Učenici od četvrtog do osmog razreda pulske OŠ Kaštanjer zajedno s vjeroučiteljicama Lilijanom Vranjican i Katjom Damjanić realizirali su triptihe gdje su obrađeni glagolski grafiti iz crkvice svetog Nikole u Rakotulama, supetarski ulomak iz pavlinskog samostana u Svetom Petru u Šumi i legendu svete Eufemije u Rovinju.
Rezultat svoga rada predstavili su zahvaljujući Društvu prijatelja glagoljice i Nadbiskupskom pastoralnom institutu na izložbi "Hrvatska glagoljaška baština", koja je postavljena na zagrebačkom Kaptolu u Nadbiskupskom pastoralnom institutu. Tu je svoje radove predstavilo 12 škola iz cijele Hrvatske, Kaštanjerci su jedini iz Istre koji su se tu predstavili, a izložba u Zagrebu može se razgledati do 15. ožujka radnim danima od 10 do 16 sati. Zahvaljujući terenskoj nastavi Kaštanjerci uče i obrađuju spomenike kulture i grafite koje zatim reinterpretiraju likovnim tehnikama, iz čega nastaju zanimljivi i raznoliki radovi.
- Godinu dana obrađivali smo tu temu, imali smo puno terenske nastave, zatim smo učili o raznim legendama, povijesti, te potom se krenulo crtati, u raznim tehnikama. Tu su bili uključeni učenici od četvrtog do osmog razreda, njih 48 koji pohađaju vjeronaučnu skupinu i svatko je dao svoj doprinos realizaciji toga triptiha, slijedeći svoje afinitete, kazala je prof. Vranjican.
- Bilo nam je super u Zagrebu, vidjeli smo i radove drugih glagoljaških skupina, lijepo smo se proveli, a i cjelokupna realizacija toga projekta bila je i više nego zanimljiva. Išli smo po Istri, obilazili crkve, naučili smo puno o povijesti, pisati glagoljicom, i složenije pojmove i ponosni smo što smo sve naučili, kazali su učenici gotovo u glas.
Svi su nam htjeli pokazati kako su naučili glagoljska slova, ali i pokazati što su sve naučili, govoreći prilično stručno o freskama. (V. BEGIĆ)