Objavljene nominacije za knjižnu nagradu Kiklop 2014.

Statua Kiklop djelo je pulske umjetnice Marine Orlić
Statua Kiklop djelo je pulske umjetnice Marine Orlić

Netom je završen prvi krug glasovanja za knjižnu nagradu Kiklop Sajma knjige u Istri. Nagrade za najuspješnije uratke objavljene u razdoblju od 1. listopada 2013. do 30. rujna 2014., dodijelit će se jedanaesti put zaredom. Za ovu godinu Upravni odbor Nagrade izglasao je i nekoliko promjena: ukinuta je kategorija za inozemnog autora godine, slikovnica prelazi u kategoriju knjiga godine za djecu i mladež, ponovno se uvodi kategorija za oblikovanje knjige i prvi puta kategorija za nakladnika godine.

Nominirano 30 kandidata

Svoja ponajbolja izdanja, najistaknutije autore, prevoditelje, oblikovatelje i urednike, prijavilo je 47 hrvatskih nakladnika. Valjanih prijava bilo je 175. Od 399 prijavljenih glasača u prvom je krugu, od 5. do 12. studenoga, glasovalo 269 glasača (67,42 posto) u svakoj od deset kategorija (ukupno je bilo 2.770 glasova) u kojima se nagrada dodjeljuje na temelju njihovih glasova. Popis glasača, kao i svake godine, nalazi se na internet stranici Sajma - www.sanjamknjige.hr.

I ove godine najviše prijava bilo je u kategoriji Prozno djelo godine (43). Zanimljivo je da se s obzirom na prošlu godinu znatno povećao broj prijava za Pjesničku zbirku godine (25). U drugi krug glasovanja, od 17. do 24. studenog 2014., nominirano je 30 kandidata, potencijalnih dobitnika Kiklopa.

Za urednika/cu godine nominirani su Ivan Sršen (Sandorf, Zagreb), Ognjen Strpić (Jesenski i Turk, Zagreb) i Kristijan Vujičić (Naklada Ljevak, Zagreb). U kategoriji Proznog djela godine nominirani su Mirko Kovač "Vrijeme koje se udaljava: roman-memoari", (Fraktura, Zaprešić), Julijana Matanović "I na početku i na kraju bijaše kava: kolokvij o kavi" (Mozaik knjiga, Zagreb) i Sibila Petlevski "Stanje sumraka: Tabu III" (Fraktura, Zaprešić).

Za debitanta godine u utrci za Kiklopa su Larí MARÍ (Larissa Kunić, Marieta Kola): "Bez ljubavi i mržnje" (Naklada Ljevak, Zagreb), Darko Milošić: "55 lakih komada", (Sandorf, Zagreb) i

Kristijan Mirić: "Informatičar starog kova" (Jesenski i Turk, Zagreb).

Tonko Maroević "Redak mulja, redak pjene" (Školska knjiga, Zagreb), Luko Paljetak "Razlozi za nepovjerenje u sustav obrane od tuče" (Školska knjiga) i Irena Vrkljan "Koračam kroz sobu" (Naklada Ljevak, Zagreb) natječu se za najbolju pjesničku zbirku godine.

Finalisti u kategoriji Knjiga eseja godine jesu Irena Lukšić "Idoli i barabe: slavne osobe u književnim djelima" (Disput, Hrvatsko filološko društvo, Zagreb), Dubravka Ugrešić "Europa u sepiji" (Profil knjiga, Zagreb) i Viktor Žmegač "Europa x 10" (Profil knjiga, Zagreb).

U kategoriji Publicistička i znanstveno-popularna knjiga godine do finala su stigli Stipe Božić "K2 – trijumf i tragedija" (V.B.Z., Zagreb), Igor Mandić "Oklop od papira: autobiografski saldakonti 1996.-2013., amplituda tekstova koji su me obilježili i razgraničili" (V.B.Z., Zagreb) i Antun Vujić "Hrvatska i ljevica: prilog socijaldemokratskom gledištu" (Naklada Ljevak, Zagreb).

Tri knjige koje se natječu u kategoriji Znanstvena knjiga godine su one Vitomira Belaja i Jurja Belaja "Sveti trokuti: topografija hrvatske mitologije" (Ibis grafika, Institut za arheologiju, Matica hrvatska, Zagreb), Radoslav Katičić "Vilinska vrata: i dalje tragovima svetih pjesama naše pretkršćanske starine" (Ibis grafika, Matica hrvatska, Zagreb) i Boris Senker "Uvod u suvremenu teatrologiju II." (Leykam international, Zagreb).

U kategoriji Knjige godine za djecu i mladež natječu se Kornelija Benyovsky Šoštarić "Mala vrtlarica" (Školska knjiga, Zagreb), Silvija Šesto (tekst), Davor Šunk (fotografije), Ana Šesto (ilustracije) "Palac Sim palac Tam" (Naklada Semafora, Zagreb) i

Aljoša Vuković "Povratak u Ulicu zagonetki" (Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, Zagreb).

Najbolji prevoditelj/prevoditeljice birat će se između Ane Brnardić Oproiu i Adriana Oproiua za prijevod djela Maxa Blechera "Događaji u neposrednoj irealnosti" (Edicije Božičević, Zagreb), Mate Marasa za prijevod djela Johna Miltona "Izgubljeni raj" (Školska knjiga, Zagreb) i Dinka Telećana za prijevod djela Roberta Gravesa "Pjesme: moj izbor" (Sandorf, Zagreb).

U kategoriji oblikovanja knjige godine finalisti su Božidarka Brnas za oblikovanje djela Branka Čegeca "Unatrag: izbor iz poezije (2012-1980)", (Meandarmedia, Zagreb), Sanja Kuzmanović koja je oblikovala uradak Lászla Krasznahorkaija "Rat i rat" (Naklada OceanMore), te Ana Pojatina, za oblikovanje knjige Irene Vrkljan: "Koračam kroz sobu" (Naklada Ljevak, Zagreb).

Jednoglasna odluka

Upravni odbor nagrade Kiklop u sastavu: predsjednik Bruno Kragić, potpredsjednica Nives Tomašević i članovi Nataša Medved, Irena Miličić, Emica Kalogjera Rogić i Dragana Vujatović, na sjednici održanoj 11. studenog jednoglasno je odlučio da se u 2014. godini ne dodijeli Kiklop za životno djelo. Prema Pravilniku nagrade, Kiklopa za životno djelo dodjeljuje Utemeljitelj na prijedlog Upravnog odbora piscu, prevoditelju, ilustratoru, dizajneru, uredniku, tiskaru ili bilo kojoj osobi koja je posebno i stalno djelovala na promicanju nakladništva, autorstva i knjige. Nagrada se može, ali i ne mora dodjeljivati svake godine.

- Upravni odbor nagrade Kiklop drži da je potrebno preciznije definirati smisao nagrade za životno djelo, odnosno izrazitije ju vezati za samo nakladništvo pa je u tom smislu odlučio predložiti da se ove godine nagrada ne dodijeli, a stanka iskoristi za njezinu redefiniciju, ističe predsjednik Odbora, Bruno Kragić.

U povijesti Nagrade prvi puta je došlo do prekida dodjeljivanja Kiklopa za životno djelo. Prvi dobitnik ove nagrade bio je Aleksandar Flaker (2009.), a slijede ga: Slavko Goldstein (2010.), Predrag Matvejević (2011.), Mirko Kovač (2012.) i Milivoj Solar (2013.).

O novouvedenoj kategoriji za nakladnika godine, isto kao i onoj za životno djelo, neće odlučivati široko biračko tijelo, već Upravni odbor. U trku za nakladnika godine 2014. ulaze naklade: Fibra, Fraktura, Naklada Ljevak i Sandorf, a pobjednik će biti proglašen na svečanoj dodjeli nagrade, zajedno s ostalim dobitnicima 14. prosinca u podne, u Crvenom salonu pulskog Doma hrvatskih branitelja.

I ove godine nove inačice statue Kiklop, oblikovala je pulska umjetnica Marina Orlić. Svaka statua različita je, svojevrsni original, posebno je oblikovana (bez kalupa) rukom u tehnici terakote, dimenzija 17 x 11 x 15 centimetara. (V. BEGIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter