Cernogoraz trenutno 14., dva svjetska rekorda Kineza

Giovanni Cernogoraz (D. SOPTA/CROPIX)

Olimpijski pobjednik u trapu Giovanni Cernogoraz nalazi se na 14. mjestu nakon prvog dana i prve dvije kvalifikacijske serije Svjetskog prvenstva u streljaštvu, koje se održava u španjolskoj Granadi.

Cernogoraz je promašio samo jednu od 50 letećih meta, a ispred njega se nalaze 13-orica strijelaca bez promašaja. Braća Anton i Josip Glasnović imali su po jedan promašaj u svakoj od dvije serije. Josip trenutačno zauzima 44., a Anton 54. mjesto od 146 strijelaca koji su krenuli u kvalifikacije.

Na rasporedu su još dva kvalifikacijska dana s ukupno tri serije po 25 meta, a u srijedu će se u 16 sati pucati i finale. Hrvatski reprezentativci Petar Gorša i Ivan Novoselac nisu se uspjeli kvalificirati u finale discipline zračna puška 10 m. Od 116 strijelaca koliko ih je nastupilo u kvalifikacijama u finale su išla samo osmorica najboljih. Gorša je s rezultatom 620,6 krugova zauzeo 49. mjesto, a Novoselac je sa 613,4 krugova bio 90. Novim svjetskim prvakom postao je Kinez Haoran Yang koji je u kvalifikacijama sa 632,1 kruga postavio novi svjetski juniorski rekord, a potom u finalu sa 207,9 krugova nadmašio konkurente. Srebro je sa 206 krugova osvojio Rus Nazar Luginec, a bronca je pripala Bjelorusu Vitaliju Bubnoviču koji je sa serijom manje (dva pucnja) imao 184,9 kruga. Momčadsko zlato s novim svjetskim rekordom od 1886,5 krugova osvojila je Kina (Yang, Liu, Cao). Srebro je sa 1880,5 krugova pripalo Rusiji, a broncu je sa 1874 kruga osvojila Bjelorusija. U eliminacijskom krugu discipline pištolj 50 m među 100 natjecatelja nastupio je i hrvatski reprezentativac Željko Posavec te sa 542 kruga izborio mjesto među 66 strijelaca koji će pucati i u sutrašnjim kvalifikacijama. (Hina)