Judo postaje predmet u osnovnim školama

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U osnovnim školama od jeseni će se početi provoditi projekt pod nazivom "Judo u škole" kojim će se obuhvatiti učenici nižih razreda. Riječ je o projektu koji se već provodi u Japanu, Francuskoj i Nizozemskoj, a njegova primjena u hrvatskim školama dogovorena je u Budimpešti na sastanku predsjednika Međunarodne judo federacije Mariusa L. Vizera i predsjednice Hrvatskog judo saveza dr. Sande Čorak, na kojem su prisustvovali i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović te pomoćnik za sport Petar Skansija.

Projekt će danas prvi put biti javno predstavljen na sastanku ravnatelja osnovnih škola u Vodicama, a pojašnjavajući da je projekt "Judo u škole" u zemljama u kojima se provodi polučio dobre rezultate, jer riječ je o sportu koji je vrlo učinkovit u prevenciji vršnjačkoga nasilja, kod usvajanja zdravih životnih navika, timskog rada, razvoja pozitivnih vrijednosti, tolerancije i samokontrole dr. Čorak ističe da je cilj u prvoj godini u projekt uključiti stotinjak osnovnih škola.

S obzirom na to da prednosti bavljenja judom predstavljaju ono što sadrži i Kurikulum zdravstvenog odgoja, Ministarstvo uvođenje projekta vidi kao dodatni doprinos brizi o fizičkom i mentalnom zdravlju naših učenika.

- Projekt će se najprije početi provoditi kao izvannastavna aktivnost, a u budućnosti je cilj pokrenuti ga i kao izborni predmet. To ne znači da bi judo bio jedini sport kao izborni predmet, jer voljeli bismo da se i drugi sportovi uvedu u škole na isti način. Naime, Hrvatski judo savez ima dva cilja, a riječ je o omasovljavanju tog sporta te njegovoj popularizaciji.

Judo sada već postoji u pedesetak hrvatskih osnovnih škola. Uglavnom je riječ o školama u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Dubrovniku. U prvoj bismo godini željeli uključiti sto škola u projekt, a u konačnici želimo da "Judo u škole" zaživi u svih 600 hrvatskih osnovnih škola koje imaju sportske dvorane, kao i da se obuhvate i učenici viših razreda osnovnih škola, pojašnjava dr. Čorak.

Ističući da je u Hrvatskoj svega 12 posto školske populacije kroz obrazovne ustanove uključeno u sportske aktivnosti, dr. Čorak ističe da je jedan od ciljeva projekta i stjecanje navike redovitog bavljenja sportom. Prema njenim riječima, judo nije samo sport, već je i edukativna metoda koja razvija zdrav stil života te ne samo da preventivno djeluje na nasilje, već i pretilost.

Ravnopravnost djevojčica i dječaka

- Riječ je o sportu koji je siguran, a jedna od njegovih specifičnosti je i da je ravnopravan, jer u sustavu natjecanja ravnopravno sudjeluju djevojčice i dječaci. Hrvatski judo savez već posjeduje verificiran program za uvođenja juda u škole, a ono što nam nedostaje su strunjače koje ćemo pokušati pribaviti dijelom putem donacija.

U budućnosti se planira i provedba doedukacije nastavnika tjelesnog odgoja da bi mogli sudjelovati u projektu, a ono što treba napomenuti je da je judo jeftin sport. Pokušat ćemo pomoći i roditeljima u nabavci kimona koji košta par stotina kuna, a dijete ga može koristiti nekoliko godina, zaključuje dr. Čorak. (I. ŠESTAN KUČIĆ/NL)


Podijeli: Facebook Twiter