HGK upozorava: Agrokor bi mogao "utopiti" i Hrvatsku

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u srijedu poručuju da će svi slijedeći koraci vezani uz Agrokor, bez obzira kakvi bili, utjecati na gospodarsko-socijalnu situaciju u cijeloj državi, dok iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) ocjenjuju da budućnost koncerna i njegovih kompanija nije ugrožena, s obzirom na njegove snažne brandove.

Iz HGK ističu da je Agrokor ne samo jedna od najvećih tvrtki srednje Europe, već je »ujedno nositelj investicijskih aktivnosti u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, s tržišnim udjelom preko 30 posto u trgovini, što dovoljno govori koliko je važno promisliti o odlukama i reakcijama kada je u pitanju budućnost Agrokora«.

»Agrokor je posljednjih petnaestak godina izabrao model investiranja i razvoja koji nije neuobičajen u svjetskoj poduzetničkoj praksi. To je model visokog rizika koji podrazumijeva brzo širenje sa skupim i kratkoročnom kapitalom odnosno ekspanziju u kratkom vremenu i refinanciranje kroz IPO«, kažu iz HGK.

No, ističu i da je Agrokor privatno vlasništvo i da prije bilo kakve intervencije (države) treba vidjeti postoji li utemeljeno uporište u zakonskoj regulativi, pozitivnim praksama u EU i dr.

»Sljedeći će potezi svakako utjecati na gospodarsko-socijalnu situaciju u cijeloj državi«, odgovaraju iz HGK na upit što bi za ukupno hrvatsko gospodarstvo značilo da Agrokor dođe u situaciju da ne može otplaćivati svoje dugove dobavljačima te bi li u tom slučaju država morala intervenirati.

Iz HUP-a, pak, kažu da menadžment tog koncerna »intenzivno radi na stabilizaciji financijske pozicije« te vjeruju da će u tome biti uspješni.

»Agrokor je velika i za hrvatsko gospodarstvo jedna od najvažnijih kompanija. Osim što ima 60 tisuća zaposlenih, od čega gotovo 40 tisuća u Hrvatskoj, surađuje s nekoliko tisuća tvrtki među kojima je priličan broj onih čije poslovanje u velikoj mjeri ovisi o Agrokoru.

Stoga je razumljivo da svi sa zanimanjem prate poslovanje Agrokora pa i određene probleme s kreditnim rejtingom i financiranjem svih obveza. Agrokor ima snažne i jake brandove, kompanije koje uspješno posluju i imaju jake tržišne pozicije tako da s prevladavanje aktualnih financijskih izazova budućnost Agrokora i njegovih kompanija nije ugrožena«, stoji u odgovoru HUP-a na upit.

HUP još dodaje, »kako se može čuti, menadžment intenzivno radi na stabilizaciji financijske pozicije i vjerujemo da će u tome biti uspješni«.

Mediji navode kako je u Banskim dvorima početkom ovog tjedna održan sastanak na kojem su na temu Agrokora s predstavnicima hrvatske Vlade razgovarali i predstavnici ruske Sberbanke, jedne od većih vjerovnika tog koncerna.

Na Hinin upit da tu informaciju potvrde ili demantiraju, iz zagrebačkog ureda Sberbanke su kratko odgovorili: »Sberbank je u izravnoj komunikaciji s Agrokorom međutim ne možemo detaljnije komentirati odnose s našim klijentom«.

Koncern od 60-ak tvrtki

O značaju Agrokora za hrvatsko gospodarstvo govori podatak da taj koncern okuplja 60-tak tvrtki u Hrvatskoj i regiji, odnosno Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sloveniji, na Kosovu, Crnoj Gori, Mađarskoj i dr.

Poslovanje koncerna podijeljeno je u tri poslovne grupe – maloprodaju, koja broji 27 tvrtki, hranu, s 22 tvrtke, te ostale djelatnosti, u što se ubraja 12 Agrokorovih tvrtki.

Gotovo 80 posto poslovanja koncerna čini poslovna grupa maloprodaja, u kojoj su, primjerice, tvrtke poput Konzuma, Tiska, Žitnjaka, Eurovibe, Roto dinamica, i dr. Na proizvodnju hrane i pića 'otpada' oko 17 posto poslovanja, a u tu poslovnu grupu spadaju tvrtke poput Agrolagune, Belja, Jamnice, Leda, PIK-ova Vrbovec i Vinkovci, Solane Pag, Vupika, Zvijezde, itd.

Ostale djelatnosti čine manji dio poslovanja koncerna, a među tvrtkama u toj poslovnoj grupi su npr. Agrokor – Energija i Projektgradnja.

 

Napokon se oglasio i Agrokor: Analiziramo sve opcije stabilizacije i imamo podršku investitora

Koncern Agrokor objavio je u srijedu poslijepodne kako zajedno sa svojim partnerima analizira sve moguće opcije stabilizacije poslovanja društva te kako ima izrazitu podršku svojih investitora.

»Agrokor zajedno sa svojim partnerima analizira sve moguće opcije stabilizacije poslovanja društva, posebno vodeći računa o zaposlenicima, dobavljačima, investitorima, potrošačima i ostalim partnerima. Imamo izrazitu podršku naših investitora koji aktivno sudjeluju u procesu i javnost ćemo pravodobno izvijestiti o postignutim rezultatima«, stoji u kratkoj objavi Ureda za odnose s javnošću koncerna Agrokor.

Sve veći interes za probleme Agrokoru početkom godine potaknut je sniženjem kreditnog rejtinga tog koncerna, pri čemu su dvije vodeće agencije ponajprije upozorile na njegovu visoku zaduženost i rastući rizik refinanciranja dugova.

Iz Vlade su u utorak navečer potvrdili da je početkom ožujka održan sastanak predstavnika Vlade, Sabora i Agrokora na kojemu je analizirano stanje u tom koncernu.

Plenković: Smiriti loptu; očekujemo da Uprava donosi mudre odluke

Premijer Andrej Plenković pozvao je da se »malo smiri lopta« oko Agrokora te poručio da Vlada očekuje da Uprava tog koncerna donosi mudre i korisne odluke za kompaniju i njene partnere.

»Apeliram na sve da malo smire loptu. Dakle to što mi danas raspravljamo o sastancima koji su se odvili prije nekoliko tjedana nije nikakav razlog za bilo kakvu dramu niti bilo kakvu uznemirenost«, kazao je premijer novinarima u Hrvatskom saboru.

Ponovio je kako je Agrokor velika hrvatska kompanija te su za njeno vođenje odgovorni prije svega vlasnik i Uprava.

»Mi očekujemo da upravljanje poslovima Agrokora bude na razini koju očekuju i njegovi zaposlenici i njegovi partneri i njegovi dobavljači. Ono što je interes mene kao predsjednika Vlade i interes hrvatske države je da sve što je vezano uz Agrokor, na bilo koji način, nema negativnih reperkusija na stabilnost hrvatskog gospodarstva i hrvatskog financijskog sustava«, rekao je Plenković.

Premijer, kao i potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić te ministar financija Zdravko Marić, ponavlja kako u Vladi prate situaciju s Agrokorom, kako je riječ o privatnoj kompaniji te očekuju da Uprava poduzme mjere kojima će osigurati uredno poslovanje s dobavljačima i uredno servisiranje obveza.

»Mi ćemo učiniti sve da hrvatsko gospodarstvo i naš financijski sustav bude stabilan. Vodimo dijalog u mjeri koliko je to potrebno. U ovom trenutku očekujem da prije svega Uprava Agrokora donosi mudre i korisne odluke i za kompaniju i za sve njene partnere«, rekao je Plenković.

Mediji danas prenose i kako je početkom ovog tjedna održan sastanak na kojem su na temu Agrokora s predstavnicima hrvatske Vlade razgovarali i predstavnici ruske Sberbanke, jedne od većih vjerovnika tog koncerna.

»Sberbank je u izravnoj komunikaciji s Agrokorom, međutim ne možemo detaljnije komentirati odnose sa svojim klijentom«, odgovoreno je u srijedu Hini iz zagrebačkog ureda te ruske državne banke.

Ministar financija Zdravko Marić također je u srijedu dao izjavu novinarima u Saboru, poručivši da i on zauzima isti stav kao i premijer. Na upit o poreznom dugu Agrokora istaknuo je da za taj koncern, kao i za svakog drugog poreznog obveznika, postoji institut porezne tajne, koji niti njega kao ministra financija niti bilo kojeg drugog dužnosnika ne isključuje iz tog instituta, ali »da ništa neuobičajeno po pitanju poreza za sada nije uočeno«.

»Kako s Agrokorom i s pojedinim kompanijama iz sustava koncerna, tako i sa svim ostalim poreznim obveznicima, Porezna uprava ima intenzivnu suradnju i prati razvoj događaja kroz svoje službe. I mi u Vladi pratimo događanja u Agrokoru. Po pitanju poreznih odnosa zasad, ponavljam zasad, nisu uočeni nikakvi pojavni oblici koji bi ukazivali na nekakvo izvanredno stanje, situacije koje su neuobičajene, odnosno da sežu u sferu toga da treba alarmantno djelovati«, izjavio je ministar financija, istaknuvši da su sve procedure, odnosno propisi, kako za Agrokor, tako i za sve porezne obveznike jednaki.

Marić je rekao da ima slobodu reći da »spekulacije koje su se pojavile po pitanju iznosa visine poreznog duga svakako treba demantirati i reći da one kao takve ne stoje«. Mediji, naime, spekuliraju da Agrokorov porezni dug iznosi oko 6 milijardi kuna.

Na novinarski upit hoće li se, kao bivši zaposlenik Agrokora, on izuzeti od odlučivanja o Agrokoru, Marić je rekao da će se izuzeti »u određenim elementima i segmentima».

»Kao ministar u Vladi ne želim biti nikome na teret. Moja odgovornost i područje koje pokrivam naravno da imaju veze i sa samim Agrokorom. Sigurno da ću se u određenim elementima i segmentima, kao što sam to činio i do sada, izuzimati, ali u ovom slučaju govorimo o pitanju koje se tiče cjelokupnog gospodarstva Republike Hrvatske i Vlada će zauzeti adekvatan stav«. poručio je Marić.

Kazao je i kako smatra da se kada se govori o Agrokoru u treba govoriti oprezno i odgovorno, jer su neke od kompanija koncerna javno izlistane na burzi.

»Bez punih saznanja, bez punog uvida, a i općenito u okolnostima, s javnim iznošenjem stavova trebamo biti oprezni odgovorni i tako ću i ja postupati, kao ministar financija«, rekao je Marić te ponovio da je »prvi i osnovni interes zaštita nacionalnih interesa, a sigurno je da gospodarstvo, radna mjesta i svi koji su vezani uz taj sustav spadaju u sferu zaštite nacionalnog interesa«.

»Razvoj situacije pratimo i sve što je vezano uz samu kompaniju uzimamo u obzir. U ovom je trenutku jako važno, koliko je moguće, da se trezvene glave o toj problematici raspravlja i u konačnici donose odluke, jer u prvom koraku treba biti fokus na zaposlenike i druge koji su vezani uz Agrokor, poglavito i dobavljače«, zaključio je ministar financija. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter