DRASTIČNI UČINCI POSKUPLJENJA ELEKTRIČNE ENERGIJE

Cimos planirao novo zapošljavanje, ali…


Članice Hrvatske gospodarske komore, pa tako i članice HGK Županijske komore Pula, iskazale su zabrinutost zbog poskupljenja električne energije izazvanog odlukom Vlade Republike Hrvatske o povećanju naknade za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije u proizvodnoj industriji od 1. rujna 2017. godine. S obzirom na to da se tvrtke suočavaju s povećanjem računa za električnu energiju čak za dvadeset i više posto, na inicijativu zainteresiranih gospodarskih subjekata u HGK Županijskoj komori Pula, danas je održan sastanak na kojem su razmotreni učinci poskupljenja na proizvodne pogone u Istri, kao i prijedlozi kako kompenzirati ovo novo opterećenje.

Ogromno povećanje troškova

Franko Vižintin, zadužen za stratešku nabavu u Cimosu, P. P. C. Buzet, iznio je na kraju sastanka što točno za njihovu tvrtku predstavlja povećanje naknade za obnovljive izvore energije sa dosadašnjih 3,5 lipa po kilovatsatu (kWh) na 10,5 lipa po kWh koje se počelo primjenjivati od rujna.

- Ta nova naknada za obnovljive izvore energije, koja je uračunata u račune za električnu energiju, povećana je za 300 posto, odnosno, nama troškove električne energije povećava za 19 posto. Ako to gledamo kroz troškove konačnog proizvoda, nama to diže trošak proizvodnje za 1,5 posto. Velik je to novac, mi smo veliki potrošači električne energije, i nama se za više od 300.000 eura mjesečno povećao trošak za električnu energiju. Ako to gledamo kroz radna mjesta, mi bi za taj trošak mogli zaposliti 20 novih radnika. To je za nas jako veliki udar. Osim toga, proizvode koje smo već napravili, prodavali smo po staroj cijeni, a sada po novom obračunu električne energije, troškovi su nam veći i svaki projekt nam je za 1,5 posto negativniji u odnosu na prodano, rekao je Vižintin.

Upravo je Cimos bio jedan od inicijatora ovog današnjeg sastanka u pulskoj podružnici HGK na kojem su sudjelovali predstavnici i drugih velikih proizvodnih kompanija iz Istre. Uz to, Hrvatska gospodarska komora kroz zadnjih je nekoliko mjeseci svim velikim proizvođačima u Istri, njih više od 200, poslala anketne listiće s pitanjima o ovoj problematici, te je sve to inkorporirano u konačne odluke donesene na jučerašnjem sastanku.

- Vlada je donijela odluku o povećanju naknade za obnovljive izvore energije u rujnu prošle godine bez da ikoga išta pita, i naravno da nas je odluka o povećanju koju smo dobili preko HEP-a jako iznenadila. Da pojasnim, znali smo da poskupljenje slijedi, ali očekivalo se bitno manje povećanje, ne ovoliko. Međutim, ni dosadašnja naknada, ako ju usporedimo s naknadama za obnovljive izvore energije u zemljama u okruženju, nije bila mala, a nakon prvih računa za električnu energiju s tim novim iznosom naknade, pokazalo se koliko je to ogroman trošak za sve nas, kaže Vižintin.

To im ujedno smanjuje i konkurentnost na tržištu u odnosu na tvrtke iz okruženja, budući da su, primjerice, u Sloveniji ukupni troškovi proizvodnje za istu količinu utrošene energije 42 posto niži. Ovo je očita poruka, poručio je Vižintin, vladajućima da malo razmotre svoju odluku i proanaliziraju kako se u susjednim zemljama to provodi, kakve su olakšice za velike potrošače, ili kako im se eventualno kompenziraju ovakva poskupljenja. (Patricija SOFTIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PETKA

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum