Ilustracija (Pixabay)
Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima na 82 dolara budući da su tijesna opskrba i kineska najava poticaja gospodarstvu potisnuli u drugi plan očekivano podizanje kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 91 cent nego na zatvaranju trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 81,98 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,05 dolara višoj cijeni, od 78,12 dolara.
Rast cijena nafte odražava sve tješnju opskrbu, s obzirom na smanjenu saudijsku proizvodnju i istodobno blago jačanje sezonske ljetne potražnje za benzinom i mlaznim gorivom, objašnjavaju u bilješci analitičari Citi Researcha.
Uz smanjenu opskrbu, analitičari ističu i nove kineske poticaje gospodarstvu koji su potisnuli u drugi plan očekivano podizanje kamatnih stopa u SAD-u i u eurozoni.
Kineska državna agencija za planiranje u gospodarstvu predstavila je u ponedjeljak mjere koje bi trebale potaknuti privatna ulaganja u infrastrukturu i dodala da će ojačati i financijsku potporu za privatne projekte.
Tržišni sudionici očekuju da će Peking upotrijebiti ciljane mjere kako bi podržao posustalo gospodarstvo, što će vjerojatno povećati potražnju za naftom.
Ulagači su već uračunali u cijene procjenu da će američki Fed i Europska središnja banka (ECB) na ovotjednoj sjednici podići kamatne stope za za četvrtinu postotnog boda.
Podignuti troškovi zaduživanja već su zakočili ulaganja i ojačali dolar, što poskupljuje naftu za kupce s ostalim valutama i koči potražnju.
„Cijene bi mogle kratkoročno oscilirati zbog još jednog Fedovog podizanja kamatnih stopa u ovom tjednu, ali očekujemo da će tješnja opskrba zbog smanjene proizvodnje OPEC-a i pojačane špekulacije na tržištu o novim kineskim poticajima podržavati njihov rast i u trećem tromjesečju”, pišu analitičari National Australian Banka.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u petak poskupio 71 cent, na 81,99 dolara.