Vodni val Kupe prekosutra u Sisku

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Vrh vodnog vala Kupe koji je noćas prošao Karlovac na području Letovanića očekuje se sutra, a u Sisku prekosutra, ali ima dovoljno vremena za pripremu obrane na kritičnim mjestima, pri čemu zasad nema potrebe za evakuacijom.

Zagrebom je noćas prošao vrh vodnog vala Save, a sutra se očekuje u Sisku. Iako se vrhovi kupskog i savskog vodnog vala u Sisku neće spojiti u isto vrijeme, u utorak se očekuje najteža situacija, s obzirom da se radi o dosad nezabilježeno velikoj količini vode, istaknuto je na konferenciji za novinare u sjedištu sisačke gradske uprave.

Gradska uprava je priopćila kako su konferenciji nazočili ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanja Jadran Perinić, generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić, rukovoditelj centra za obranu od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković, general Hrvatske vojske Ivan Jurić, gradonačelnica Kristina Ikić Baniček, načelnik sisačkog Stožera za zaštitu i spašavanje Marko Krička i drugi.

Naglašeno je kako se radi o ekstremnim prilikama na sisačkom području i u drugim dijelovima Hrvatske, da su nadmašeni stogodišnji prosjeci, ali kako ovog puta, za razliku od sličnih situacija ove godine, ima dovoljno vremena da se pripremi obrana na kritičnim mjestima. Sve nadležne državne službe su kontinuirano na terenu i neprestano komuniciraju sa stožerima gradova i županija, dovoljno je mehanizacije, materijala za obranu i ljudstva, a vojska žurno izlazi na terene kojima je potrebna dodatna pomoć.

Ravnatelj DUZS-a Jadran Perinić rekao je kako se neće ostvariti najave da će savski sliv u značajnoj mjeri dodatno opteretiti vode iz susjedne BiH, jer je stanje danas bolje, ali da se sljedećih šest do osam dana predviđa kritična situacija u cijeloj Hrvatskoj. Procjenjuje se da će Sava u Crncu doseći između 780 i 800 centimetara, a najviši ovogodišnji vodostaj bio je 794 centimetra.

Prema riječima Zorana Đurokovića, vodotok Save se rasterećuje puštanjem vode u Lonjsko polje u kojem su već sada značajne količine vode, te da će se i dalje nastaviti puniti do maksimuma. Procjenjuje se i da će zbog velike količine vode Kupa krenuti uzvodno, pa se očekuje porast vode u Odranskom polju od 70 do 80 centimetara.

Ministar Ostojić naglasio je kako je situacija pod kontrolom te da se jednaka pažnja u obrani od poplava poklanja svim naseljima bez obzira na broj stanovnika.

Na sisačkom području za sada nema potrebe za evakuacijom, a kako je rekla gradonačelnica Kristina Ikić Baniček sve je spremno i za tu situaciju.

Ministar Ranko Ostojić i gradonačelnica Kristina Ikić Baniček obišli su potom Staro Praćno gdje mještani, zajedno s pripadnicima Hrvatske vojske, od jučer neumorno pune vreće s pijeskom i nadvisuju tamošnji nasip, stoji u priopćenju.

Karlovac: Borba s poplavama nizvodno od grada

Dio naselja na karlovačkom području danas ima maksimalni vodostaj jer se noćašnji vodni val Korane spustio nizvodno i dodatno razlio, a to je uzrokovalo i poplavu na karlovačkom pročistaču otpadnih voda te je on izvan funcije, pa ga otpadne vode zaobilaze i idu izravno u Kupu kao i prije gradnje pročistača.

Nakon sjednice gradskog Stožera za zaštitu i spašavanje, karlovački gradonačelnik Damir Jelić rekao je kako je u objektima pročistača sada 50 do 60 centimetara vode, zbog čega će i štete biti velike. "Ako štete budu minimalne iznosit će milijun kuna, a moguće je da će iznositi i milijun eura", kazao je Jelić.

Kao razlog plavljenja pročistača naveo je nezavršen nasip, koji je svojim izgrađenim dijelom uzrokovao stvaranje jezera čija je razina viša od razine rijeke u koju bi voda trebala oticati. Ipak, pozdravio je jučerašnji dogovor s Hrvatskim vodama da prokopaju na par mjesta krunu nasipa. Riječ je o desnoobalnom nasipu Kupe koji će se sniziti radi osiguranja odvodnje poplavnih vode Korane u Kupu, a što će se učiniti tijekom dana.

"Skidanjem krune nasipa za oko pola metra pročistač će biti oslobođen, kao i Gornje Mekušje jer je razina zaobalnih voda (Korane) osjetno viša od Kupe, kamo će se preliti višak vode", pojasnio je Jelić.

Dodao je da su sadašnji vodostaji "takvi kakve ne bilježe ni knjige koje se o zbivanjima u gradu bilježe pet stotina godina", ali i istakno kako su sve poduzete akcije pomoći i spašavanja bile vrlo dobro organizirane. Opća opasnost i dalje je na snazi, jer je čitav prostor od Logorišta do Mostanja pod vodom.

"Nudili smo evakuaciju stanovništva, ljudi su je uglavnom odbijali, a val ide nizvodno i sada Pokupska dolina zahtijeva puni angažman naših snaga. Treba reći da u ovom trenutku potrebe za volonterima nema", rekao je Jelić i zahvalio svim mnogobrojnim volonterima koji su se jučer odazvali jučer na njegov poziv za gradnjom zečjih nasipa.

Za posljedice poplave kazao je kako će biti dugotrajne, a porocesi obnove i izgradnja sustava obrane od poplave trajat će možda i desetak godina. Izvijestio je i kako se najavio ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini na razgovor vezano za ministrove najave EU projekta vrijednog 400 milijuna kuna za gradnju karlovačkog sustava obrane od poplava.

Županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković rekao je novinarima kako je, s obzirom da je vrh vodenog vala prošao kroz Karlovac i urbani dio obranjen, na Stožeru dogovoreno da se sve snage usmjere na pomaganje poplavljenom stanovništvu u ruralnim djelovima Karlovca, nizvodno od grada.

Izvanredne mjere obrane od poplave i dalje su na snazi, jer će tijekom dana najveći vodostaji biti na prostoru Pokupske doline, od Donjeg Mekušja i Graca do Šišljavića, pa će tamo interventne službe biti dostupne građanima na svaki njihov poziv u pomoć.

Kupa je sinoć za maksimalnog vodostaja bila na 844 centimetara, a danas u 11 sati je na 832 centimetra. Korana je s maksimalnih 845 pala na 836 centimetra.

No, voditeljica karlovačke Ispostave Hrvatskih voda Biljana Željeznak rekla je za Hinu da to što je vrh vodnog vala prošao ne znači da je najgore prošlo, jer su današnji vodostaji još uvijek viši i od onih koji su u veljači izazvali ogromne štete zbog poplave.

"Problemi koje smo imali sinoć prisutni su i jednako traju i sada, jer su to izrazito visoki vodostaji i iziskuju oprez i poptuni angažman svih uključenih u sustav obrane od poplave i štetnih djelovanja voda", poručila je Željeznjak.

Na poplavljenim područjima 698 hrvatska vojnika
 
Na poplavljenim područjima u Hrvatskoj od petka do danas angažirano je ukupno 698 pripadnika Oružanih snaga RH - od toga na području Karlovačke 130, Sisačko-moslavačke 467 i na području Požeško-slavonske županije 101 pripadnik OS RH.

Na svim poplavom ugroženim područjima tijekom protekle noći bila su angažirana 164 pripadnika OS RH, priopćeno je danas iz Ministarstva obrane RH.

U Karlovačkoj županiji, od ukupno 130 vojnika, u mjestu Gornje Mekušje, Kobilić Pokupski i Husje 40 pripadnika Hrvatske kopnene vojske (HKoV) sa šest čamaca i jednom amfibijom rade na evakuaciji stanovništva i stoke, te je evakuirano 20 osoba.

Amfibija je angažirana i za prijevoz oko 150 vreća s pijeskom do mjesta Vodostaj.

U mjestu Rakovac angažirano je 90 pripadnika HKoV-a s tri teretna motorna vozila, koji su zajedno sa stanovništvom punili oko 10 000 vreća s pijeskom i podizali nasip u dužini 1300 metara.

U Sisačko-moslavačkoj županiji, od ukupno 467 angažiranih vojnika, u mjestu Sunjsko Selišće (Letina) 85 pripadnika HKoV-a s tri teretna motorna vozila, jednim autobusom i jednim sanitetskim vozilom pune 7000 vreća s pijeskom i grade nasip.

U mjestu Žažina angažiran je 141 pripadnik HKoV-a s pet teretnih motornih vozila, u punjenju vreća s pijeskom i gradnji nasipa. Tijekom noći, na području Žažina 60 vojnika gradilo je nasip.

Također, na području Sisačko-moslavačke županije noćas se pojačavao nasip Drenčina, a dio vojnika gradio je nasip i punio vreće s pijeskom u Letovaniću.

Na poplavljenom području Pleternice, u Požeško-slavonskoj županiji angažiran je 101 pripadnik HKoV-a sa 16 motornih vozila i dva čamca, koji su radili na očuvanju nasipa i punili vreće s pijeskom.

Vojska je upućena na teren u poplavom ugrožena područja triju županija na temelju odluke ministra obrane Ante Kotromanovića i zahtjeva Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS), navode iz MORH-a (Hina)


 


Podijeli: Facebook Twiter