Škole opterećene zbog zastarjele mreže

(M. ANGELINI)
(M. ANGELINI)

Zadnjih desetak godina primijećena je tendencija naseljavanja stanovništva na rubnim dijelovima grada, odnosno gradskim naseljima poput Valdebeka, Vidikovca, Nove Verude, Verude Porat, Dolinke i Busolera što iziskuje nesrazmjer upisanih prvašića u osnovnim školama. Odnosno, zbog toga je svake godine velik interes za upis u škole na rubnim dijelovima grada, Vidikovac, Kaštanjer i Veruda, dok je za one u centru grada daleko manji. Ujedno, riječ je i o najvećim školama s obzirom na školske kapacitete, pa one upisuju po tri razredna odjela, s većim brojem učenika u razredu.

Najstabilnije na Stoji

Osnovne škole Tone Peruška, Stoja i Talijanska Osnovna škola Giuseppina Martinuzzi imaju nešto manji broj djece, te su najčešće ustrojena po dva razredna odjeljenja. U školama Monte Zaro i Centar konstantno se ustrojavaju dva razredna odjela s optimalnim brojem djece. Zanimljivo je i što škole Vidikovac i Verudu, primjerice, mahom pohađaju djeca nastanjena u Pješčanoj Uvali i Vinkuranu, premda teritorijalno pripadaju Općini Medulin, ali su im bliže. Najstabilnije upisno područje je ono Osnovne škole Stoja, s blagim povećanjem broja djece unatrag zadnje tri, četiri godine.

- Ukoliko želimo da u svim školama Grada Pule bude jednaka zastupljenost učenika u razrednim odjelima tada se podrazumijeva ustroj upisnih područja koji omogućava zadovoljavanje potreba učenika vodeći računa o postojećim školskim kapacitetima. To uključuje smještajne mogućnosti škole, rad u jednoj ili dvije smjene, demografske pokazatelje i prometnu povezanost. Na takav se način određuje veličina upisnog područja, no ukoliko postoji problem dostupnosti, u smislu udaljenosti od mjesta stanovanja djeteta, osiguravaju se dodatne mogućnosti poput uvođenja školskog autobusa, utvrđivanja zajedničkog upisnog područja i drugih. Međutim, o tome odlučuje osnivač škola, odnosno Grad Pula, doznajemo od Mirjane Neslanović, više upravne referentice za poslove prosvjete pri Uredu državne uprave Istarske županije, Službe za društvene djelatnosti.

Zastarjela gradska mreža

Mreža škola kojom se utvrđuju upisna područja za osnovne škole može se izmijeniti ili mijenjati ukoliko se izmjene okolnosti koje čine elemente za njenu izradu. To su, primjerice, naseljenost područja na kojem djeluju školske ustanove, broj djece i demografska projekcija, geografski položaj, udaljenost školskih ustanova i potrebe tržišta rada. Mrežu predlažu osnivači za svoje područje, dok na temelju prijedloga osnivača, u ovom slučaju Grada Pule, resorno ministarstvo izrađuje prijedlog mreže za područje Hrvatske koje donosi Vlada Republike Hrvatske.

U razgovoru s Neslanović doznajemo da se mreža osnovnih škola Grada Pule nije mijenjala zadnjih petnaest godina, otkako je preuzeta od Ureda državne uprave Istarske županije koji ju je tada izradio. Prema odluci Vlade RH o donošenju mreža osnovnih i srednjih škola, obveza izrade pripala je Gradu još prije četiri godine. Naime, postoje područja oko pojedinih osnovnih škola u kojima bi se mogle promijeniti ulice, u smislu dodijele drugim školama koje nemaju dovoljan broj djece, a imaju kapaciteta.

Upis djece u osnovnu školu provodi se prema planu upisa koji donosi ured državne uprave nadležan za poslove obrazovanja na temelju upisnih područja, odnosno prebivališta ili prijavljenog boravišta, a u skladu s Državnim pedagoškim standardom. Budući da se učenik može upisati u prvi razred osnovne škole kojoj ne pripada prema upisnom području, roditelj može predati zahtjev za premještaj Uredu te ukoliko je opravdan, premještaj se odobrava. (Sanda ROJNIĆ SINKOVIĆ, snimio Manuel ANGELINI)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter