(Snimio Duško Jaramaz/Pixsell)
Sa Stjepanom Štercom se u javnosti kalkuliralo kao s mogućim ministrom Domovinskog pokreta za demografiju, što se nije dogodilo, ali Ivan Šipić, kojem je naposljetku pripao ovaj resor, angažirat će ga za svog posebnog savjetnika.
Potrebno je da se, sukladno Zakonu o Vladi, premijer Andrej Plenković prethodno suglasi sa Štercovim imenovanjem, ali pretpostavlja da on tu neće praviti probleme svom koalicijskom partneru.
Može se, dakle, očekivati društveno reaktiviranje Šterca, koji se u rujnu prošle godine umirovio s pozicije predavača na Fakultetu hrvatskih studija.
– Ipak je savjetničko mjesto primjerenije mojim godinama, zakoračio sam u osmo desetljeće života i ne mogu više biti toliko operativan. Uglavnom, ministar Šipić i ja smo se dogovorili. Rekao sam mu da je ključno da iza svega u vezi demografije mora stajati struka, pristalo se na to i čak se tražilo da nas nekoliko osobno sudjelujemo u tome. Mislim da će osim mene poseban savjetnik biti i kolega Tado Jurić.
Ne treba nama nikakvo veliko vijeće koje će se sastajati jednom godišnje, nego operativan političko-stručan tim. Nadalje, formirat će se i jedno šire tijelo, u kojem će biti predstavnici svih relevantnih znanstvenih ustanova.
Neće to biti selektivno kao dosad, nema, kada je riječ o demografiji, veze tko je lijevi, a tko ideološki desniji. Svakom tko je u ovoj problematici omogućit će se da sjedne za stol i kaže svoje mišljenje što bi trebalo učiniti, rekao nam je Šterc.
Od prosinca 2020. postoji Vijeće za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske, koje je osnovala Vlada, a članovi su mu premijer, koji predsjedava, deset ministara i četiri državna tajnika. Šterc sada najavljuje jedno novo vijeće, pri Ministarstvu demografije i iseljeništva, u kojem bi zastupljeni bili znanstvenici.
Kao čovjeku koji je participirao u pisanju demografskog segmenta izbornog programa Domovinskog pokreta, cilj mu je, naravno, da on bude realiziran nakon što je stranka ušla u Vladu.
– Pazite, već pet posljednjih godina imamo prirodan pad stanovništva u Hrvatskoj od po 20 tisuća. Sve su nam županije u prirodnom padu, 96 posto gradova i 98 posto općina također. Ti podaci moraju izazvati zabrinutost kod svakog razumnog.
Mi kao struka stoga inzistiramo da novoosnovano ministarstvo bude strateškog karaktera, problematika kojom će se baviti najvažnija je u državi. Svi ekonomski planovi moraju biti usklađeni s ljudskom populacijom, koja je glavni faktor svake djelatnosti. Ima razvijenih zemalja koje provode neke revitalizacijske modele, nitko ih zbog toga ne osuđuje i mi ih zato mirne duše možemo primijeniti u Hrvatskoj, ističe Šterc.
Rješavanje demografskih problema ponajviše se zapravo svodi na novac, a budući savjetnik ministra Šipića uvjeren je da on u Hrvatskoj nije problem.
– Novca sigurno ima, u državnom proračunu je niz sasvim iracionalnih stavki, koje se ne mogu nikako uspoređivati s prevažnom tematikom demografije. Ključno je postojanje političke volje. Nakon što se donese strategija i izrade neki poticajni modeli, mjere, ne može se javiti ministar financija i reći da za to nema novca. Na ministru je jedino provedba strategije dogovorene na nacionalnoj razini, samo je to logično. Nije ministar financija nikakav samostalan financijski čimbenik koji bi nešto uvjetovao, upozorava Šterc.
Pojedini posebni savjetnici članova Vlade su volonteri, neki mjesečno primaju naknadu od 1.200 eura, drugi 800 eura, znači nema jedinstvenog pravila. Šterc nam je rekao da nije još razgovarao s ministrom u kojem će točno on biti statusu, kaže da nikad ne traži za sebe ništa izvan standarda institucije s kojom surađuje.
Za razliku od Šterca, koji još mora proći formalnu proceduru imenovanja, u slučaju Nade Murganić je to već odrađeno i ona je u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike posebna savjetnica ministra Marina Piletića.
Poput Šterca i bivša HDZ-ova ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i saborska zastupnica je umirovljenica, rođena je 1958., a za njezino savjetovanje ministra Piletića država joj mjesečno isplaćuje 800 eura.
Nada Murganić je u Vladi Andreja Plenkovića bila između 2016. i 2019., a potom se vratila u Sabor. Na nedavnim parlamentarnim izborima nije se našla na HDZ-ovoj listi, a Plenković je tada za nju i još neke istaknute članove stranke koji nisu bili kandidati rekao da "u jednom trenutku treba doći do rotacije".
Kako je Nada Murganić ispunila uvjete za mirovinu, nije mogla po završetku zastupničkog mandata koristiti dužnosničko pravo "6 plus 6". Naknada koju dobiva kao posebna savjetnica sada joj sigurno dobro dođe, a ostala je i aktivna u politici jer je predsjednica Zajednice žena HDZ-a "Katarina Zrinski", čime je automatski članica stranačkog Predsjedništva.