EP atletika: Ana Šimić sa 199 cm osvojila broncu!

Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hrvatska atletičarka Ana Šimić osvojila je brončanu medalju u skoku u vis na Europskom prvenstvu u Zurichu, a do svoje prve medalje s velikih natjecanja 24-godišnja Zagrepčanka stigla je s novim osobnim rekordom od 199 centimetara. Naslov europske prvakinje obranila je 35-godišnja Španjolka Ruth Beitia s preskočenih 201 centimetara, čime je izjednačila najbolji rezultat sezone u svijetu, dok je do srebra stigla 21-godišnja Ruskinja Marija Kučina sa 199 centimetara.

Iako su Šimić i Kučina preskočile istu visinu, Ruskinji je pripalo srebro jer je tijekom natjecanja imala jedan neuspješan pokušaj manje. Šimić je sigurno krenula u natjecanje, preskakala je letvicu na visinama 185, 190 i 194 centimetara iz prvog pokušaja, laganu je nesigurnost pokazala na 197 kada je prvi put rušila letvicu, ali se ispravila u drugom pokušaju, da bi 199 centimetara, odnosno visinu svog novog rekorda preskočila iz prvog pokušaja, čime je osigurala medalju.

Do visine 201 cm najsigurnija je bila Kučina koja je sve visine preskakala iz prvog pokušaja, ali letvica iznad dva metra bila je za nju nepremostiva prepreka. Beitia je po jednom rušila na 190 i 199 cm, no njezino je iskustvo došlo do izražaja na visini od 201 cm koju je preskočila iz prvog pokušaja i tako "odsjekla noge" preostalim konkurenticama od kojih niti jedna nikada nije svladala letvicu na toj visini.

Šimić je u Zurich stigla s osobnim rekordom od 1.98m kojega je postavila u svibnju ove godine kada je pobijedila na minitngu Dijamantne lige u Pekingu. Bronca Šimić u visu druga je hrvatska medalja na EP-u Zürichu, nakon zlata Sandre Perković u bacanju diska.

Sjajni Britanac Mo Farah osvojio je treći uzastopni naslov europskog prvaka na 5.000 metara, a to mu je ukupno peto europsko zlato u karijeri, jer je dva puta bio najbolji na 10.000 metara. Farah je tako ponovio Barcelonu 2010. kada je bio najbolji i na 5.000m i na 10.000m, dok je prije dvije godine u Helsinkiju trčao i pobijedio "samo" na 5.000m. Usto, Farah ima dvostruke pobjede na dugim prugama i sa Olimpijskih igara u Londonu 2012., te sa Svjetskog prvenstva u Moskvi 2013., dok je na SP 2011. u Daeguu bio zlatni na 5.000m i srebrni na 10.000m. Do novog zlata stigao je sa skromnim vremenom od 14:05.82 ispred Etiopljanina s azerbajdžanskim državljanstvom Haylea Ibrahimova sa 14:08.32 i Britanca Andrewa Vernona, koji je ranije ovoga tjedna osvojio srebro na 10.000m, sa 14:09.48.

Kontroverzni Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, koji je diskvalificiran po završetku utrke na 3.000 metara sa zaprekama zbog skidanja dresa iako je bio uvjerljivo najbolji u toj utrci, osvojio je zlato na 1.500 metara. U vrlo taktičkoj utrci obilježenoj padovima, čak su četiri trkača završila na tlu, Mekhissi je najranije krenuo u završnicu i ciljem prošao u vremenu od 3:45.60. Srebro je osvojio branitelj naslova otprije dvije godine, Norvežanin Henrik Ingebrigtsen sa 3:46.10, dok je broncu osvojio Britanac Chris O'Hare sa 3:46.18. Olimpijski pobjednik u skoku u dalj, Britanac Greg Rutherford stigao je i do europskog naslova skokom od 8.29 metara, srebro je sa 8.15 m osvojio Grk Louis Tsatoumas, a broncu sa 8.14 m Francuz Kafetien Gomis.

Finac Antti Ruuskanen osvojio je prvo zlato u karijeri na nekom velikom natjecaju u bacanju koplja ostvarivši novi osobni rekord od 88.01 metara što je ujedno i najbolji rezultat sezone u Europi. Srebro je sa 84.79m osvojio aktualni svjetski prvak branitelj naslova iz Helsinkija, Čeh Vitezslav Vesely, dok je do bronce sa 84.40m stigao svjetski doprvak, Finac Tero Pitkaemaeki. U utrkama štafeta tri zlata osvojili su reprezentativci Velike Britanije, dok je u utrci na 4x400 metara za atletičarke naslov pripao Francuskinjama.

U utrci na 4x100 metara za atletičare Britanci su slavili s odličnim vremenom od 37.93 sekunde, srebro su sa 38.09 osvojili Nijemci, a broncu sa 38.47 Francuzi. Na 4x400m Britanci su slavili s najboljim vremenom u Europi ove godine od 2:58.79 ispred srebrnih Rusa sa 2:59.38 i brončanih Poljaka sa 2:59.85. Britanke su za zlato na 4x100 metara trčale vrijeme od 42.24 sekunde, srebro je pripalo Francuskinjama sa 42.45, a bronca Ruskinjama sa 43.22. Najčudnija štafetna utrka bila je ona za atletičarke na 4x400 metara, braniteljice naslova Ukrajinke bile su pred pobjedom, ali njihova posljednja trkačica Olha Zemljak prerano se opustila previše usporila i nije vidjela Floriju Guei koja je fantastično otrčala završnicu i u posljednjim metrima uzela zlato. Francuskinje su otrčale vrijeme od 3:24.27 što je najbolji europski rezultat sezone, Ukrajinke su za srebro trčale 3:24.32, dok je bronca pripala Britankama sa 3:24.34. Svjetska doprvakinja u bacanju kugle,

Njemica Christina Schwanitz opravdala je status favoritkinje i osvojila zlato s hicem od 19.90 metara ispred srebrne Ruskinje Jevgenije Kolodko sa 19.39m i brončane Mađarice Anite Marton sa 19.04m. Njemica Antje Moeldner-Schmidt broncu iz Helsinkija 2012. pretvorila je u zlato u Zurichu 2014. na 3000 metara sa zaprekama, ona je ciljem prošla u vremenu od 9:29.43 minuta ispred srebrne Šveđanke Charlotte Fougberg sa 9:30.16 i brončane Španjolke Diane Martin sa 9:30.70.

Meucci je na posljednja dva EP-a u Helsinkiju (2012) i Barceloni (2010) osvojio srebro i broncu na 10 km, no u Zürichu je odlučio nastupiti u maratonu i njegov potez se pokazao odličnim. Meucci je pobijedio s rezultatom 2:11:08 ispred Poljaka Yareda Sheguma (2:12:00) i Rusa Alekseja Reunkova (2:12:15). Branitelj naslova Švicarac Viktor Röthlin oprostio se od aktivne karijere petim mjestom. (H)