predali listu

Gordan Bosanac nositelj liste Možemo! za Europski parlament, evo i ostalih kandidata

| Autor: Novi list, Glas Istre
(Snimila Neva Žganec/Pixsell)

(Snimila Neva Žganec/Pixsell)


Gordan Bosanac nositelj je liste stranke Možemo! za Europski parlament, objavila je danas stranka prilikom predaje liste u Hrvatskom saboru.

Koordinatori stranke Sandra Benčić i Tomislav Tomašević su prilikom predaje lista istaknuli da vjeruju kako će Možemo! zasigurno imati svoje zastupnike i zastupnice u novom sazivu Europskog parlamenta nakon izbora 9. lipnja 2024.

Benčić je naglasila kako će zastupnici Možemo! u novom sazivu biti članovi grupacije europskih zelenih, dok je Tomašević podsjetio kako je Možemo! na nedavnom summitu Europske zelene stranke u Lyonu u članstvo primljen jednoglasno.

S javnosti su podijelili biografije kandidata na listi:

1. Gordan Bosanac

Diplomirani inženjer fizike i magistar ljudskih prava.

EU politikama se počeo baviti kroz rad u civilnom društvu, ponajviše u okviru pristupanja RH EU što je koristio za unaprjeđenje vladavine prava u RH. Tu je stekao zanja o politikama proširenja kao i iskustvo povlačenja EU fondova i pisanja EU projekata.

U suradnji s drugim udrugama iz EU sudjelovao je u izradi tzv. "mehanizma uvjetovanja" vezanog za vladavinu prava koji danas omogućava blokirati EU novac onim članicama koje krše vladavinu prava.

Najviše se bavio politikama EU vezanim za migracije radeći na brojnim slučajevima prava izbjeglica i migranata. Od slučaja stradanja male Madine koji je uz svu svoju tragediju, upornim zagovaračkim radom, danas rezultirao i EU monitoring mehanizmom kršenja ljudskih prava na vanjskim EU granicama.

Dodatno, surađivao je s brojnim organizacijama i institucijama u razotkrivanju i sprječavanju radikalnih antidemokratskih pokreta diljem Europe te prati i komentira vanjsku i sigurnosnu EU politiku.

2020. radio je na predsjedanju RH EU, koordinirajući aktivnosti civilnog društva vezano za predsjedanja te stekao veliko iskustvo u poznavanju rada EU institucija.

Sukoordinirao je proces priključivanja Možemo Europskoj zelenoj straci.

2. Jelena Miloš

Živjela je i radila Bruxellesu u europskoj sindikalnoj središnjici UNI Europa gdje je radila na organiziranju radnika diljem EU te zagovarala politike za smanjenje rastućih društvenih nejednakosti, kvalitetnije tržište rada i dostojanstvene poslove.

Završila je master političkih znanosti na sveučilištu Université Libre de Bruxelles, koji je poseban naglasak stavljao upravo na europske politike. Pored toga završila je studij engleskog i francuskog na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Ako bude izabrana u Europski parlament, zalagat će se za politike koje će omogućiti dobar život za sve građane (ulaganja u kvalitetne i zelene poslove, priuštivo stanovanje, dostupnu socijalnu i zdravstvenu skrb).

Dobro poznaje i redovito prati rad europskih institucija i europske politike. U prethodnom saborskom mandatu članica Odbora za europske poslove, koordinira međunarodne poslove stranke te održava kontakte s bliskim strankama u Europi. Sudjeluje u radu Europske zelene stranke, a bila je i jedna od članica radne skupine za izradu izbornog manifesta Zelenih na predstojećim EU izborima

3. Vedran Horvat

Sociolog, bivši novinar Vjesnika, sa magisterijem u području ljudskih prava i demokratizacije, aktivno se programski i organizacijski već dva desetljeća bavi zelenom politikom kroz domaće i međunarodno djelovanje i suradnju s društvenim pokretima, civilnim društvom i znanstvenom zajednicom.

Od ranih 2000-ih aktivno surađuje s velikim brojem europskih zelenih stranaka, Europskom zelenom strankom i zelenim zastupnicama u Europskom parlamentu. Posljednjih deset godina radi kao upravitelj Instituta za političku ekologiju, obrazovne i istraživačke organizacije u polju klimatske pravde, energetske tranzicije, zajedničkih dobara i javnih usluga.

Od 2005. do 2015. djeluje kao direktor Heinrich Böll Stiftunga u Hrvatskoj. Član i suradnik niza europskih instituta i fondacija, autor i urednik tridesetak publikacija i člana u području EU politika, pravedne tranzicije, municipalizma, društvenih pokreta itd. U Možemo odnedavno koordinira rad grupe za EU i vanjsku politiku.

4. Rada Borić

Dugogodišnje iskustvo stekla je u promicanju prava žena: članica brojnih međunarodnih mreža, ekspertica za rodnu ravnopravnost European Gender Institute.

Kao potpredsjednica Europskog ženskog lobija/European Women’s Lobby sudjelovala je u parlamentarnim raspravama diljem EU, a provela je osam mjeseci u Sekretarijatu Lobija u Bruxellesu, gdje se bavila temom trgovanja ljudima i ljudskom sigurnošću.

Rodna ravnopravnost, posebice ženska seksualna i reproduktivna prava, sudjelovanje žena u politici i upravama poduzeća, socijalna pravednost, briga o osobama starije životne dobi, radnicama/ima, uključujući borbu za EU regulativu koja bi osigurala više jednakosti, briga o izbjeglicama, azilantima, stranim radnicama/ima, kao i ljudska prava manjinskih zajednica, ljudska sigurnost, antifašizam i mirovne politike bili bi u središtu njezine političke borbe u EP.

5. Urša Raukar-Gamulin

Glumica, zastupnica u Hrvatskom saboru. Primarna tema kojom se Raukar-Gamulin bavi je kultura, ali bavi se i zaštitom javnog dobra, pravosuđem i ljudskim pravima. Zagovara otpornu, pravednu i zelenu EU.

6. Marta Kiš

Magistrirala je povijesti umjetnosti i slavistiku na FF u Zagrebu, aktivna je na kulturnoj sceni, a zaposlena kao voditeljica likovnog programa Kulture SC-a u Zagrebu. Vodila je niz projekata, kurirala brojne samostalne i grupne izložbe, te aktivno radi na promicanju animacije kao likovne umjetnosti.

Vijećnica je u Vijeću gradske četvrti Trešnjevka-Sjever, a od prošlih lokalnih izbora i zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.

Ponajviše se bavi temama kulture, stanovanja, ljudskih prava i pravima manjina.

7. Jagoda Munić

Magistrica zaštite okoliša i dipl. ing. ekologije sa više od 25 godina iskustva rada na zaštiti prirode, okoliša i održivog razvoja. Zadnjih 7 godina bavi se praćenjem EU politika zaštite okoliša, klime, energetike, poljoprivrede i održivog razvoja kao i politikama Europskog zelenog plana.

8. Dušica Radojčić

Diplomiranja politologinja, predsjednica okolišne udruge Zelena Istra od 2002.do 2021. Bavi se procjenama utjecaja na okoliš, okolišnom demokracijom, zaštitom i participativnim oblicima upravljanja javnim dobrima. Aktivističko iskustvo na nacionalnoj razini uključuje sudjelovanje u organizaciji nacionalnih kampanja s područja zaštite okoliša i očuvanja javnih dobara.

Njezina kandidatura za listu za Europske parlamentarne izbore dolazi nakon četvorogodišnjeg iskustva rada u Gradskom vijeću Grada Pule, gdje je održala najveći broj rasprava.

Dvadesetogodišnji okolišni aktivizam i ostvarena međunarodna suradnja i kontakti u tom razdoblju stvorili su dobre preduvjete za rad u multinacionalom, višejezičnom i multikulturalnom okruženju. Zajedno s kolegama iz EU i drugih zemalja radila na nizu projekata kojima je cilj bio zagovaranje promjena europskih okolišnih politika.

Govori talijanski i engleski jezik.

Rad unutar obitelji Europskih zelenih prirodni je nastavak njezine dugogodišnje okolišno-aktivističke karijere, kvalificirana je za zagovaranje zelenih vrijednosti i prioriteta – klimatske, okolišne, porezne i društvene pravde, blagostanja, mira i demokracije u na europskoj razini.

9. Damir Bakić

Profesor matematike na PMF u Zagrebu, gradski i saborski zastupnik Možemo!

10. Borna Lozo

Član grupe mladih koju je donedavno koordinirao, član drugih tematskih grupa i predsjednik mjesnog odbora Vrbani. Psiholog, radio je u civilnom društvu i aktivist je od studentskih dana do danas.

Odrastao i živio u inozemstvu, školovao se većinom u inozemstvu, govori engleski i njemački, od europskih tema ga zanimaju prvenstveno teme razvoja lokalne demokracije te integracijske i migracijske politike.

11. Nebojša Zelič

Koordinator lokalne grupe Možemo! Rijeka. Predaje filozofiju politike na Filozofskom fakultetu u Rijeci. U svom se radu između ostalog bavio temama važnim u kontekstu Europskog parlamenta – društvena pravednost, klimatska pravednost, etika migracija i sekularizam.

Kao utemeljitelj Centra za studije mira i konflikata pokrenuo je projekt građanskog odgoja u srednjim školama i organizirao niz mirotvornih radionica za mlade.

12. Ivana Kekin

Liječnica, psihijatrica, zastupnica u Hrvatskom saboru. Bavi se primarno temama zdravstva s naglaskom na mentalno zdravlje djece i mladih, te temom ljudskih prava s naglaskom na prava žena i LGBTIQ osoba.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater