Ukrajina: Oboren malezijski putnički zrakoplov

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Zrakoplov Malaysia Airlinesa na letu MH17 iz Amsterdama u Kuala Lumpur u četvrtak se srušio u Ukrajini, pri čemu je smrtno stradalo svih 295 putnika i članova posade, a ta tragedija je postala nova točka prijepora između ukrajinskih vlasti i pobunjenika koji se međusobno optužuju za rušenje Boeinga 777, pri čemu nitko ne sumnja da je riječ o namjernom obaranju aviona a ne o tragičnoj nesreći.

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova nema podataka je li u malezijskome zrakoplovu koji se srušio u Ukrajini bilo hrvatskih državljana, rekla je za Hinu glasnogovornica MVEP-a. Ostaci Boeinga 777 koji se srušio na letu iz Amsterdama u Kuala Lumpur s 295 putnika i članova posade pronađeni su kraj istočnoukrajinskoga sela Grabova. Malezijska kompanija potvrdila je da je u 17:15 po mjesnom vremenu izgubila s njime kontakt. "Let se odvijao normalno... posada nije rekla ni riječi o bilo kakvim problemima", rekao je na konferenciji za novinare Dmitro Babejčuk, ravnatelj ukrajinske uprave za civilno zrakoplovstvo, prenosi Reuters.

Svjetski dužnosnici šokirani su nesrećom

Američki predsjednik Barack Obama rekao je u četvrtak kako je to "strašna tragedija" te da će Sjedinjene Države pružiti svu potrebnu pomoć kako bi joj se ustanovio uzrok. Po Obaminim riječima, još se ispituje je li u zrakoplovu bilo američkih državljana. Američki potpredsjednik Joe Biden razgovarao je s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom i ponudio mu američku pomoć u istrazi, objavila je Bijela kuća.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je sućut malezijskome premijeru zbog avionske nesreće u Ukrajini, objavila je malezijska novinska agencija Bermana. "Ruski predsjednik zamolio je premijera Malezije Najiba razaka da prenese izraze najdublje sućuti obiteljima stradalih", prenijela je agencija priopćenje s Putinove službene internetske stranice. Malezijski premijer Najib Razak rekao je da je šokiran tragedijom. Britanski premijer David Cameron rekao je da je "šokiran i tužan" zbog pada zrakoplova, a britanski mediji javljaju da je u Boeingu 777 bilo između pet i deset britanskih državljana. I šefica europske diplomacije Catherine Ashton šokirana je nesrećom te je zatražila suradnju svih strana u istrazi, prenosi dpa.

Nizozemski premijer Mark Rutte "duboko je šokiran" nesrećom zrakoplova koji je poletio iz Amsterdama, navodi se u priopćenju u kojem se dodaje "da okolnosti nesreće niti identitet putnika još nisu poznati". Rute je to kazao vraćajući se u domovinu sa službenog puta te najavio da će koordinirati u istrazi kako bi se utvrdilo je li bilo Nizozemaca na letu i koliko. Neke su nizozemske agencije već najavile da je bilo njihovih klijenata na tom letu .

Zasad nema potvrde da je među putnicima malezijskog zrakoplova bilo francuskih državljana, rekao je ministar vanjskih poslova Laurent Fabius koji je na službenom putu u Abidjanu u Obali Bjelokosti te je pozvao "na brzu provedbu istrage".

"Očekujemo da se učini sve kako bi rasvijetlile okolnosti pada zrakoplova", rekao je u Berlinu njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinemeier i pozvao proruske separatiste da dopuste spasilačkim službama da "provedu neovisnu međunarodnu istragu".

Ujedinjeni narodi objavili su da će Vijeće sigurnosti u petak održati posebnu sjednicu o ovoj tragediji.

Tko je kriv?

Ukrajinski dužnosnici, pobunjenici i ruski mediji počeli su iznositi svoje verzije o tome tko je krivac za obaranje Boeinga 777. Predsjednik Ukrajine Petro Porošenko vjeruje da je pad putničkog zrakoplova Boeing 777 na letu MH17 iz Amsterdama "teroristički čin". "Porošenko vjeruje da je zrakoplov srušen: to nije incident, nije katastrofa, to je teroristički čin", rekao je u Kijevu tajnik njegove službe za odnose s javnošću Svjatoslav Cegolko,.

Savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova Anton Geračtčenko tvrdi da su pobunjenici na malezijski zrakoplov ispalili projektil zemlja-zrak tipa Buk (SA-11) koji su zaplijenili u osvojenim skladištima oružja ukrajinske vojske.

Na službenoj internetskoj stranici proruskih separatista stoji da je malezijski zrakoplov pao jer ga je srušio ukrajinski zrakoplov kojega su pak srušile proruske snage.

"Očevici su vidjeli da je ukrajinski borbeni avion napao putnički Boeing 777. Nakon toga, putnički zrakoplov se prepolovio i pao na područje 'Republike Luhansk (samoproglašene republike proruskih separatista na istoku Ukrajine). Nakon tog napada, ukrajinski zrakoplov je i sam srušen na teritoriju Republike Luhansk", stoji na službenoj stranici te "republike".

Najneobičniju teoriju objavila je ruska agencija Interfax pozivajući se na izvor pri ruskoj zrakoplovnoj agenciji Rosaviji. Prema tom izvoru Ukrajinci su srušili malezijski zrakoplov raketom zemlja-zrak misleći da je u pitanju zrakoplov kojim se ruski predsjednik Vladimir Putin vraćao u Rusiju sa turneje po Južnoj Americi.

Pobunjenici tvrde da su pronašli crnu kutiju

Proruski separatisti na istoku Ukrajine objavili su da su pronašli crnu kutiju iz malezijskoga aviona, a Rusija je od Ukrajine zatražila dopuštenje da sudjeluje u operaciji spašavanja na području na koje je pao taj zrakoplov s 295 putnika i članova posade, objavilo je rusko ministarstvo za izvanredna stanja. Reuters kaže da ne može potvrditi informaciju o pronalasku crne kutije, uređaja koji bilježi razgovor posade i parametre leta zrakoplova, koju je objavio Interfax.

"Ruske spasilačke službe poslale su službeni zahtjev ukrajinskim kolegama da zajedno rade na ukrajinskome teritoriju, na mjestu pada Boeinga", rekao je ministar za izvanredna stanja Vladimir Pučkov ruskoj agenciji RIA.

Rusko ministarstvo zdravlja također je ponudilo stručnu pomoć u identifikaciji tijela stradalih putnika i članova posade. Još nije jasno je li službeni Kijev odgovorio na ovu ponudu.

Proruski separatisti voljni su pristati na trodnevni prekid vatre kako bi omogućili spasilačkim službama rad na mjestu pada zrakoplova", prenijela je agencija RIA riječi samozvanog premijera Narodne republike Donjecka Aleksandra Borodaja.

Nakon pada malezijskoga zrakoplova s gotovo tristo putnika i članova posade, europska organizacija za sigurnost zračnog prometa Eurocontrol objavila da je zračni prostor iznad istočne Ukrajine zatvoren, a američki avioprijevoznici dobrovoljno se složili da će izbjegavati zračni prostor u blizini rusko-ukrajinske granice, objavila je američka savezna uprava za zrakoplovstvo.

Najveći njemački avioprijevoznik Lufthansa objavio je u četvrtak nakon pada malezijskog putničkog aviona da će izbjegavati ukrajinski zračni prostor u čemu su ga slijedili drugi zračni prijevoznici, dok su američke i europske uprave još u travnju upozorile pilote na moguću opasnost u toj zoni. "Lufthansa je odlučila odmah izbjegavati istočnoukrajinski zračni prostor", rekla je glasnogovornica te tvrtke. Letovi prema Kijevu i Odesi zasad se neće ukidati, dodala je.

I ruski državni prijevoznik Aeroflot, kao i ruska aviokompanija Transaero objavili su da će ubuduće izbjegavati ukrajinski zračni prostor. Uprave za sigurnost zračnog prometa Sjedinjenih Država i Europe upozorile su još u travnju pilote na potencijalni rizik lete li u ukrajinskome zračnom prostoru ili blizu njega, javio je u četvrtak Reuters.

Predstavnica britanskoga prijevoznika British Airways rekla je da njihovi zrakoplovi ne lete u ukrajinskome zračnom prostoru, "osim jednom na dan, na liniji između Heathrowa i Kijeva, ali Kijev je nekoliko stotina kilometara od mjesta pada malezijskoga zrakoplova", rekla je.

Francuska je, kako prenosi agencija AFP, pozvala sve francuske zračne prijevoznike da izbjegavaju ukrajinski zračni prostor, rekao je državni tajnik u ministarstvu prometa Frederic Cuvillier.

Američka uprava izdala je 23. travnja "posebnu obavijest" američkim prijevoznicima u vezi s ukrajinskim zračnim prostorom i preporučila da bez posebnog odobrenja američkih vlasti ne lete u zračnome prostoru krimskoga grada Simferopolja.

U toj je obavijesti i upozorenje u vezi s letenjem i u druge dijelove Ukrajine, pa i u Kijev, Lviv, Dnipropetrovsk i Odesu. Rečeno im je "da budu iznimno oprezni zbog stalnog potencijala za nestabilnost". To upozorenje na snazi će biti do 23. travnja 2015.

Europska agencija i agencija za civilno zrakoplovstvo Ujedinjenih naroda ICAO upozorili su da su zračni prijevoznici izloženi "velikome riziku" u tome području, te im preporučili da biraju alternativne pravce. (Hina) 

 


Podijeli: Facebook Twiter