novi poraz

Rijeka bez boje, okusa i mirisa. Već je i početna postava sugerirala da se Sopić pomirio s drugim mjestom

| Autor: Davor Petrović
(Snimio Davor Kovačević / Novosti)

Ono “vjerojatno”, koje je nakon poraza od Dinama u prošlom kolu Željko Sopić spomenuo u kontekstu izgubljenog prvenstva, ove je subote postalo “sigurno”. Naime, razigrani Domagoj Drožđek je s dva sjajna gola parafirao poraz Rijeke na gostovanju kod Varaždina.

Doduše, početna postava sugerira se Sopić već prošlog vikenda pomirio s drugim mjestom, usmjerivši svu snagu i resurse prema nadolazećim utakmicama finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa.

Da nije bilo pjesme Armade, prvih petnaestak minuta utakmice u Varaždinu moglo bi se opisati kao jedan od onih prijateljskih susreta u revijalnom tonu, nakon kojih igrače obje momčadi u pravilu čekaju roštilj i pivo. Zapravo, dovoljno je reći da je tom razdoblju jedino uzbuđenje za gledatelje predstavljalo loše tempirano ispucavanje Nediljka Labrovića. Naime, kapetan Rijeke je napucao upornog Drožđeka od kojeg se lopta odbila u aut. No, u nedostatku zanimljivijeg sadržaja, ljudi su reagirali i na takvu situaciju.

Stvari su se pokrenule s mrtve točke u 17. minuti, kada je sijevnula varaždinska kontra. U toj akciji lopta je lansirana prema desnoj strani, gdje je Drožđek iskoristio gomilu slobodnog prostora i sjurio se u kazneni prostor. Na nekih šesnaest metara od gola taj domaći napadač odlučio se za snažan udarac iskosa i pogodio je malu mrežu suprotnog kuta – 1:0.

Rijeka je nakon primljenog gola počela pokazivati znakove života, a u 19. minuti stigla je do velike prilike za izjednačenje. Tada je Jorge Obregon oduzeo loptu Ivanu Nekiću na dvadeset metara od gola Varaždina i odmah potražio Mirka Marića koji se odlučio za prizemni udarac iskosa, s lijeve strane. Bilo je udaljenosti od deset metara. Taj udarac je imao dosta snage u sebi, ali Oliver Zelenika uspio je skrenuti loptu u korner iz kojeg se izrodila velika gužva, začinjena sa još dva neuspješna šuta gostujućih igrača.

U tim trenucima Rijeka je imala nekakvu inicijativu, a Varaždin je aktivno čekao priliku za novu kontru i povećanje vodstva. Nakon pola sata igre stigao je i taj trenutak. Zapravo, Rijeka je tada krajnje velikodušno počastila svoje domaćine. Labrović je gurnuo mekanu loptu prema Marijanu Čabraji koji ju je, pokušavajući iz igre izbaciti Drožđeka, htio vratiti tamo otkuda je stigla. Bila je to grozno izvedena loša odluka. Naime, Labrović je krajnjim naporom uspio skrenuti taj neprecizni povratni pas tek toliko da Michele Šego lakoćom pospremi loptu u praznu mrežu sa šest metara – 2:0.

Beskrvno izdanje Rijeke moglo je biti dodatno kažnjeno u 42. minuti, kada je Drožđek po lijevoj strani protutnjao pokraj Nike Galešića kao brzi vlak, no njegov prizemni udarac u suprotni kut nije imao dovoljno preciznosti. Konkretnije, Labrovića je spasilo tridesetak centimetara. Tri minute kasnije je praktički iz ničega je stiglo smanjenje rezultata, zahvaljujući snalažljivosti Nike Jankovića koji je sa sedam metara pospremio jedan otpadak u mrežu – 2:1.

U potragu za preokretom Sopić je krenuo sa dvije izmjene nakon petnaestominutnog odmora u svlačionicama, kada su umjesto Brune Bogojevića i Dejana Petroviča u igru ušli Marko Pjaca i Toni Fruk. Izvedba Rijeke dobila je novu dimenziju, ali to na početku nije bilo dovoljno za nešto konkretnije od terenske nadmoći i nekoliko situacija koje se već desetljećima tradicionalno opisuju izrazom “gužva u šesnaestercu”. Naravno, takav raspored snaga Varaždinu je ponudio dosta prostora za kontre.

Jedna je sijevnula u 60. minuti preko desne strane, no Karlo Lusavec na vrhu kaznenog prostora tada nije uspio ukrotiti Drožđekov prizemni pas. Budući da su tom trenutku domaće linije ostale razvučene, činilo da bi Rijeka mogla odgovoriti podjednako brzom akcijom. Međutim, brzo izgubljeni posjed vratio je loptu u šesnaesterac gostiju, gdje je Šego iskosa s lijeve strane desnicom pronašao suprotni kut – 3:1.

I tu je priči stigao kraj. Istina, Rijeka je pokušavala nešto napraviti, ali sve to je bilo prilično mlako, bez boje, okusa i mirisa. U 88. minuti konačno su i gosti napravili nešto konkretno. Marko Vukčević priskrbio si je drugi žuti karton zbog prekršaja na Jankoviću, a nakon tog prekida Obregon je odložio loptu za Franju Ivanovića čiji je udarac sa osam metara završio u mreži. No, VAR je ubrzo poništio taj gol zbog zaleđa.