrualnim proizvodima te da žene mogu biti izložene većem riziku od izloženosti korištenjem ovih proizvoda”, rekla je suradnica studije Kathrin Schilling, docentica na Sveučilištu Columbia.

Koncentracije metala varirale su ovisno o tome gdje su tamponi kupljeni (SAD u odnosu na EU/UK), organski u odnosu na neorganske i trgovina u odnosu na ime robne marke.

Bolje označavanje menstrualnih proizvoda

Međutim, otkrili su da su metali prisutni u svim vrstama tampona; niti jedna kategorija nije imala dosljedno niže koncentracije svih ili većine metala. Koncentracije olova bile su veće u neorganskim tamponima, ali je arsen bio veći u organskim tamponima.

Metali su mogli dospjeti u tampone na više načina: pamučni materijal je mogao apsorbirati metale iz vode, zraka, tla, kroz obližnji kontaminant (na primjer, ako je polje pamuka bilo u blizini talionice olova), ili su neki mogli biti dodani namjerno tijekom proizvodnje kao dio pigmenta, izbjeljivača, antibakterijskog sredstva ili nekog drugog procesa u tvornici za proizvodnju proizvoda.

“Stvarno se nadam da su proizvođači dužni testirati svoje proizvode na metale, posebno na otrovne metale. Bilo bi uzbudljivo vidjeti javni poziv za ovo ili tražiti bolje označavanje tampona i drugih menstrualnih proizvoda”, kaže Shearston.

Trenutno nije jasno pridonose li metali otkriveni ovom studijom bilo kakvim negativnim učincima na zdravlje, a buduća istraživanja ispitat će koliko tih metala može iscuriti iz tampona te koliko ih može apsorbirati tijelo; kao i mjerenje prisutnosti drugih kemikalija u tamponima.

Nadamo se da će se istražiti ubrzo, koristeći novce za znanstvene studije umjesto za reklamiranje uložaka i tampona kroz nasmiješene djevojke koje “sve mogu”.

U SAD-u, Uprava za hranu i lijekove (FDA) klasificira tampone kao medicinske uređaje i regulira njihovu sigurnost. Međutim, nema zahtjeva da se tamponi testiraju na kemijske kontaminante, a FDA samo preporučuje da tamponi ne sadrže ostatke pesticida ili dioksina.

Glasnogovornica FDA-e Amanda Hils rekla je za NPR da “sve studije imaju ograničenja”, ukazujući na otvorena pitanja o tome otpuštaju li se metali iz tampona u krvotok. Ipak, rekla je da agencija revidira istraživanje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter