Piše Vanesa Begić

Zdravlje i znanje u prostorima

(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Povijesne teme uvijek su zanimljive, iako nije riječ o povijesti u striktnom smislu, već o zanimljivostima i kuriozitetima u jednome gradu.

Tako je to i sa zdravstvenim ustanovama - od stare bolnice, nove bolnice na staroj lokaciji, gdje su najčešće korišteni izrazi među širim pučanstvom bivše nešto ili ex nešto.

Sve do devedesetih u Puli su bile dvije bolnice - »stara« bolnica, odnosno, kako se nekada zvao, Medicinski centar i Vojna bolnica, koja je potom skoro desetak godina bila prazna odlaskom vojske 1991. godine. Potom je Medicinski centar postao Opća bolnica, a početkom 2000-ih dio je odjela, zbog dotrajalih zgrada u krugu stare bolnice te kasnije i zbog početka izgradnje nove bolnice, preseljen u prostore ex vojne, odnosno Mornaričke bolnice, i tako sve do 2020., koja je bila puno poznatija zbog korone nego zbog drugog, od kada je bolnica ponovno na jednoj lokaciji.

Kako su se obrazovanje/znanost preplitali kroz godine, vidljivo je upravo i kroz te primjere - bivši Medicinski centar-Opća bolnica postao je dio Sveučilišta, a bivša Mornarička bolnica sada je sjedište visokoškolskog obrazovanja.

Znanje i zdravlje, zdravlje i znanje. Uvijek isprepleteni. Zanimljiva je i priča o domovima zdravlja, odnosno zdravstvenim stanicama. Zdravstvena stanica na Verudi ima 40 godina, a prije toga na toj lokaciji bila je šumica, a Verudeži i oni iz okolnih kvartova imali su ambulantu za školsku djecu, za odrasle, mini laboratorij te zubare za djecu i za odrasle u današnjoj Širolinoj, gdje su sada ginekološke ordinacije.

Nije bilo toliko ordinacija, ambulanti, na toliko lokacija, tzv. Dječji dispanzer uvijek na istoj lokaciji blizu Arene, Dom zdravlja u današnjoj Flanatičkoj i manje više to je bilo to, uz još neke ambulante za vojsku. I više stanovnika. Istina, i manje sofisticirane pretrage. I manje, odnosno 0, dr. Googlea.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter