Sara Rabar, Kristina Čule, Dean Močinić, Đurđica Matuhina i Martina Bilić (Snimio Branko Biočić)
Nakon "Legend festa" općina Pićan organizira novi Festival Šćorice zamišljen kao festival pričanja priča, festival slobodne kreativnosti te sinergije sudionika i posjetitelja, koji čuva priče našega zavičaja. Službeno otvorenje festivala održat će se u petak, 28. srpnja, u 20.15 sati, nakon čega slijedi predstava "Za kulturu pronti" Teatra Naranča (Scena 15+) i koncert Karle Pupis. Subota od 18 sati rezervirana je za bogati program namijenjen djeci i odraslima.
Festival Šćorice je predstavljen na konferenciji za novinare, a o njemu su govorili Sara Rabar iz pulskog Teatra Naranča, učiteljica Područne škole Pićan Đurđica Matuhina, ravnateljica Dječjeg vrtića "Lišnjak" u Pićnu Kristina Čule, općinski načelnik Dean Močinić i pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela općine Pićan Martina Bilić. Kako su istaknuli, festival je kulturnog karaktera prvenstveno namijenjen djeci, a nudit će sadržaj koji će obogatiti svakog posjetitelja novim saznanjima, podsjetiti na vrijednosti usmene predaje, istaknuti tradiciju i naglasiti važnosti poštivanja lokaliteta iz kojega dolaze, te zabaviti raznim maštovitim i šaljivim zbivanjima. Festival će se održati na otvorenom javnom prostoru, u cijeloj starogradskoj jezgri Pićna, trgovima i uličicama te pojedinim konobama unutar starogradske jezgre, dok će sadržaj koji se odnosi na ugostiteljsku ponudu biti na trgu odmah izvan starogradske jezgre, na samom ulazu u festival. Cijeli program festivala je za posjetitelje besplatan.
Na kulturno-umjetničkom festivalu "Šćorice" pričom i različitim prikazima objedinit će se razne umjetnosti i prikazat će se kulturne vrijednosti Pićna i ruralnog kraja središnje Istre. Elementi festivala su predstave, stvaralačke radionice, koncerti, ples, mali ranč s konjima, facepainting, žongleri, "mići merkat" s proizvodima lokalnih OPG-ova i proizvođača rukotvorina, stari zanati te štandovi s autohtonim suvenirima i igračkama. U program će se uključiti i škole i vrtići sa svojim likovnim, dramskim i drugim radovima na temu priča, a prezentirani će biti i rezultati 6. književno-recitalna manifestacija "Pićonski feroli i feralići", dugogodišnjeg natječaja pjesme i poezije na temu festivala koji je inače dio programa drugih događanja. U suradnji s Dječjim vrtićem "Lišnjak" organiziran će biti vrtić za djecu čiji roditelji sudjeluju u programima za odrasle (u suradnji sa Dječjim vrtićem "Lišnjak"), udruga Kaštel iz Svetvinčenta organizirat će srednjovjekovni kamp, a organizirana će bi i igra lova na blago a podjelom nagrada. Program je podijeljen u tri rute prema preferencijama posjetitelja. U realizaciji programa sudjelovat će brojni animatori maskirani u likove iz poznate Pićanske legende o Trnoplesarima, koji su i domaćini festivala, zatim velika maskota na lješnjak, a organizirana će biti i škola tradicijskog plesa, improvizacije i slične aktivnosti uz igre sa djecom te kutak za starinske igre poput skakanja u vreći, preskakanja lastika, potezanja užeta, trčanja s jajima i slično. Uključit će se i udruge humanitarnog karaktera s igrama i radionicama, a kroz grad bit će organizirani različiti kutci za slikanje.
Iz bogatog programa festivala treba istaknuti predstave "Za kulturu pronti" i "Veli Jože" Teatra Naranča, predstavu "U mojim snovima" u izvedbi Marijane Matoković (Mara di Clown), predstavu "Stare cipele" koju izvode učenici Područne škole Pićan i s kojom su ove godine sudjelovali na državnom Lidranu, umjetnički kutak u kojem će sudjelovati i afirmirani kipar Mario Devčić iz Pule, igru traženja lješnjaka koji će biti sakriveni po gradu, kao i koncerte dviju mladih i talentiranih pjevačica, Karle Pupis i Karle Levak. Organizatori su najavili i spektakularno zatvaranje festivala, ali o njoj nisu željeli otkivati više detalja.
- Posjetitelji koji budu pratili predloženu kazališnu rutu, imat će prilike pogledati sve izvedbe bez preklapanja. U program festivala, uz velik broj gostiju koji će doći kao posjetitelji, uključeno je i lokalno stanovništvo, umjetnici iz svih područja stvaralaštva, lokalni glazbenici te velik broj djece za koje je u velikom dijelu festival i namijenjen, kako bi se istaknulo zajedništvo i kvalitetno prenijela istarska tradicija i prikazao istarski zavičaj, istaknuli su organizatori.