svjetska tržišta

Europski ulagači oprezni, indeksi blago pali

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na europskim su burzama u četvrtak ujutro burzovni indeksi blago pali jer kvartalni poslovni rezultati kompanija ne podržavaju daljnji rast cijena dionica nakon što su jučer dosegnule rekordne razine.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,26 posto, na 8.425 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,03 posto, na 18.866 bodova, a pariški CAC 0,17 posto, na 8.225 bodova.

Nakon što su jučer indeksi dosegnuli rekordne razine, jutros se na burzama trguje oprezno jer poslovni rezultati kompanija nisu baš impresivni.

Cijene dionica u tehnološkom sektoru porasle su u prosjeku 0,5 posto, dok su u automobilskom pale gotovo 1 posto.

A na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 1,4 posto i dosegnuo novu najvišu razinu u 15 mjeseci.

Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 1,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,1 i 1,7 posto.

Jutros je objavljeno da je japanski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju pao 2 posto godišnje, više nego što se očekivalo. Unatoč tome, Nikkei indeks porastao je više od 1 posto.

Porasle su i cijene dionica na kineskim burzama, unatoč jučerašnjoj vijesti da će SAD povećati carine na uvoz niza kineskih proizvoda.

Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta, kada su svi najvažniji indeksi dosegnuli rekordne razine. Dow Jones ojačao je 0,88 posto, dok je S&P 500 porastao 1,17, a Nasdaq indeks 1,40 posto.

Novi rekordi indeksa ponajviše se zahvaljuju rastu cijena dionica u tehnološkom sektoru, nakon što su podaci o potrošačkim cijenama u SAD-u bili malo bolji nego što se očekivalo, što znači da u travnju, nakon tri mjeseca rasta, inflacija nije ojačala.

"Ulagači su odahnuli jer inflacija nije porasla četvrti mjesec zaredom. Ponešto je popustila i potrošnja, što pokazuje da gospodarstvo raste po održivim stopama", kaže Carol Schleif, analitičarka u tvrtki BMO.

Osim podataka o inflaciji, jučer je objavljeno i izvješće koje je pokazalo da je potrošnja u travnju stagnirala, što bi moglo značiti da slabi potražnja, pa bi pritisci na inflaciju idućih mjeseci mogli popustiti.

Temeljna stopa inflacije skliznula je u travnju s 3,8 posto, koliko je iznosila mjesec dana prije, na 3,6 posto, najnižu razinu od travnja 2021. godine.

Premda se i dalje kreće znatno iznad ciljane razine Feda od 2 posto, nakon izvješća o potrošačkim cijenama ponovno su oživjele špekulacije da bi američka središnja banka mogla smanjiti kamatne stope u dva navrata do kraja godine – u rujnu i prosincu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter