Miletić: Referendum vraća Hrvatsku sto godina unazad

Boris Miletić (M. ANGELINI)
Boris Miletić (M. ANGELINI)

- IDS se najoštrije protivi raspisivanju referenduma kojim se želi umanjiti postojeća prava nacionalnih manjina na ravnopravnu upotrebu jezika i pisma u našoj zemlji, izjavio je predsjednik IDS-a Boris Miletić na današnjoj izvanrednoj konferenciji za novinare. Susret s novinarima čelnik IDS-a je sazvao nakon što je potvrđeno da je Ministarstvo uprave potvrdilo da je jedna građanska inicijativa prikupila dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma o dvojezičnosti.

- IDS u potpunosti poštuje te se zalaže za načelo vladavine prava, kao što se zalaže za što veće građansko sudjelovanje u politici. Međutim, dubokog smo uvjerenja da temeljna ljudska prava ne smiju biti predmet rasprave jer su temeljna načela našeg društva. IDS poštuje demokratsku proceduru i pravo građana da iskažu svoj stav i zatraže izjašnjavanje oko nekog pitanja. Razumijem i da velik broj građana želi da se održi referendum oko upotrebe ćirilice. No, moderne, civilizirane države štite svoje manjine, garantiraju njihova prava i učinit će sve da ona ne budu ugrožena.

Stoga je naša obaveza kazati da smo izrazito protiv održavanja takvog referenduma koji dovodi u pitanje prava nacionalnih manjina. Suživot, convivenza i tolerancija stupovi su istarskog društva i oštro se protivimo svemu što te vrijednosti na bilo koji način dovodi u pitanje. Takav referendum vratit će Hrvatsku sto godina unazad. Na lokalnoj razini smo prvi put, kao predstavnici izvršne vlasti u gradovima gdje IDS upravlja gradovima, uskratili pravo na korištenje gradske površine kada se radilo o inicijativi za prikupljanje potpisa s ciljem umanjenja prava nacionalnih manjina.

Smatram apsolutno neprihvatljivim da se voljom većine, koja god bila, umanjuju postojeća prava bilo koje manjinske skupine. Ovakvim potezima otvaramo teme za koje sam vjerovao da su za nas, kao društvo, završena priča, istaknuo je Miletić.

Govorio je i o stupnju demokracije u državi. Kazao je pritom da su ovakve situacije dokaz koliko je demokracija u nas krhka, koliko svi zajedno moramo još učiti o demokraciji da bismo bili u skupini najnaprednijih društava na svijetu.

- Najopasnije je da kao društvo šaljemo opasne poruke koje podrivaju različitost. Jučer smo govorili o pravima seksualnih manjina, danas govorimo o pravima jedne nacionalne skupine, sutra ćemo govoriti o pravima na vjersku opredijeljenost, a preksutra o pravima žena i djece. Kad su u pitanju, temeljna ljudska prava, Istra je uvijek pokazala snagu naše tolerancije, multikulturalnosti i suživota bez obzira na jezik, naciju, vjeru, spol i seksualno opredjeljenje.

Naš stav u Istri po pitanju manjina je jasan, a to je da je Istra uvijek bila tolerantna, multikulturalna, otvorena i proeuropska regija, a zalagat ćemo se da tako bude i u ostatku zemlje. Uvjereni smo da nacionalne manjine obogaćuju društvo, kulturno i ekonomski, a s ponosom možemo reći da je Istra izvrstan primjer. Naše različitosti su naše najveće bogatstvo, rekao je Miletič.

Zatražio je na koncu da se ovaj zahtjev za referendum uputi Ustavnom sudu.

- Istra dvojezičnost živi i diše već godinama, što ju čini zdravijom i tolerantnijom sredinom. Istra je posebna i mora biti predvodnica u Hrvatskoj. Istra je tolerantna, otvorena, multikulturalna regija koja već više od dvadeset godina njeguje suživot te se, stoga, protivimo svakom obliku diskriminacije. Zato, poštujući demokratsku proceduru, tražimo da se zahtjev za održavanjem referendum uputi Ustavnom sudu i isto tako očekujemo da Ustavni sud odbaci takav zahtjev, zaključio je Miletić. (C. B. GALIĆ)

Grbin: Tražit ćemo ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja o dvojezičnosti

Nakon što je Vlada prebrojala potpise i zaključila da je inicijativu za raspisivanje referenduma o dvojezičnosti potpisao dovoljan broj građana, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin (SDP) ponovio je da će predložiti da se o referendumskom pitanju konzultira Ustavni sud.

- Nakon što izvješće Vlade dođe u Sabor, bit će sazvana sjednica Odbora za Ustav te će se na njoj razmatrati zahtjev za raspisivanje referenduma. Moj prijedlog će biti da se sa zahtjevom ide prema Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti pitanja, kazao je Grbin novinarima i najavio da će sjednicu sazvati idući tjedan.

O tome da bi predloženo referendumsko pitanje trebalo poslati na ocjenu ustavnosti suglasni su i HDZ te Hrvatski laburisti.

- Gotovo sam siguran, koliko to mogu biti, da će vladajuća većina odlučiti da ovo referendumsko pitanje ide na ocjenu Ustavnom sudu, kazao je HDZ-ov Davorin Mlakar koji također smatra da bi Sabor trebao konzultirati Ustavni sud, "jer referendumsko pitanje nije najspretnije izabrano".

Mlakara čudi sporost kojom je Vlada provjeravala potpise, a tvrdi da je Ministarstvo uprave 2010., kad mu je on bio na čelu, u dva tjedna provjerilo potpise na referendumsku inicijativu o Zakonu o radu te da su tada provjeravani svi prikupljeni potpisi, a ne samo reprezentativni uzorak, kako je sada učinjeno.

I laburist Dragutin Lesar smatra da referendumsko pitanje o dvojezičnosti treba poslati Ustavnom sudu.

- Hoće li to Sabor prihvatiti, u ovom trenutku teško mi je prognozirati. Postoji navodno i mogućnost ili raspoloženje u vladajućoj većini da Sabor svojom odlukom ne raspiše referendum, ustvrdio je Lesar. Smatra da bi takva odluka Sabora bila protuustavna, odnosno da Sabor može samo zatražiti ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja ili raspisati referendum. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter